Kamerun: Tisíce Kamerunčanov obvinených z podpory Boko Haram zadržiavajú v otrasných podmienkach

  • V preplnenej väznici v kamerunskom meste Maroua zomrie každý mesiac aj osem ľudí.

  • Vojenský súd už odsúdil na trest smrti viac ako sto ľudí, vrátane žien.

  • V minulom roku zomrelo po útokoch Boho Haram v Kamerune takmer päťsto civilistov.

Zásah bezpečnostných síl kamerunskej vlády proti Boko Haram spôsobil, že desiatky ľudí umierajú vo väznici následkom chorôb, podvýživy alebo sú umučení k smrti. Informáciu priniesla aktuálna správa Amnesty International, podľa ktorej je v týchto podmienkach uväznených viac ako tisíc ľudí.

Správa Dobrý úmysel, zlý prostriedok: Porušovanie ľudských práv a potlačená spravodlivosť v boji proti Boko Haram uvádza ako vojenská ofenzíva proti Boko Haram vyústila do masívneho potlačovaniu ľudských práv v severnom regióne krajiny.

„Kamerun v snahe ochrániť svoje obyvateľstvo pred brutalitou Boko Haram má správy cieľ, , ale svojvoľné zatýkanie, mučenie a miznutie obyvateľov sú nesprávne metódy,“ povedal riaditeľ Amnesty International pre západnú a strednú Afriku Alioune Tine.

Stovky ľudí sú podľa neho zadržaní bez skutočného podozrenia zo spáchania nejakého zločina a
v preplnených väzniciach zomierajú každý týždeň ľudia. Zároveň vládu Kamerunu vyzval, aby v boji proti teroristickej skupine dodržiavali prísľub o rešpektovaní ľudských práv.

Viac ako tisíc ľudí, ktorí sú obvinení z podpory Boko Haram sú umiestnení v neúnosne preplnených väzniciach v nehygienických podmienkach, kde mnohí trpia podvýživou. Vo väznici v Maroue zomrie každý mesiac šesť až osem ľudí. Napriek snahe zlepšiť dodávky vody a vybudovať nové cely, podmienky vo väznici ostávajú nehumánne. V budove určenej pre 350 ľudí je umiestnených takmer 1500 osôb. Rodinné návštevy zadržaných sú prísne obmedzené.

Zistenie o neúnosných podmienkach vo väzniciach prišlo len pár týždňov po samovražednom útoku Boko Haram v meste Djaka, kedy prišlo o život jedenásť ľudí. Tento rok na následky útokov teroristickej skupiny zomrelo 480 civilistov. Približne polovicu zo 46-tich samovražedných útokov vykonali deti.

Svojvoľné zatýkania a mimosúdne zabíjania

Vládne bezpečnostné zložky zatýkajú civilistov na základe minimálnych informácií. Niekedy sa pritom vopred zamerajú na vybranú skupinu obyvateľov. Vo februári minulého roku zatkli v dedine Kossa 32 mužov na základe obvinenia, že poskytli potraviny členom Boko Haram. Väčšinu z nich neskôr prepustili, ale jeden človek vo väzbe zomrel.

Amnesty International zdokumentovalo od novembra 2014 po október 2015 29 prípadov mučenia štátnymi bezpečnostnými silami.. Šesť civilistov následne zomrelo. Mučenie sa väčšinou odohrávalo v izolácii na nelegálnych zadržiavacích miestach na vojenských základniach, ktoré riadili členovia Rapid Intervention Brigade (BIR), ešte predtým ako obvinených previezli do oficiálnych väzníc.

Obete opisovali, že ich vyšetrovatelia bili dlhými palicami, bičmi a mačetami, niekedy až kým nestratili vedomie. Podľa výpovede 70-ročného muža ho vojaci donútili pozerať sa, ako desať dní mučili jeho syna na smrť. Vyšetrovať všetkých väzňov zaradom mal muž v uniforme BIR, ostatní traja boli v civile a mlátili zadržaných.

„V ten deň dvoch väzňov bili drevenými palicami a kopali do nich tak silno, že zomreli rovno pred nami. Mňa nezbili, pretože som príliš starý. Preto som im pomáhal odniesť obe telá z vyšetrovacej miestnosti do cely. Tú noc sme spali v cele s dvomi telami a nasledujúce ráno prišli BIR, hodili na nás plastové vrecia. Mali sme dať do nich mŕtve telá. Neviem, kam ich vzali a ani to, či boli vôbec pochovaní.“

Amnesty International zdokumentoval aj 17 únosov obyvateľov. Od ich zmiznutia uplynuli už dva roky, doteraz sa nenašli.

Viac ako sto ľudí odsúdili na smrť po nespravodlivých vojenských súdoch

Keď sú zadržané osoby podozrivé z podpory Boko Haram postavené pred vojenský súd, najpravdepodobnejší rozsudok je trest smrti. Od júla 2015 vojenský súd v Marouae odsúdil na smrť viac ako 100 ľudí, vrátane žien. Žiadny z rozsudkov zatiaľ nevykonali.

Obžalovaní sú často odsúdení na základe limitovaných dôkazov, napríklad výpovedí anonymných informátorov, ktorí nemôžu byť podrobený krížovému výsluchu. Niekedy stačí aj to, že obžalovaní nedokážu vysvetliť cestu k svojim dedinám alebo stratia občiansky preukaz. Slabo platení štátni právnici často nemajú dostatočné zdroje a informácie, ktoré by zabezpečili adekvátnu obhajobu.

Organizácia Amnesty International sledovala proces štyroch žien, ktoré boli v apríli 2016 odsúdené na trest smrti iba na základe vyhlásenia miestneho člena civilnej stráže po tom, čo sa vrátili z Nigérie, kde pracovali ako slúžky v domácnostiach. Počas celého procesu sa s právnikom stretli raz, pri krátkej prestávke počas súdu.

Drastické protiteroristické zákony

Väčšinu obžalovaných v Kamerune vyšetrujú podľa protiteroristického zákona, ktorý platí od decembra 2014. Poskytuje však nejednoznačné definície terorizmu a ohrozuje slobodu prejavu.

Zákon bol použitý proti 27-ročnému mužovi. Bol zatknutý po tom, čo odoslal sarkastickú SMS svojim priateľom. Žartoval o nábore Boko Haram u mladých absolventov. Fomusoh Ivo Feha súdi vojenský súd a môže čeliť trestu smrti.

„Pokiaľ študent môže čeliť trestu smrti pre odoslanie sarkastickej textovej správy, je jasné, že nastavenie a použitie protiteroristickej legislatívy v Kamerune predstavuje problém. Úrady by mali reformovať zákon a zaistiť, že poskytuje rámec pre ochranu obyvateľstva a neupiera im práva,“ povedal Alioune Tine.

Amnesty International vyzýva vládu v Kamerune, aby urýchlene prijala sériu opatrení, ktorými zabráni porušovaniu ľudských práv v boji proti Boko Haram. Požaduje ukončiť masové a svojvoľné zatýkania, priviezť podozrivých priamo na oficiálne miesta zadržania, zastaviť mučenie či umožniť zadržaných stretnúť sa s rodinnými príslušníkmi a právnikmi, vybudovať centrálny register zadržaných, zlepšiť väzenské podmienky, reformovať protiteroristickú legislatívu a vyšetriť všetky podozrenia z porušovania ľudských práv.