AI zverejnila štatistiky trestu smrti za rok 2007

V roku 2007 bolo popravených najmenej 1 252 osôb v 24 krajinách sveta. Najmenej 3 347 ľudí bolo odsúdených na trest smrti v 51 krajinách. Podľa odhadov čaká v tejto chvíli v celách smrti na popravu až 27 500 väzňov. Amnesty International sa tiež obáva, že v krajinách ako Čína, Mongolsko či Vietnam boli stovky ďalších osôb zabitých orgánmi štátu tajne. 

Uvedené čísla poukazujú na nárast v počte popráv vo viacerých krajinách. V Iráne bolo popravených najmenej 317 osôb, v Saudskej Arábii 143 a v Pakistane 135. Pre porovnanie, v roku 2006 boli počty popráv v týchto krajinách 177, 39 a 82.

Až 88% všetkých popráv bolo vykonaných v piatich krajinách: v Číne, Iráne, Saudskej Arábii, Pakistane a USA. Saudská Arábia vykonala najviac popráv v pomere k celkovému počtu obyvateľov, za ňou nasledovali Irán a Líbya. Amnesty Internatinal je známych najmenej 470 popráv vykonaných v minulom roku v Číne. Ich skutočný počet je však nepochybne omnoho vyšší.

Čína, ktorá vykoná ročne viac popráv, než zvyšné krajiny sveta spolu, považuje informácie týkajúce sa trestu smrti za štátne tajomstvo. Nikto okrem najvyšších predstaviteľov tejto krajiny presne nevie, koľko ľudí bolo zavraždených s povolením štátu.

„Utajovanie popráv sa musí stať minulosťou. Mnoho vlád tvrdí, že popravy vykonáva s podporou svojho obyvateľstva. Ľudia majú preto právo dozvedieť sa, čo sa v ich mene deje,” uviedla Amnesty International.

Irán, Saudská Arábia a Jemen, vykonali v roku 2007 popravy za trestné činy, ktoré mali páchatelia spáchať, keď mali menej ako 18 rokov, čo je v rozpore s medzinárodným právom. Mnoho ďalších krajín naďalej popravovalo väzňov za činy, ktoré v bežnom ponímaní nemožno považovať za trestné, alebo ich popravám predchádzali nespravodlivé súdne procesy:

– V júli v Iráne ukameňovali otca dvoch detí Džafara Kianiho za cudzoložstvo
– V októbri v Severnej Kórei zastrelila popravčia čata 75-ročného manažéra továrne za to, že do podniku investoval vlastné peniaze, telefonoval do zahraničia a dosadil svoje deti do manažérskych postov.
– V novembri bol za praktizovanie mágie v Saudskej Arábii sťatý Egypťan Mustafa Ibrahim.

V septembri bol v americkom Texase popravený väzeň menom Michael Richard po tom, čo štátny súd odmietol predĺžiť svoje úradné hodiny o 15 minút, aby mohol Richardov obhajca podať odvolanie proti jeho rozsudku na základe spochybnenia ústavnosti používania smrtiacich injekcií. Obhajca pritom predtým upovedomil súd o tom, že kvôli technickým problémom zrejme nebude môcť odvolanie podať načas. Najvyšší súd USA následne zamietol žiadosť o zastavenie Richardovej popravy. A to aj napriek tomu, že len niekoľko hodín predtým prijal rovnakú žiadosť v prípade väzňa z Kentucky ako odôvodnenú, pričom toto rozhodnutie malo za dôsledok de facto moratórium na všetky prípady popráv smrtiacimi injekciami v krajine.

„Ak štát vezme človeku život, je to ten najdrastickejší čin, aký môže vôbec vykonať. Dôrazne vyzývame všetky vlády sveta, aby rešpektovali záväzok, ktorý vznikol na pôde OSN v decembri 2007 a raz a navždy zakázali trest smrti,” dodáva Amnesty International.

 

 080415 Trest smrti SPRAVA.doc