Disent a beztrestnosť v Bielorusku

Disent a kritika represii štátu sa v Bielorusku stáva rutinnou záležitosťou, uviedla dnes Amnesty International (AI), v súvislosti s vydaním novej správy Bielorusko: Disent a beztrestnosť.

“Nevôľa bieloruských úradov tolerovať opozíciu a nezávislé myslenie je neakceptovateľná,” dodáva AI. Organizácia za ľudské práva ďalej zdôraznila fakt, že situácia v oblasti ľudských práv v Bielorusku je poznačená praktikami pripomínajúcimi sovietsku éru.

“Nedostatočná nezávislosť súdov podkopáva právny štát, vedie k rozsiahlym porušeniam práv a umožňuje beztrestnosť polície,” uvádza AI.

Nová správa dokumentuje porušovanie práv za posledné dva roky. Zachytáva uväznenia opozičných politikov, možné “zmiznutia” opozičných lídrov, zlé zaobchádzanie zo strany polície, masové zadržiavanie účastníkov pokojných demonštrácií a pokračujúce obťažovanie ochrancov ľudských práv, nezávislých novinárov a príslušníkov akademickej obce.

“Rok 1999 bol obzvlášť zlým rokom pre vedúcich členov bieloruskej opozície,” uvádza AI. Napríklad, bývalý predseda vlády a neoficiálny kandidát na prezidenta Michail Čigir strávil osem mesiacov vo väzení. Bol obvinený z finančných nezrovnalostí a v súčasnosti mu plynie zákaz vykonávania akýchkoľvek politických aktivít na päť rokov.

“Michail Čigir je len jedným z mnohých opozičných lídrov, ktorí boli uväznení na základe vykonštruovaného obvinenia,” dodáva AI.

Dvaja ďalší vedúci opoziční aktivisti podľa všetkého “zmizli” v kľúčových politických momentoch v roku 1999. Bieloruské úrady prejavili neochotu tieto prípady prešetriť. Bývalý minister vnútra Jurij Zacharenko “zmizol” v máji 1999 a v septembri minulého roku “zmizli” Viktor Gončar, predseda neoficiálnej volebnej komisie a jeho spolupracovník Anatolij Krasovsky.

“Bieloruskí občania mimo politického života sa za svoje názory taktiež stávajú terčom perzekúcií zo strany štátu,” uviedla AI.

Profesor fyziky Jurij Bandaževskij, momentálne čaká na súdne pojednávanie v Minsku. Vo väzení strávil už polovicu roku 1999 za obvinenie z brania úplatkov od študentov. Amnesty International je presvedčená, že môže byť väznený pre kritiku štátom financovaného výskumného programu vplyvu explózie černobylského nukleárneho reaktoru na zdravie obyvateľstva.

Amnesty International opakovane vyjadrila znepokojenie nad svojvoľným zadržiavaním a zlým zaobchádzaním so stovkami účastníkov pokojných demonštrácií protestujúcich proti prezidentovi Lukašenkovi. Opozičné skupiny a významná časť medzinárodného spoločenstva argumentujú, že funkčné obdobie prezidenta Lukašenka oficiálne skončilo v júli 1999 a žiadajú nové voľby.

Matka troch detí, Olga Barjalai, bola medzi 200 demonštrujúcimi, ktorých zadržali počas Pochodu za slobodu v októbri 1999. Počas prevozu do zadržiavacieho centra, policajti zadržaných kopali, nadávali im, bili ich obuškami. Po príchode do zadržiavacieho centra Olgu Barjalai prepustili, no podľa výpovede, policajti na ňu verbálne útočili a vyhrážali sa jej znásilnením a potrestaním jej celej rodiny.

“Prípad Olgy Barjalai je len jedným z mnohých prípadov svojvoľného zadržania a údajného zlého zaobchádzania v Bielorusku, ktoré je neustále v pozornosti Amnesty International,” uviedla organizácia. “Používanie sily na zastavenie kritiky sa stáva pravidlom.”

Pozornosti bieloruských úradov neunikli ani známi ochrancovia ľudských práv. Medzinárodne uznávaná právnička Vera Stremkovskaja bola opakovane vystavená obťažovaniu a niekoľko krát ju takmer uväznili. Ďalší prominentný ochranca ľudských práv, Oleg Volček, vedúci nezávislej komisie na prešetrenie “zmiznutia” Jurija Zacharenka, sa stal terčom policajného útoku po demonštrácii v júli 1999. Policajti ho zbili a skopali do bezvedomia.

Kancelárie rôznych organizácií za ľudské práva boli vystavené nevysvetleným policajným raziám. Organizáciám skonfiškovali materiály a vybavenie. Ďalšie kancelárie boli vylúpené a niekoľko organizácií vysťahovali.

Amnesty International vyzýva bieloruské úrady aby učinili nápravu v oblasti ľudských práv a ukončili intoleranciu voči disentu. AI taktiež vyzýva, aby sa ukončila beztrestnosť páchateľov porušovania ľudských práv.