Ochrancovia ľudských práv stále mučení a prenasledovaní aj v Turecku a Rusku

3.5.2005 – Spomedzi krajín Európy a Strednej Ázie sú ochrancovia ľudských práv najviac zastrašovaní a prenasledovaní v Ruskej federácii, Bielorusku, Turecku a Turkmenistane.

Amnesty International sa obáva, že sú to najmä štátne orgány, ktoré aktivistov zatýkajú a mučia, pričom sa nemusia obávať žiadneho postihu. “Úradníci na každej úrovni štátneho aparátu, vrátane bezpečnostných zložiek, musia rešpektovať legitimitu pracovníkov, ktorí sa stavajú za ochranu ľudských práv. Mali by ich činnosť verejne podporovať a prispievať tak k právu na slobodu slova, zhromažďovania a združovania sa,” uviedla Nicola Duckworth z Amnesty International, riaditeľka programu pre Európu a Strednú Áziu.

V Bielorusku napriek tomu orgány netolerujú žiadnu kritiku režimu a politickí odporcovia riskujú uväznenie. Je známe, že prokuratúra, ako aj súdy sú v rukách štátnej moci. V Turkmenistane je každý, koho bezpečnostné služby podozrievajú z názorovej opozície, vystavený nespravodlivému súdnemu procesu, mučeniu, pričom jeho príbuzní prídu v mnohých prípadoch o prácu aj domov. Niektorí aktivisti boli nútení odísť do exilu a prístup k nezávislým a objektívnym informáciám je takmer nemožný.
V Ruskej federácii najviac riskujú tí, ktorí sa snažia rozširovať nezávislé informácie o konflikte v Čečensku, prípadne sa odvolajú na Európsky súd pre ľudské práva. Niektorí z nich prišli pre tieto aktivity aj o život. Ruské orgány stále viac obmedzujú nezávislé médiá a snažia sa, aby najmä správy o Čečensku a ďalších republikách zo Severného Kaukazu boli cenzurované. Napriek nedávnym ústavným reformám v Turecku sú ochrancovia ľudských práv zo strany štátnej moci naďalej zastrašovaní a napádaní. Miestni policajní riaditelia, guvernéri, či prokurátori ich považujú za nepriateľov štátu a mnoho aktivistov bolo zatknutých, odsúdených, mučených, zneužitých a zavraždených. Od roku 1991 bolo zabitých minimálne 12 ochrancov ľudských práv, pričom páchatelia sa vo väčšine prípadov nenašli. Existujú závažné podozrenia, že na vraždách sa podieľali aj príslušníci tureckých bezpečnostných zložiek.

,,Práca nezávislých ľudsko-právnych aktivistov je dôležitá pre každú spoločnosť. Ich úlohou je zabezpečiť ochranu práv každého jedinca a prispieť tak k vytvoreniu čo najspravodlivejšej spoločnosti,“ uvádza sa vo vyhlásení Amnesty International.

Amnesty International vyzýva medzinárodnú komunitu, aby vyvinula tlak na vlády Ruskej federácie, Turecka, Bieloruska a Turkmenistanu, aby prestali so zastrašovaním ochrancov ľudských práv. Iba potom bude môcť každý občan využívať svoje právo na slobodu prejavu, združovania a zhromažďovania sa.