Registrácia Prihlásiť sa
  • O nás
    • 70048_Peter_Benenson_founder_of_Amnesty_International_in_1986.-600x360Kto smeNajväčšia ľudsko-právna organizácia združujúca 3 milióny ľudí.
    • P1010700-1024x768Amnesty na SlovenskuNašim cieľom je vykonávať aktivity v prospech ľudských práv u nás i vo svete.
    • IMG_1068_mensieKto u nás pracujeKto aktuálne pracuje v kancelárii AI SK.
    • 163268_Friendly_neighbours-1-600x360S kým spolupracujemeS kým spolupracujeme v oblasti ľudských práv a vďaka koho podpore sa nám darí.
    • O ľudských právach
      • 60981_Eleanor_Roosevelt_holds_UDHR_poster-600x360Deklarácia ľudských práv
      • 58460_European_Union_logo-600x360Európske dokumenty
      • United Nations High Commissioner for Human Rights logoDokumenty a dohovory OSN
      • 133357_Amnesty-Report_2011_Pressekonferenz_in_Berlin-540x270Výročné správy AI
  • Čo robíme
    • banner1Dajme im budúcnosťDlhodobá kampaň za právo na vzdelanie.
    • A group of Somali women, among those rescued by the Italian Navy vessel Virginio Fasan, between 13 and 14 August 2014.Solidarita s ľuďmi na útekuKampaň za ľudské práva ľudí utekajúcich pred konfliktami.
    • 162861_Trial_of_Ales_Bialiatski_1-600x360Ľudia brániaci ľudské právaKampaň za zastavenie porušovania ľudských práv jednotlivcov a skupín.
    • P1050113Vzdelavanie k ľudským právamProjekt neformálneho vzdelávania k ľudským právam.
  • Zapojte sa
    • pohoda typek s tetovanimStaňte sa členomPridajte sa k miliónom ľudí na celom svete, ktorým záleží na osudoch druhých.
    • BB skupinaZapoj sa do miestnych skupínPridajte sa k existujúcej skupine alebo založte novú.
    • IMG_0151_zmensenePracujte s namiAktuálne pracovné ponuky vrátane stáží.
    • P1010730-1024x768Staňte sa dobrovoľníkomJe mnoho vecí, ktoré môžete urobiť v prospech ľudských práv.
  • Blog
  • Kontakt
  • Facebook
14/03/00

Krutý týždeň pre ľudské práva v Bielorusku

Tento týždeň sa bezohľadnosť bieloruskej vlády voči ľudským právam znovu stáva stredobodom záujmu medzinárodného spoločenstva. Zajtra sa očakávajú masové prodemokratické demonštrácie a na piatok je naplánované konečné rozhodnutie v prípade bývalého člena parlamentu Andreja Klimova.

 

“Už dávno dozrel čas, aby sa dodržiavanie ľudských práv dostalo znovu do agendy bieloruskej vlády,” vyhlásila organizácia Amnesty International (AI) v súvislosti s odchodom delegácie Medzinárodného sekretariátu AI na návštevu do Minska. “Prezident Alexander Lukašenko, musí rešpektovať právo obyčajných Bielorusov kritizovať svoju vládu.”

 

Tisíce Bielorusov plánujú zajtra vyjsť do ulíc a zúčastniť sa druhého Pochodu slobody. Počas prvého októbrového Pochodu slobody – pokojnej demonštrácie proti nepopulárnej vláde prezidenta Lukašenka, polícia zatkla najmenej 200 osôb a rozšírili sa aj správy o zlom zaobchádzaní políciou. Amnesty International vyhlásila, že bude monitorovať na stredu naplánovanú demonštráciu a v prípade, že polícia zadrží pokojných demonštrantov, bude ich považovať za väzňov svedomia.

 

V piatok 17. marca sa delegácia AI zúčastní na súdnom pojednávaní na Leninskom súde v Minsku, kde má byť vynesený konečný rozsudok nad väzňom svedomia Andrejom Klimovom, bývalým členom bieloruského parlamentu. Štátna prokurátorka Galina Radkevič požiadala o trest na deväť rokov väzenia a konfiškáciu majetku.

 

Andrej Klimov je členom parlamentu, ktorý prezident Lukašenko rozpustil v novembri 1996. Bol obvinený z finančných nezrovnalostí a viac ako dva roky strávil vo vyšetrovacej väzbe. Toto obvinenie odmieta a AI je presvedčená, že obvinenie bolo proti nemu vznesené na základe jeho opozície voči prezidentovi Lukašenkovi. AI niekoľko krát vyzvala bieloruské úrady aby Andreja Klimova bezpodmienečne prepustili.

 

“Pokiaľ sa naďalej budú porušovať ľudské práva, Lukašenkova vláda bude naďalej považovaná za nedôveryhodného partnera. Tento týždeň je príležitosťou, aby bieloruská vláda demonštrovala svoj rešpekt voči ľudským právam, rešpekt voči právu na slobodu prejavu a právu na slobodu pokojného zhromažďovania a združovania sa,” dodáva AI.

 

Pozadie
Bieloruská opozícia argumentuje, že mandát prezidenta Lukašenka oficiálne vypršal v júli 1999 a preto by mali byť uskutočnené nové prezidentské voľby. Ďalšia demonštrácia sa plánuje aj na 22. marca 2000.

 

V novembri 1996 sa Andrej Klimov aktívne zúčastnil na procese impeachmentu prezidenta Lukašenka za pokus rozpustiť parlament. Po rozpustení parlamentu naďalej pokračoval v kritike prezidenta a obvinil ho z porušenia ústavy.

 

Andrej Klimov neustále trvá na svojej nevine a podstúpil už dve hladovky. Po druhej hladovke v júli 1998 ho prijali do väzenskej nemocnice pre problémy so srdcom. Previezli ho naspäť do väznice, no správy o jeho zdravotnom stave nie sú priaznivé.

PRIDAŤ PRÍSPEVOK Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *




AKTUÁLNE PETÍCIE

Pridaj sa

Nakupuj cez dobromat

Kde nás stretnete

  • APRÍL
         
    6
    PIATOK

    AllForJan - Ako chránime našu slobodu tlače v EÚ?

    KDE: Kníhkupectvo Martinus - Bratislava

    ČAS: 16:00 hod.


  • APRÍL
         
    5
    ŠTVRTOK

    Zhromaždenie za prepustenie Tanera Kilica

    KDE: Turecká ambasáda

    ČAS: 18:00 hod.


  • APRÍL
         
    4
    STREDA

    Filmový klub - Rathva: The Story of One Tribe

    KDE: Foajé, Bratislava

    ČAS: 19:00 hod.


  • MAREC
         
    28
    STREDA

    Diskusia: Pre koho pracujú mimovládky?

    KDE: Fuga, Bratislava

    ČAS: 19:00 hod.

Prihlásenie

Registrovať | Zabudli ste heslo?

Registrovať

Ak chcete pridať Váš názor alebo komentár do diskusií pod článkami, prosím zaregistrujte sa. Registrácia Vám umožní pridávať príspevky, prosíme Vás však o rešpektovanie pravidiel komunikácie.


Pravidlá komunikácie

Vaše heslo Vám bude zaslané.

Prihlásenie | Zabudli ste heslo?

Reset hesla

Prihlásenie| Registrovať

Fotogaléria

10629656_10152578274245751_3920804405544990694_n
10616639_10152578278060751_3884862725153917570_n
10612897_10152578274730751_3609138252693231868_n
10593190_10152578273010751_1839878928311806568_n
  • Facebook

  • Twitter

    Tweets by @twitterapi
    • O nás
    • Čo robíme
    • Ďalšie kampane
    • Zapojte sa
    Copyright © Amnesty International Slovensko / design by RDJ