Pomôžte obyvateľom komunity Bodo dosiahnuť spravodlivosť

Chyby v ropovodoch firmy Shell spôsobili v roku 2008 dva po sebe nasledujúce úniky ropy v okolí komunity Bodo žijúcej v povodí delty rieky Niger v africkej Nigérii. Tisícky uniknutých barelov ropy zapríčinili znečistenie pôdy a vodných tokov v okolí. Po dvoch týždňoch úniky boli zastavené. Dodnes ale nebolo vykonané žiadne riadne vyčistenie tejto oblasti. Pomôžte obyvateľom oblasti Bodo dosiahnuť spravodlivosť – odškodnenie a vyčistenie od firmy Shell, podpíšte apel Amnesty International.

Bodo bývalo pokojnou vidieckou komunitou, známou ako rybí košík Gokany. Miestni ľudia boli pyšní na ich močiare, kde si už stovky rokov zabezpečovali živobytie z rybárčenia a farmárčenia. Po únikoch ropy v 2008 sa to všetko zmenilo. Väčšina rýb v okolí Bodo zomrela, tých pár rýb čo sa dalo uloviť, páchlo a chutilo po surovej rope. Znečistená pôda postihla aj farmárov. Povodie rieky ostáva znečistené, ľudia si snažia nájsť život inde. Cestujú aj do vzdialených oblastí, aj keď nájsť si iné zamestnanie nie je jednoduché.

Prvý únik v auguste spôsobený chybou v Trans-Nigerskom ropovode nastal v auguste 2008. Ropa sa vylievala do močiarov najmenej 4 pravdepodobne ale až 10 týždňov. Shell zaznamenal únik 1640 barelov ropy, nezávislé odhady hovoria o 4000 barelov denne. Druhý únik taktiež spôsobený zlyhaním technického vybavenia sa opakoval v decembri 2008. Únik bol zastavený až o 10 týždňov.

Znečistenie spôsobené únikmi ropy vystavilo ľudí vážnym ohrozeniam zdravia, zničilo ich živobytia a znemožnilo prístup k čistej vode a jedlu. Pretrvávajúce škody sú príčinou nedostatku a predraženie potravín v Bodo. Shell poskytla potravinovú pomoc až mesiace po prvom úniku a bola vcelku neadekvátna. Obrat spoločnosti za 3 mesiace, od júla do septembra 2011 bol 7,2 miliardy dolárov, odškodné ale pôvodne predstavovalo iba 50 vriec ryže, fazule, cukru a paradajok.

Shell tvrdí, že najviac únikov ropy je spôsobených sabotážou a bunkeringovou aktivitou. (Bunkering je, keď ropovod niekto prepichne a  vysaje ropu). Aj keď sa sabotáže tretích strán dejú, povinnosťou Shell je územie vyčistiť. Podľa výpovedí svedkov aj satelitných snímkov je ale príčinou enviromentálneho znečistenie únik ropy v 2008. K zlyhaniu prispeli aj úboho zabezpečené vybavenie potrubí. Odhaduje sa, že rehabilitácia celého územia ešte potrvá 25 rokov.

Aj keď zákony Nigérie zakazujú znečistenie vody a pôdy a vyžadujú od ropných spoločností dodržiavanie medzinárodných štandardov, ich regulácia je nedostatočne vymožiteľná. Pokuty pre znečistenie sú relatívne nízke a nepôsobia prevenčne. Ropný priemysel predstavuje príjmy pre štát a Shell je najväčšiou spoločnosťou operujúcou v krajine.

Podpíšte apel AI a žiadajte dosiahnutie spravodlivosti pre obyvateľov znečisteného územia.