Nigéria: Namiesto toho, aby chránili mučia

Amnesty International dnes vydáva správu „Vitaj v pekelnom ohni”: Mučenie a iné zlé zaobchádzanie v Nigérii, ktorá do detailov opisuje ako sú ľudia počas záťahov polície zadržaní a mučení. Cieľom týchto operácii je vydieranie, vymáhanie peňazí a priznaní.

Správa odhaľuje inštitucionalizované používanie policajných ciel mučenia a rutinné násilie používané armádou. Správa je zložená zo stoviek svedectiev a dôkazov zozbieraných počas desiatich rokov a odhaľuje ako je väčšina zadržiavaných ponechaných v izolácii a nemá prístup k vonkajšiemu svetu, k právnikom, rodinám či súdom.

Mučenie sa stalo neoddeliteľnou súčasťou práce polície v Nigérii. Viaceré policajné stanice majú neoficiálneho „dôstojníka zodpovedného za mučenie“. Používajú rad techník, ako napríklad vytrhávanie nechtov a zubov, škrtenie, elektrické šoky a sexuálne násilie.

„Siaha to oveľa ďalej než desivé mučenie a zabíjanie tých, ktorí sú podozriví z členstva v Boko Haram. Rozsah a závažnosť mučenia nigérijských žien, mužov a detí zapríčineného tými, ktorí ich majú ochraňovať je šokujúca aj pre dlhodobých pozorovateľov ľudských práv,“ povedal Netsanet Belay, riaditeľ výskumu a advokácie Amnesty International.

Nigéria zakazuje mučenie vo svojej ústave, ale stále neprijala legislatívu, ktorá toto závažné porušenie ľudských práv stavia mimo zákon. „Mučenie nie je v Nigérii dokonca ani trestným činom. Vláda musí okamžite prijať zákon kriminalizujúci mučenie, “ hovorí Jana Malovičová, riaditeľka Amnesty International Slovensko.

24 ročná Abosede povedala Amnesty International ako ju odporné zneužitie polície zanechalo s  trvalými následkami: „Policajná dôstojníčka ma vzala do malej miestnosti a prikázala mi, aby som sa úplne vyzliekla. Roztiahla mi nohy a vypálila mi slzný plyn do vagíny… Chcela po mne, aby som sa priznala k ozbrojenej lúpeži… Krvácala som…a stále cítim bolesť v lone.” V snahe nájsť členov Boko Haram armáda Nigérie pácha takéto porušenia ľudských práv.

Mahmood, 15 ročný chlapec zo štátu Yobe bol spolu s 50 ďalšími ľuďmi, hlavne chlapcami medzi 13 a 19 rokmi, zatknutý vojakmi. Amnesty International povedal,  že ho vojaci držali tri týždne, opakovane ho bili pažbami zbraní, obuškami a mačetami, liali mu roztopený plast na chrbát, nútili ho chodiť a kotúľať sa po rozbitom skle. Prinútili ho pozerať sa na mimosúdne popravy ostatných zadržaných. Nakoniec ho v apríli 2013 prepustili. Vojaci v štáte Yobe dokonca zatkli a zbili 12 ročného chlapca, naliali na neho alkohol, prinútili ho čisiť zvratky holými rukami a šliapali po ňom.

„Pri hľadaní ľudí spájaných s Boko Haram ich vojaci vezmú stovky ľudí a potom ich počas procesu „vyšetrovania“, ktorý pripomína stredoveký hon na čarodejnice mučia,“ povedal Netsanet Belay.

Mučenie dosahuje takéto rozmery najmä preto, že nikto, vrátane nadriadených dôstojníkov nie je za tieto činy zodpovedný. Nigéria potrebuje radikálnu zmenu prístupu. Musí zastaviť činnosť všetkých dôstojníkov, proti ktorým existujú vierohodné obvinenia z mučenia. Tvrdenia treba vyšetriť a zaručiť, že podozriví z mučenia sú postavení pred súd,“ povedala Malovičová.

Väčšina obvinení z mučenia bezpečnostnými zložkami nebola riadne vyšetrené a neboli prijaté žiadne opatrenia, vďaka ktorým by boli zodpovední potrestaní. Ak sa aj uskutoční interné vyšetrovanie polície alebo armády, výsledky nie sú verejne dostupné a odporúčania sú len zriedkavo realizované. Ani jedna zo stoviek obetí mučenia, ktoré Amnesty International skúmala, nebola odškodnená.

Za posledných desať rokov vytvorila vláda najmenej päť Prezidentských výborov a pracovných skupín pracujúcich na reformách trestného systému a odstránenie mučenia. Implementácia týchto opatrení je ale veľmi pomalá.

Naša správa vláde Nigérie je jasná – kriminalizovať mučenie, prestať so zadržiavaním v izolácii a dôkladne prešetriť obvinenia z mučenia. Bude to prvý dôležitý  krok smerom k zrušeniu týchto  neprípustných praktík.

Amnesty International Slovensko dnes vydáva aj urgentný apel za prepustenie 25ročného Mosesa Akatugba z Nigérie. Mladík, je vo väzení viac ako 8 rokov za údajnú krádež. Vo väzení bol mučený a minulý rok bol za to odsúdený na trest smrti. Žiadame zníženie Mosesovho trestu a zastavenie používania mučenia pri výsluchoch políciou za účelom získania informácií alebo „priznaní“ od podozrivých vo väzbe. Apel je možné podpísať na webovej stránke Amnesty International Slovensko: https://pripady.amnesty.sk/pripad/lwm-moses-akatugba