Grécko: Súd musí zohľadniť rasový motív útoku

Dnes sa koná súd v Messolonghi, v západnom Grécku, v ktorom sa  rozhoduje o prípade rasovo motivovaného útoku na rómsku ženu a jej synovca. Ak súd nezohľadní rasový motív brutálneho útoku, bude to znamenať zlyhanie justície ako takej. 

V októbri 2012 Paraskevi Kokoni a jej synovec Kostas, ktorý trpí duševnou poruchou, boli zbití skupinou miestnych mužov počas nákupov v októbri 2012. Jej jedenásťročný syn bol svedkom toho, ako jeho matku a strýka kopali, mlátili a bili. Paraskevi povedala Amnesty International, že ju skupina identifikovala ako švagrinú miestneho vodcu Rómov. V gréckom meste Etoliko sa medzi augustom 2012 a januárom 2013 udialo viacero rasovo motivovaných útokov proti rómskej komunite. Pred týmito útokmi v meste vládlo napätie medzi Rómami a nerómami. Paraskevi bola sama obeťou jedným z  rasistických útokov na rómske domy v meste. Počas útokov skupiny skandovali protirómske slogany. Útoky voči rómskej komunite pokračujú a mnoho ľudí opustilo svoje domovy, aby uniklo zastrašovaniu, násiliu a vypaľovaniu domov. „Verím, že tí ktorí ma napadli, budú potrestaní za to čo urobili,“ povedala Paraskevi.

Dosiahnutie spravodlivosti v prípade Paraskevi a je synovca trvá dlho. A spravodlivosť nebude vykonaná, ak súd nezoberie do úvahy silný dôkaz rasového motívu útoku, niečo čo polícia počas vyšetrovania ignorovala,“ povedal Fotis Filippou, zastupujúci riaditeľ Amnesty International pre Európu a Centrálnu Áziu. Uznanie rasovému motívu súdom bude signálom, že rasizmus a diskriminácia nie je tolerovaná a pomôže chrániť Rómov v Grécku pred ďalšími útokmi.“

Zločiny z nenávisti sú formou diskriminácie a právo vyžaduje, aby motív nenávisti v takýchto prípadoch bol uznaný aj súdmi. Grécko má niekoľko rokov schválenú legislatívu zameranú na boj proti trestným činom z nenávisti. Legislatíva je formálne v súlade s ustanoveniami Európskej únie, ktoré si vyžadujú, aby súdy vážne zohľadňovali rasistický a xenofóbny motív. Avšak, vyšetrovatelia často nedokážu posúdiť možné rasistické motívy a zriedkakedy sú také dôkazy aj predložené na súdoch.

Grécky systém trestného súdnictva zlyháva. To sa musí zmeniť. Polícia, prokurátori a sudcovia si musia byť vedomí svojej povinnosti vyšetrovať zločiny z nenávisti a zabezpečiť, aby tí, ktorí ich páchajú boli potrestaní,” povedal Filippou. Počet rasovo motivovaných útokov a miera xenofóbie stúpa v celom Grécku. Útok na Paraskevi zďaleka nie je jediný.