MORATÓRIUM 2000 – výzva k prijatiu moratória na trest smrti

Hnutie fokoláre a Amnesty International, dnes na tlačovej besede predstavili celosvetovú petíciu Moratórium 2000. Projekt Moratórium 2000 sa usiluje za zastavenie vykonávania trestu smrti na celom svete.

Iniciátorom Moratória 2000 je Komunita Sant Egidio – celosvetové zoskupenie kresťanských komunít, ktoré sa zaoberajú riešením konfliktov v krajinách, formou neoficiálnej diplomacie. Organizácia bola založená v Taliansku a má členov v 23 krajinách sveta. Na Slovensku sa k petícií a zbieraniu ďalších podpisov pridalo cirkevné laické hnutie Hnutie fokoláre a organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI).

Okrem samotného zbierania podpisov, ktoré budú odovzdané na Deň ľudských práv 10. 12. 2000 do rúk generálneho tajomníka OSN, má táto akcia za cieľ sprístupniť informácie a vyvolať debatu o treste smrti. Poskytnúť správy o systéme odsudzovania a vykonávania tohto trestu, správy o nevinných ľuďoch poslaných na trest smrti, o súdnom systéme ktorý je často rasistický, ovplyvňovaný peniazmi. Informovať o popravovaní mentálne chorých ľudí alebo tých, ktorí spáchali trestný čin ako deti.

Podľa informácií AI viac ako polovica krajín sveta zrušila trest smrti zákonom alebo ho v praxi nevykonáva. K 16. marcu 2000 to bolo 108 krajín sveta. Ďalších 87 krajín ešte stále trest smrti zachováva. Posledná štatistika o treste smrti pripravená Medzinárodným sekretariátom AI uvádza, že v roku 1999 bolo popravených najmenej 1813 väzňov. Ďalších 3857 osôb bolo v 63 krajinách odsúdených na trest smrti. Čísla zahŕňajú iba prípady známe AI, pričom skutočné počty sú určite omnoho vyššie. V uplynulom roku 1999 bolo 85% známych popráv vykonaných v Číne, Iráne, Saudskej Arábii, Konžskej demokratickej republike a USA.

K petícii Moratórium 2000 okrem iných už podporili prezident Indonézie Abdurrahman Wahíd, prezident Českej republiky Václav Havel, minister zahraničných vecí Nemecka Joschka Fischer, režisér Emir Kusturica, taliansky režisér Roberto Benigni. K dnešnému dňu je zozbieraných spolu 2178535 podpisov zo 128 krajín sveta.