Izrael: Nútený presun príbuzných útočníkov by bol vojnovým zločinom

V piatok v skorých ranných hodinách zadržali izraelské bezpečnostné jednotky 21 ľudí. Ide o príbuzných Palestínčanov, ktorí sú podozriví z nedávneho útoku na izraelskú osadu. Izraelčania pohrozili, že ich presunú zo západného brehu Jordánu do pásma Gazy. 

Amnesty International však vyzvala izraelskú vládu, aby to nerobila, pretože by šlo o kolektívny trest. Ak je niekto z nich podozrivý z nejakého zločinu, mal by byť promptne postavený pred súd. V opačnom prípade by ho mali prepustiť. Štvrtá Ženevská konvencia zakazuje na vojensky okupovanom území trestať za zločiny, ktoré podozrivý osobne nespáchal. Týka sa to teda aj západného brehu Jordánu a pásma Gazy, ktoré sú okupované od roku 1967. Nútený presun zadržaných by podľa Štvrtej Ženevskej konvencie znamenal vojnový zločin.
Amnesty International odsúdila minulotýždňový palestínsky útok na autobus neďaleko izraelskej osady na západnom brehu Jordánu. Pri útoku zahynulo najmenej 7 ľudí a 19 ďalších – najmä detí – bolo zranených.
„Zabíjanie civilistov je neospravedlniteľné,“ vyhlásila organizácia. Nič na tom nemení ani skutočnosť, že budovanie osád na okupovaných územiach znamená porušovanie medzinárodného humanitárneho práva. Útočníci najskôr nechali pod autobusom explodovať bomby a potom na cestujúcich začali strieľať. K útoku sa prihlásili dve ozbrojené skupiny – Brigáda mučeníkov Al-Aksa a Demokratický front za oslobodenie Palestíny.
Amnesty International vyzvala všetkých Palestínčanov, aby s takýmito útokmi okamžite skoncovali. V nedávno zverejnenej správe organizácia zdokumentovala 128 útokov, ku ktorým došlo od vypuknutia palestínskeho povstania v septembri 2000. Zahynulo pri nich viac ako 350 civilistov – väčšinou Izraelčanov.
Izrael aj Palestínska samospráva sú zodpovední za to, aby páchateľov útokov, ktorí sú v ich právomoci, postavili pred súd.