Francúzska polícia porušuje ľudské práva

Francúzska polícia čelí obvineniam z hrubého porušovania ľudských práv. Terčom zlého zaobchádzania policajtov sú často príslušníci etnických menšín, tvrdí nová správa Amnesty International (AI). 

Proces pri vyšetrovaní sťažností na francúzsku políciu nezodpovedá požadovaným medzinárodným štandardom. Údajné zabitia, bitky, rasistické poznámky a nadmerné použitie sily francúzskou políciou sú prešetrené len zriedka a často nedôkladne. Mnoho obetí alebo svedkov zlého zaobchádzania zo strany polície bolo obvinených z urážky alebo napadnutia verejného činiteľa. Výskum AI ukázal, že väčšina sťažností pochádza od príslušníkov etnických menšín alebo prisťahovalcov.

Abou Bakari Tandia, prisťahovalec z Mali, počas svojho pobytu vo väzení v decembri 2004 upadol do kómy a o niekoľko týždňov zomrel. Viac ako štyri roky po Tandiovej smrti jeho komunita stále čaká na odpovede od polície.

„Ak majú nejaké vysvetlenie, mali by nám ho poskytnúť, aby sme pochopili, čo sa stalo. Aby sme ho vedeli dať jeho rodine, ktorá je odtiaľto vzdialená 7000 kilometrov,“ povedal jeden z príbuzných mŕtveho.

Polícia tvrdí, že Tandia zomrel na následky zranení, ktoré si spôsobil opakovaným búchaním vlastnej hlavy o stenu. Jeho rodina namieta, že lekárske nálezy takúto smrť vylučujú.

„Práca polície vo Francúzsku je náročná a nebezpečná, často prináša veľké osobné riziko. Ak sa však vyskytnú prípady porušenia zákona, je potrebné ich bezodkladne, nezávisle a nestranne vyšetriť,“ tvrdí Amnesty International.

Napriek tomu, že nie všetky sťažnosti voči polícii sú opodstatnené, rozdiel medzi počtom sťažností a počtom disciplinárnych trestov je priepastný. Správa AI hovorí, že francúzsky súdny systém je zaujatý v prospech polície. AI od francúzskej vlády žiada reformu systému, ktorá by zahŕňala vytvorenie nezávislej komisie posudzujúcej sťažnosti na postupy polície.

„Francúzska vláda musí zaistiť, že zákon bude platiť rovnako pre všetkých. Je kľúčové, aby francúzska verejnosť nestratila dôveru k polícii,“ tvrdí Amnesty International.

Pozrite si video (v angličtine):