Bezpečnostná rada by mala v Iraku ihneď rozmiestniť ľudskoprávnych pozorovateľov

Bez ohľadu na to, aký bude výsledok rozhovorov o odzbrojení Iraku, v centre pozornosti musia byť civilní obyvatelia a ich práva. 

Bez ohľadu na to, aký bude výsledok rozhovorov o odzbrojení Iraku, v centre pozornosti musia byť civilní obyvatelia a ich práva. Skonštatovala to generálna tajomníčka Amnesty International Irene Khanová. „Urýchlene treba začať s prípravou dohôd o rozmiestnení dostatočného množstva kvalifikovaných pozorovateľov dodržiavania ľudských práv. Bezpečnostná rada OSN uznala význam pôsobenia pozorovateľov v iných krajinách a je načase, aby to urobila aj v prípade Iraku,“ dodala.

Výzva Amnesty International je adresovaná aj irackej vláde a kurdským predstaviteľom, ktorí kontrolujú časti severného Iraku. AI tvrdí, že pozorovatelia OSN pomôžu zlepšiť katastrofálnu situáciu v oblasti ľudských práv v Iraku bez ohľadu na to, či dôjde k ozbrojenej akcii.

Pozorovatelia budú potrební aj v prípade rozsiahlejšej vojenskej akcie. Stav ľudských práv v krajine sa totiž bude pravdepodobne ďalej zhoršovať. Informácie priamo z terénu sa v budúcnosti zídu pri pomoci s realizáciou legislatívnych zmien a inštitucionálnych reforiem. Pozorovatelia by mali pri ochrane ľudských práv komunikovať aj s miestnymi úradmi.

Rozmiestňovanie ľudskoprávnych pozorovateľov presadzovalo od roku 1993 Valné zhromaždenie OSN a Komisia pre ľudské práva. V období rokov 1994 až 1998 zbierali pozorovatelia počas návštev susedných krajín informácie pre špeciálneho spravodajcu pre Irak. Iracká vláda zaručila prístup tomuto špeciálnemu spravodajcovi, ale nepovolila umiestnenie ľudskoprávnych pozorovateľov v krajine.