Opakované bičovanie Raifa Badawiho bude mať dlhotrvajúce následky na jeho zdravie

Ďalšie bičovanie saudskoarabského blogera Raifa Badawiho môže spôsobiť dlhodobé fyzické a duševné poškodenie. Amnesty International to potvrdili lekárski experti z organizácie Za zákaz mučenia.

Začiatkom tohto mesiaca vyvolalo bičovanie Raifa Badawiho medzinárodné pobúrenie. Raif dostal 50 rán zo svojho trestu za založenie kritického online fóra a za “urážku islamu”. Podľa lekárskych expertov môže jeho utrpenie ešte narásť , ak dostane plný trest – 1000 rán.

Bičovanie, ktoré bolo nevýslovné kruté, je šokujúcim aktom zo strany saudskoarabských úradov. Podľa medzinárodného práva bičovanie porušuje zákaz mučenia a iného zlého zaobchádzania a  za žiadnych okolností by sa nemalo vykonávať. Opakované bičovanie zvyšuje fyzické a duševné utrpenie obete,” povedal Philip Luther, riaditeľ Amnesty International pre program Blízkeho východu a severnej Afriky.

Riziko, že sa bičovanie bude znova tento piatok opakovať, stále existuje. Lekárka Juliet Cohenová z organizácie Za zákaz mučenia povedala, že vplyv druhého kola bičovania bude ešte horší než ten prvý. “Čím viac nových rán dostane na tie staré, tým je väčšie riziko vzniku otvorených poranení. Rany sú následne viac bolestivejšie a vystavené infekcii, ktorá spôsobuje ďalšiu bolesť a predlžuje obdobie hojenia,“ povedala.

Lekárka vysvetlila, že košeľa, ktorú mal  na sebe Raif Badawi v čase bičovania, mu nebola veľkou ochranou  pred údermi palice. “Poškodenie malých ciev a jednotlivých buniek spôsobuje únik krvi a tkanivovej tekutiny do kože, čo zvyšuje napätie v týchto oblastiach. Údery palicou do týchto oblastí môžu kožu najmä v oblastiach, kde sa nachádzajú kostí poškodiť až tak, že sa rana otvorí. Okrem fyzickej bolesti musia obete znášať aj duševné muky. Z psychologického hľadiska môže bičovanie vyvolať pocity strachu, úzkosti, poníženia a hanby. Čakanie na ďalšieho kolo bičovania pravdepodobne ešte zvýši pocit strachu, úzkosti a nespavosti.  Všetky tieto emócie majú následne vplyv na zotavenie sa, ktoré sa tým môže výrazne predĺžiť, “dodala Julie Cohenová.

Prvých 50 rán zo svojho trestu dostal Raif Badawi 9.januára tohto roku, posledné dve plánované bičovania boli zo zdravotných dôvodov odložené. Zapojenie lekárov do prípadu Raifa Badawi viedlo k pozastaveniu bičovania. Ale aj samotná účasť zdravotníckeho personálu je zdrojom znepokojenia, pretože môžu byť nútení odobriť trest bičovania, čo je v rozpore s najzákladnejším princípom, ktorým sa riadi práca lekárov: nespôsobiť škodu úmyselne.

Lekárka Cohenová odporúčala, aby sme Raifovi Badawimu ďalej prejavili podporu, aby vedel, že nie je sám, a že o jeho prípade sa hovorí na celom svete. Lekári, ktorí ho vyšetrili majú podporu aj zo strany Svetovej lekárskej asociácie, ktorí žiadajú, aby “bol zdravotný stav pacienta braný do úvahy nad všetko ostatné”.

Amnesty International organizovala v posledných týždňoch na podporu prípadu Raifa Badawiho demonštrácie na celom svete. Organizácia žiada saudskoarabské úrady o jeho okamžité a bezpodmienečné prepustenie a zrušenie jeho trestu.

Raif Badawi je väzňom svedomia, ktorého jediným “zločinom” bolo založenie webovej stránky s cieľom verejnej diskusie. Saudské úrady musia ukončiť bičovanie, ktoré je podľa medzinárodného práva zakázané. Pravidelné vykonávanie tohto krutého a neľudského trestu je hanbou krajiny,” dodal Luther.

Trest bičovaním sa vykonáva postupne, v intervaloch v rozmedzí od dvoch týždňov do jedného mesiaca. Tento telesný trest je v Saudskej Arábii veľmi rozšírený, a to napriek tomu, že krajina je viazaná medzinárodným Dohovorom proti mučeniu. Súdy môžu udeliť trest bičovaním ako alternatívu alebo doplnenie k iným trestom. Počet rán bičom je rôznorodý, od desiatok do desaťtisíc rán.

Vláda prísne trestá kritikov režimu a slobodné média sú v krajine neznámym pojmom. Okrem Raifa Badawiho boli v októbri minulého roka na 8 rokov väzenia odsúdení aj  traja právnici, preto, že na Twitteri kritizovali ministra spravodlivosti. „Apel za ukončenie trestu a prepustenie aktivistu je možné podpísať aj na stránke slovenskej pobočky Amnesty International. Apel zatiaľ u nás podpísalo takmer 1000 ľudí. Za prejavenú podporu a solidaritu ďakujeme,“ dodala Jana Malovičová, riaditeľka Amnesty International Slovensko.