Keď sa obete menia na obvinených

Tlačová správa Amnesty International Slovensko a Povstanie Pokračuje

Amnesty International Slovensko spoločne s iniciatívou Povstanie Pokračuje a obeťami policajnej razie v Moldave nad Bodvou organizuje koncert a diskusiu na podporu obetí policajného násilia a zastrašovania. Akcia sa uskutoční v sobotu, 11.novembra o 19,00 v Aligator Crystal Rock Pube v Bratislave. Spolu s ďalšími hosťami a hostkami vystúpia tí, ktorí pocítili policajné obušky na vlastnom tele – kapela Chalani z chatrče.

19. júna uplynuli 4 roky odo dňa, keď viac ako 60 príslušníkov policajnej pohotovostnej jednotky bezdôvodne fyzicky a verbálne napadlo 31 Rómiek a Rómov v komunite Budulovská v Moldave nad Bodvou. Viacerí boli zranení a ich majetok poškodený. Sekcia kontroly a inšpekčnej služby (SKIS) dlho odmietala sťažnosti na nezákonný postup polície. Prvé vyšetrovacie úkony sa začali až 7 mesiacov po policajnej akcii a to po tlaku médií a na pokyn generálnej prokuratúry. Na nezákonnosť policajného postupu okrem poškodených dlhodobo upozorňoval úrad verejného ochrancu práv a viaceré ľudskoprávne organizácie. SKIS aj tak nakoniec stíhanie policajtov zastavila. Sťažnosť poškodených na násilie zo strany polície zamietol aj Ústavný súd.

„Je zrejmé, že vyšetrovanie policajného násilia počas zásahu v rómskej komunite na ulici Budulovská v Moldave nad Bodvou nespĺňa základné požiadavky medzinárodných dohovorov o ľudských právach. Nasvedčuje tomu nielen porušenie princípu dôslednosti týkajúceho sa neskorého začatia vyšetrovania ale aj nezávislosti, pretože vyšetrovacie úkony ako aj zhodnotenie dôkazov smerovali k spochybňovaniu výpovedí poškodených a svedkov, ktorí vypovedali v neprospech príslušníkov policajného zboru,“ hovorí Kamila Gunišová z Amnesty International.

Odvaha obetí policajného násilia postaviť sa voči nespravodlivosti sa dnes obracia proti nim. Šesť zbitých Rómov a Rómiek obvinili z prečinu krivého obvinenia. Z obetí sa tak stávajú obvinení. „Obvinenia vznesené proti obetiam predstavujú formu zastrašovania, ktorá ohrozuje prístup k spravodlivosti. Snaha umlčať kritické hlasy prichádza práve v čase, keď máme vážne obavy, že podobné zásahy môžu eskalovať.“ hovorí Eva Riečanská z iniciatívy Povstanie Pokračuje. Minister vnútra totiž minulý týždeň predstavil opatrenia na boj s “rómskou kriminalitou“, kde okrem iného plánuje zvýšiť pohyb policajtov v „problémových lokalitách“ a zaviesť konkrétnu štatistiku kriminality, ktorú majú na svedomí Rómovia. „Cieľom koncertu a diskusie na podporu obetí policajného násilia a zastrašovania je aj poukázať na zlyhávanie štátu vo vyšetrovaní policajného násilia a na nebezpečenstvo neriešenia tohto pretrvávajúceho stavu, ktorý môže viesť k ďalším násilnostiam. Ľudia prídu dať jasne najavo, že uprednostňujú spravodlivosť pred diskrimináciou,“ dodáva Eva Riečanská.

„Netreba veriť tomu, čo o nás hovoria, nech nás ľudia prídu poznať osobne a nech majú osobnú skúsenosť s nami, nech vedia, že nie sme takí zlí ľudia, ako o nás rozprávajú,“ pozýva Milan „Igor“ Hudák, obeť policajného násilia počas razie v Moldave nad Bodvou.

Viac o prípade a petíciu za spravodlivosť môžete nájsť tu.

Pesničku „O kuklača avle“ od Chalanov z chatrče s textom „začali nás biť a všetko nám zničili“ tu.