Francúzsko: Stovky ľudí zažívajú traumu kvôli neprimeraným výnimočným opatreniam

Podľa novej správy Amnesty International, ktorá vychádza pred piatkovou diskusiou vo francúzskom parlamente o ukotvení výnimočných opatrení do francúzskej ústavy, porušujú tieto necitlivé opatrenia práva stoviek mužov, žien a detí a spôsobujú im traumu a ďalšiu stigmatizáciu. Opatrenia zahŕňajú napríklad policajné prehliadky domov v neskorých nočných hodinách či nariadenie domáceho väzenia.

Správa Životy naruby: Neprimeraný dopad francúzskeho výnimočného stavu  uvádza ako sa od zavedenia výnimočného stavu v krajine po parížskych útokoch z 13. novembra 2015 uskutočnilo viac ako 3242 domových prehliadok a bolo udelených  viac než 400 nariadení domáceho väzenia. Viac ako 60 ľudí, s ktorými sa Amnesty International rozprávala uviedli, že tvrdé opatrenia boli použité bez vysvetlenia a niekedy aj s  použitím neprimeranej sily. Jedna žena uviedla, že ozbrojení príslušníci polície vtrhli do jej domu neskoro v noci, keď sa starala o svoje trojročné dieťa. Ďalší uviedli, že stratili prácu kvôli stigme, po tom ako sa stali terčami domových prehliadok.

Vlády môžu využívať výnimočné opatrenia vo výnimočných situáciách. Musia tak však robiť so zvýšenou obozretnosťou. Realita, v ktorej v súčasnosti žijeme vo Francúzsku je realitou rozsiahlych výkonných právomocí s obmedzenou kontrolou ich využívania. Kvôli tomu sme svedkami rôznych porušení ľudských práv. Je ťažké predstaviť si, ako môže francúzska vláda argumentovať, že opatrenia sú primeranou odpoveďou na hrozbu, ktorej čelia,” povedal John Dalhuisen, riaditeľ Amnesty International pre Európu a strednú Áziu.

Viacerí z tých, ktorí sa s Amnesty International rozprávali uviedli, že nedostali žiadne informácie o tom, ako boli zapletení do bezpečnostnej hrozby. Záznamy tajných služieb prezentované pred súdom obsahovali veľmi málo informácií na to, aby odôvodnili tvrdenia o hrozbe jednotlivcov pre verejný poriadok. Viacerí preto mohli len ťažko napadnúť obmedzenia, ktoré boli na nich uvalené.

Ivan povedal, že zásah 40 príslušníkov polície, ktorí v novembri vtrhli do jeho reštaurácie na predmestí Paríža v čase večere nebol primeraný.

“Všetkým povedali, aby položili ruky na stôl, potom každého asi 35 minút prehľadávali. Násilím otvorili troje dverí. Povedal som im, že mám kľúče a môžem im tie dvere otvoriť, ale nepočúvali ma,” povedal výskumnému tímu Amnesty International.

“Naozaj ma zarazilo, že na základe povolenia na prehliadku si mysleli, že v mojej reštaurácii našli ľudí, ktorí boli považovaní za verejnú hrozbu. Ale ani jednému zo 60 zákazníkov a zákazníčok neskontrolovali žiadne identifikačné dokumenty.”  Ivana už  potom nikto ďalej nekontaktoval.

Výnimočné opatrenia mali významný dopad na ľudské práva týchto ľudí. Niektorí stratili prácu. Takmer všetci žijú v strese a úzkosti.

Domov Issu a jeho manželky Samiry bol prehľadaný 4. decembra na základe bližšie nešpecifikovaného podozrenia z “radikálneho Islamizmu”. Hoci polícia nikdy proti Issovi a jeho manželke Samire nezačala trestné stíhanie, skopírovali všetky údaje z Issovho počítača, Issovi určili večierku, prikázali mu trikrát denne sa hlásiť na policajnej stanici a neodchádzať z mesta, v ktorom žije. Musel sa vzdať práce a väčšinu svojich úspor minul na právne poplatky.

Niektorí ľudia uviedli, že domové prehliadky im spôsobili strach, stres a iné zdravotné ťažkosti.

Nespávam dobre a začnem sa triasť, keď niekto hlasno prehovorí, ” povedala Fahima, potom ako ozbrojení príslušníci polície vtrhli do jej domu neskoro v noci, keď sa starala o svoje trojročné dieťa.

Väčšina z tých, s ktorými sa Amnesty International rozprávala uviedli, že súčasné výnimočné opatrenia  sú implementované diskriminačne – špecificky sa zameriavajú na moslimov, často na základe ich viery či náboženských praktík  než na základe konkrétnych dôkazov o spáchaní trestných činov.

Francúzske úrady zavreli po parížskych útokoch niekoľko mešít a miest na modlenie. Jedna mešita v Lagny-sur-Marne pri Paríži bola zavretá aj napriek policajným správam, ktoré naznačujú, že “nebol nájdený žiadny dôkaz pre otvorenie vyšetrovania”.

“Ak existujú obvinenia voči jednému alebo dvom ľuďom, prečo sa na nich špecificky nezamerajú? Prečo sa zacielili na celú komunitu? V Lagny je teraz asi 350 moslimov, ktorí sa nemajú kde modliť”, povedal prezident mešity a troch organizácií, ktoré úrady rozpustili.

Výnimočné opatrenia vo Francúzsku vyšli ľudské práva draho a priniesli len málo hmatateľných výsledkov. Podľa správ z médií vyústilo 3 242 domových prehliadok za posledný mesiac iba do štyroch trestných vyšetrovaní pre činy spojené s terorizmom a 21 vyšetrovaní na základe nejasného ustanovenia o “obhajobe terorizmu”. Ďalších 488 vyšetrovaní bolo otvorených pre nesúvisiace trestné činy.

“Je veľmi jednoduché všeobecne sa odvolávať na hrozbu terorizmu, ktorá vyžaduje prijatie výnimočných opatrení. Francúzska vláda však musí jednoznačne ukázať, že existujú dôvody na výnimočný stav a členovia parlamentu musia toto tvrdenie podrobne preskúmať. A aj keď sa dôvody potvrdia, musia byť znovu nastolené účelné opatrenia, ktoré zabránia zneužitiu, neprimeranému či diskriminačnému použitiu výnimočných opatrení,” dodal John Dalhuisen.