Poprava amerického reportéra v Sýrii – vojnový zločin, ktorý zdôrazňuje riziko pre novinárov

Islamský štát (IS) zverejnil video, v ktorom ukazuje popravu novinára na voľnej nohe Jamesa Foleyho. Poprava mala byť údajne odplatou za amerického letecké nájazdy proti IS v severnom Iraku.

Zabitie amerického novinára ozbrojenou skupinou Islamského štátu (IS) predstavuje vojnový zločin a zdôrazňuje naliehavú potrebu, aby všetky štáty, ktoré majú vplyv v tejto oblasti, zabezpečili bezpečné prepustenie zadržiavaných novinárov, hovorí vo svojej správe Amnesty International.

“Toto šokujúce video je zničujúce pre blízkych Jamesa Foleyho a hrozné pre rodinu, priateľov a kolegov tých novinárov, ktorí sú stále nezvestní v Sýrii a severnom Iraku,” povedal Said Boumedouha, zástupca riaditeľa Amnesty International pre Blízky východ a severnú Afriku.

“Je to vojnový zločin a obe strany musia čeliť spravodlivosti. Aj tí, čo popravu vykonali, aj tí, ktorí ju objednali. Je nevyhnutné, aby všetky bojujúce krajiny a iní so záujmami v tejto oblasti využili všetky diplomatické spôsoby, aby zabezpečili, že žiadni ďalší novinári nebudú zabití za vykonávanie svojej práce.”

Vo videu s názvom “Odkaz pre Ameriku” muž identifikovaný ako americký novinár James Foley hovorí, že mu hrozí smrť v dôsledku amerických leteckých náletov v Iraku. Maskovaný militant, ktorý sa sám označil ako člen IS, hovorí, že USA je “na čele agresie voči islamskému štátu”. Militanti tiež tvrdia, že držia aj ďalšieho amerického novinára Stevena Sotloffa a jeho život závisí na ďalšom ťahu amerického prezidenta Baracka Obamu.

“Z videa vyplýva, že novinári sú cieľom pomsty za účasť USA v Iraku. Je to hlboko znepokojujúce a zvyšuje to obavy, že aj ďalší rukojemníci sú vystavení veľkému riziku,” povedal Said Boumedouha. “Novinári, rovnako ako všetci civilisti, sú len nezúčastnení diváci v ozbrojenom konflikte a musia byť chránení pred ublížením a nie brutálne vraždení.”

39-ročný James Foley bol unesený v Taftanaze v provincii Idlib v severozápadnej Sýrii 22. novembra 2012. Do Sýrie vstúpil už mnohokrát pred svojím únosom, aby informoval o konflikte. Jeho správy boli publikované napríklad na online americkom spravodajskom serveri Global Post a Agence France-Presse (AFP). Podľa očitých svedkov bol James Foley na ceste autom na turecké hranice, aby opustil Sýriu, keď ho zastavili neznámi ozbrojení muži v neoznačenom aute.

AFP 21. januára 2013 poslala list sýrskemu ministrovi informácií Omran al-Zohbimu, v ktorom žiadala o pomoc pri hľadaní Jamesa Foleyho. Minister sľúbil, že urobí všetko, čo sa dá, ale že v regióne, kde novinár zmizol, sú “podmienky zložité”. Zahraniční štátni príslušníci, vrátane novinárov, zamestnancov medzinárodných organizácií a náboženských osobností, sú často terčom únosov a zadržiavaní IS.

Amnesty International sa zároveň obáva o bezpečnosť popredného sýrskeho obhajcu ľudských práv Abdullah al-Khalila, ktorého zrejme IS zadržiava po tom, ako ho uniesli z jeho kancelárie v severovýchodnej časti mesta al-Raqqa v máji 2013.

Jednotky IS sa tiež zamerali na miestnych ľudí podozrivých z organizovania protestov, vrátane občianskych aktivistov a členov miestnych zastupiteľstiev zriadených na poskytovanie služieb pre obyvateľov po stiahnutí sýrskych vládnych síl. Osoby podozrivé zo spáchania zločinov, ako je krádež alebo vražda, či ďalší obvinení zo spáchania činov, ktoré zakazuje náboženstvo, ako napr. Zina (sex mimo manželstva) a konzumácia alkoholu, boli tiež terčom skupiny.

IS sa dopustili hrubého porušovania ľudských práv, ktoré možno považovať za vojnové zločiny.