Hong Kong: Rozhovor so študentským aktivistom Joshua Wongom

Takmer dva roky po Dáždnikovom hnutí v Hongkongu visí nad najprominentnejším študentským aktivistom strašiak – väzenie. Joshua Wong, dnes študent politológie a verejnej správy na miestnej univerzite, prvýkrát vstúpil do pozornosti sveta, keď sa vo veku 17 rokov stal tvárou mládeže protestujúcej za demokraciu.

V júli bol Joshua spolu s dvoma ďalším študentskými lídrami usvedčený súdom v Hongkongu za “účasť na nezákonnom zhromaždení” v roku 2014, za úlohu, ktorá bola vnímaná ako spúšťač veľkých protestov trvajúcich mesiace. Joshua v dnešnom súdnom procese dostal trest 80 hodín verejnoprospešných prác. Amnesty International sa s ním porozprávala pred vyhlásením rozsudku:

Aké máš pocity ohľadom blížiaceho sa oznámenia trestu?

Joshua Wong: Očakávam, že pôjdem do väzenia. Ako aktivista, ktorý organizuje a zúčastňuje sa na aktoch občianskej neposlušnosti musím ukázať odvahu a oddanosť. Nebojím sa väzenia. Dúfam v najlepšie a pripravujem sa na najhoršie. V najhoršom prípade nás sudca pošle okamžite do väzenia.

Povedal si, že rozsudok vynesený minulý mesiac si očakával?

JW: Súčasný zákon [Nariadenie Hongkongu o verejnom poriadku] naozaj obmedzuje slobodu zhromažďovania. Človek by nemal na zhromaždenie potrebovať žiadne schválenie alebo povolenie od polície. Taký zákon ukazuje, že je politicky motivovaný.

Ako na toto reagovala tvoja rodina?

JW: V mojich aktivitách ma podporovali, ale myslím si, že teraz sa možno obávajú. Vedia však, že toto nie je problém aktivistov, ale vlády – keď nútila študentov použiť progresívnejšie spôsoby boja za slobodu a demokraciu.

Ako ťa ovplyvnili dva roky súdnych procesov?

Ovplyvnilo to celý môj život, dokonca aj moje univerzitné testy museli byť kvôli tomu odložené. Po pondelku budem čeliť ešte ďalším prípadom, takže toto nie sú ľahké časy. Okrem univerzity musím chodiť aj na policajnú stanicu a stretávať sa s právnikmi.

Ako aktivista si začal vo veku 13 rokov. Čo ťa k tomu priviedlo?

JW: Chcel som dokázať svetu a spoločnosti, že politika nie je len pre starších ľudí, pre profesionálov, elitu alebo biznismenov. Budúcnosť spoločnosti patrí mladým ľuďom. Prečo by sa teda nemali začať zapájať do politiky a zúčastňovať sa na nej v záujme dosiahnutia zmeny a reforiem.

Ako sa počas tých dvoch rokov zmenilo politické povedomie miestnych mladých?

JW: V občianskej spoločnosti je viditeľný trend radikalizovania a dokonca aj fragmentácie. Myslím si však, že je dobré ak sa viac mladých ľudí zapojí do politiky bez ohľadu na to, či sa chcú spoluúčastniť alebo majú progresívny postoj. Myslím si, že väčšina mladých sa zhoduje na tom, že musíme hlasovať v referende a využiť svoj hlas, aby sme určili našu budúcnosť. Nemôžeme očakávať, že stretnutia za zatvorenými dverami s vládou v Pekingu prinesú pozitívne výsledky.

O koľko lepšie alebo horšie v porovnaní s rokom 2014 je na tom teraz Hongkong pokiaľ ide o slobodu vyjadrovania a slobodu pokojného zhromažďovania?

JW: Univerzálne hodnoty sa v Hongkongu hýbu vplyvom Komunistickej strany Číny smerom späť, bez ohľadu na to, či ide o politickú cenzúru, diskvalifikovanie kandidátov z volieb alebo incident s predajcom kníh. Stále čakáme na právo voliť lídra exekutívy.

Čo sa v tebe zmenilo posunom z pozície zakladateľa študentskej skupiny aktivistov na pozíciu spoluzakladateľa miestnej politickej strany?

JW: Myslím si, že ľudia očakávajú a požadujú viac od zakladateľa politickej strany než od zakladateľa skupiny aktivistov. Mám pocit, že som stále viac aktivista než politik. Naďalej budem vykonávať priame akcie, masívne protesty a budem stáť po boku širokej verejnosti a bojovať za budúcnosť Hongkongu.

Tvoja cesta nebola ľahká, však? 

JW: Či to je kritika zo strany pro-čínskych médií, zverejňovanie mojej adresy a telefónneho čísla na internete, list mojej rodine, zákaz vstup do Číny alebo moje meno na čiernej listine Malajzie…..tlak, ktorému čelím nie je malý. Ale v porovnaní s tlakom, ktorému čelia aktivisti v Číne, toto nie je až také vážne.

Aké ponaučenie by si dal mladým aktivistom dúfajúcim v dosiahnutie zmeny?

Aktivisti v rôznych častiach sveta fungujú v rôznych politických kontextoch, kultúrnej klíme či stave občianskej spoločnosti. Podmienky sú iné, ale veríme v rovnaké univerzálne hodnoty: demokraciu, slobodu a ľudské práva. Časy nie sú pre aktivistov ľahké, ale keď sa cítime porazení, musíme si spomenúť na tých, ktorí sa na celom svete oddávajú boju za zmenu a pokrok v spoločnosti. Teraz sa nemôžeme vzdať.