Americkí vojaci v Afganistane utýrali dvoch väzňov

Amnesty International upozorňuje na posledné odhalenia úmrtí v amerických väzeniach v Afganistane, ktoré spáchali americkí vojaci v rámci „vojny proti terorizmu“. 

Začiatkom októbra americkí vojaci upálili dve telá talibanských bojovníkov. Spálené trupy použili na vysmievanie sa dedinčanom, ktorých obviňovali zo schovávania povstalcov. Pentagon ohlásil, že bude nasledovať vyšetrovanie. Tento incident je však iba jedným z mnohých, ktoré americká armáda spáchala v Afganistane od roku 2001.

Amnesty International upozorňuje na ututlávanie podobných úmrtí v minulosti. Svedčia o tom posledné súdy s americkými vojakmi, obvinenými z utýrania dvoch Afgancov. Títo zomreli v decembri 2002 na americkej základni Bagram, na následky viac násobných tupých úderov, uštedrených pri vypočúvaní.
Spočiatku sa vyšetrovanie týchto prípadov snažilo zakryť týranie. Nepodarilo sa ho ututlať len vďaka investigatívnemu spravodajstvu a úniku informácií. Vojenskí vyšetrovatelia nakoniec museli priznať, že zadržiavaní Afganci boli pri vyšetrovaní vyviazaní k stropu a viacerí vojaci do nich ich dlho kopali a bili ich. Lekár z tímu vyšetrovateľov povedal, že jeden z mŕtvych Afgancov mal natoľko zničené nohy, že ak by mučenie prežil, museli by mu nohy amputovať. Vyviazaní muži pri vyšetrovaní stáli v bolestivých polohách, v ústach mali vodu, takže nemohli dýchať.
Napriek týmto šokujúcim informáciám do dnešného dňa nebol nikto súdený v priamej súvislosti s úmrtiami. Niekoľkých nižšie postavených vojakov súdili len za rôzne útoky, zlé zaobchádzanie, či nesprávny výkon služby. Odsúdení boli na maximálne päť mesiacov väzenia, pokarhanie, zníženie platu a hodnosti. Súd s ďalšími piatimi vojakmi stále prebieha.

Jeden z už usvedčených vojakov, ktorý údajne vyviazanému Afgancovi do kolena uštedril 30 za sebou nasledujúcich úderov povedal, že takéto bitie bolo „štandardným postupom“ pri nespolupracujúcom väzňovi.

Medzinárodný červený kríž nemá prístup do rozhodujúcich častí väznice v Bagrame. Žiaden priamy veliteľ, alebo člen vlády nebol doteraz braný na zodpovednosť.

Najmenej 27 ľudí, ktorí doteraz zomreli v amerických väzeniach v rámci „vojny proti terorizmu“ majú úmrtie v armádnych dokumentoch zaprotokolované ako smrť nenapraviteľných a podozrivých zločincov. Vo viacerých prípadoch úmrtie nastalo po rozsiahlom mučení. Human Rights First, medzinárodná organizácia právnikov sídliaca v USA informovala, že zápisy vedené v týchto prípadoch sú neospravedlniteľne nedostatočné. Znemožňujú vyšetrovanie a bránia súdnemu stíhaniu.

Stovky ľudí sú v amerických zariadeniach v Afganistane zadržiavané bez vznesenia obvinenie, alebo súdu. Nemajú prístup k rodinným príslušníkom, ani k právnikom. Červený kríž nikdy nemal prístup k zadržiavaným tesne po zadržaní, kedy je páchané najbrutálnejšie mučenie.

AI je šokovaná vyhlásením dvoch členov americkej vlády, že neamerickí občania, ktorí sú zadržiavaní vo väzeniach USA mimo územia Spojených štátov, nemajú právo na ochranu pred krutým, nehumánnym alebo ponižujúcim zaobchádzaním. Dohovor OSN proti mučeniu pritom zakazuje mučenie za všetkých okolností a prípadoch.

AI sa obáva, že CIA prevádzkuje tajné väznice aj v Afganistane. Takéto zadržiavanie znamená „zmiznutie“ bez evidencie, bez možnosti dostať sa pred súd, nahlásiť mučenie, či skontaktovať sa s právnikom. „Zmiznutie“ je podľa medzinárodného práva zločinom.