Konflikt v Gaze: AI žiada úplné zbrojné embargo

Viac ako 900 civilistov, z toho 200 detí, padlo doteraz za obeť v konflikte v pásme Gazy. Keďže tieto čísla sa neustále zvyšujú, Amnesty International (AI) urgentne vyzýva Bezpečnostnú Radu OSN na zavedenie zbrojného embarga pre všetky strany konfliktu.

Výzvy AI prichádzajú v čase, keď USA posielajú do Izraela ďalšiu muníciu.
“Posledná vec, ktorú potrebujeme, je viac munície a zbraní v regióne. Pásmo Gazy je zaplavené zbraňami, ktoré sa používajú v rozpore s medzinárodným právom a majú devastujúcim účinok na civilistov,” povedal Malcom Smart z Amnesty International.

Amnesty International vyzýva Bezpečnostnú Radu OSN, aby zaviedla okamžité a úplné zbrojné embargo a zabránila tak ďalšiemu prúdeniu zbraní k bojujúcim stranám. Embargo by tiež mohlo byť signálom pre Izrael i skupinu Hamas o odhodlaní Bezpečnostnej Rady presadiť v pásme Gazy medzinárodné právo.

Nákladná loď Wehr Elbe s 989 kontajnermi výbušnín a inej munície opustila USA koncom decembra 2008. Pôvodne nemeckú nákladnú loď si najali USA a jej cieľom je izraelský prístav Ashdod. Na ceste sa mala zastaviť v gréckom prístave.

Podľa informácií AI Pentagon schválil vyslanie ďalších 325 kontajnerov plných munície. Urobil tak 31.decembra 2008, len štyri dni po tom, čo Izrael zahájil útok v pásme Gazy. Munícia mala podľa informácií AI obsahovať fosfor, ktorý spôsobuje popáleniny a je pre civilistov mimoriadne nebezpečný hlavne v husto obývaných oblastiach.

Len nedávno Agentúra Organizácie Spojených národov pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) zaznamenala útok na jedno zo svojich stanovísk, čoho výsledkom boli traja ranení a zhorela časť humanitárneho materiálu. UNWRA uviedla, že rakety obsahovali práve biely fosfor.

“Medzinárodné právo zakazuje útoky proti personálu, zariadeniam, materiálu či vozidlám patriacim humanitárnej pomoci,” povedal Smart. “Cielené útoky na jednotky humanitárnej pomoci či jej personál môžu byť klasifikované ako vojnový zločin,” dodal.

“Bezpečnostná Rada musí trvať na určení plnej zodpovednosti za vojnové zločiny a iné vážne zločiny vykonané počas tohto konfliktu,” povedal tiež Malcolm Smart. “To znamená uistenie sa, že dané zločiny sú komplexne a nezávisle prešetrené a že zodpovední za ne budú postavení pred spravodlivý súd.

Podľa informácií Amnesty International okrem USA dodávalo od roku 2001 zbrane Izraelu ďalších 17 štátov – patria medzi ne i Slovenská republika, Česká republika, Maďarsko či Rakúsko.