Príslušníci policajného zboru na Ukrajine minulý rok mučili tisíce ľudí

Polícia na Ukrajine používa pri vypočúvaní ľudí praktiky mučenia. Takéto informácie prináša nová správa AI s názvom Žiadne dôkazy o zločine: ako ľudia platia za beztrestnosť polície na Ukrajine, ktorá dokumentuje hrubé porušovanie ľudských práv v krajine zo strany polície. V roku 2010 ukrajinská polícia mučila, vydierala, nútila k priznávaniu či rasovo diskriminovala tisíce ľudí. Pokiaľ sa obete vôbec ozvú, vyšetrovanie často končí so slovami: „nič nenasvedčuje tomu, že k zločinu došlo“.

Správa odhaľuje korupciu a beztrestnosť príslušníkov policajného zboru neexistujúce či chybné vyšetrovanie prípadov, zastrašovanie a ponižovanie tých, ktorí si trúfnu policajné správanie sťažiť. AI prichádza tiež s konkrétnym návrhom, ako situáciu zmeniť: vytvoriť nezávislú komisiu, ktorá by zodpovedne posudzovala sťažnosti.

Ukrajina síce oslavuje 20 rokov nezávislosti, príslušníci polície ale stále slúžia štátu namiesto ľudí. Je najvyšší čas, aby ukrajinské úrady zostavili nezávislú komisiu pre vyšetrovanie policajných postupov a umožnili tiež podávať potenciálne sťažnosti nezávislému orgánu. Pokiaľ totiž teraz podá zadržaný sťažnosť, posudzujú správanie policajtov  ich kolegovia z rovnakého okrsku. A to vzhľadom k vysokej miere  korupcie v rámci policajného zboru skončí bez výsledkov.

V roku 2010 bolo podľa Kancelárie ombudsmana podaných 5 000 sťažností na mučenie a iné zlé zaobchádzanie pri výsluchu. Podľa odhadov AI  bolo mučených, vydieraných, nútených k priznaniu či rasovo diskriminovaných okolo 800 000 zadržaných ľudí51 z nich zomrelo.

V roku 2008 zažila mučenie pri vypočúvaní aj Svetlana Pomiljanková a jej kolegyňa Aljona P.(mená boli z dôvodov zachovania anonymity zmenené). Obidve boli predvolané na policajnú stanicu v Charkove, aby podali svedectvo vo veci krádeže firemného počítača. Boli vypočúvané oddelene, každá na inom poschodí. Aljona P. popísala Amnesty International priebeh vypočúvania. Najskôr sa musela do pol pása  vyzliecť a bola pripútaná k stoličke s rukami za chrbtom. Policajti ju bili, dávali jej cez hlavu plastové vrecko a jeden z nich jej krútil bradavky kliešťami. Jej kolegyňa uviedla, že počula Aljonu P. kričať až na druhé poschodie.

Svetlana P. Amnesty International povedala, že bola priviazaná k stoličke s rukami za hlavou a policajti sa jej vyhrážali, že pokiaľ sa neprizná, niečo sa stane jej 17 ročnému synovi. Odmietla, na čo ju dvaja policajti pridržali a tretí jej nasadil na hlavu plastové vrecko  a dusil ju ním. Niekoľkokrát upadla do bezvedomia.

Obidve ženy podali po tomto vypočúvaní sťažnosť  policajnému dôstojníkovi príslušného okrsku. Po niekoľkých zvratoch vo vyšetrovaní sa k dnešnému dňu stále nedočkali spravodlivosti a sú nútené znovu sa obhajovať tvárou tvár policajtom, ktorí ich ponižovali a mučili.

Novú správu AI si môžete prečítať tu.