Prívrženci Falun gong sú mučení a podrobovaní zlému zaobchádzaniu

Falun gong kombinuje meditáciu a dychové cvičenia ako metódu pre zlepšenie zdravotného stavu a morálnych hodnôt. Čínskou vládou bolo zakázané v júli 1999.

Tisíce tých, ktorí sa zúčastnili pokojných protestov proti zákazu, alebo pokračujú v praktizovaní cvičení, bolo svojvoľne zadržaných. Mnohí boli pri zadržiavaní políciou bití, tisíce pravdepodobne zostanú vo väzení. S niektorými zadržanými v súčasnosti prebiehajú procesy pre politicky motivované obvinenia. V nespravodlivých procesoch sú odsudzovaní na dlhodobé väzenie. Mnoho správ opisuje schémy mučenia, ktoré sú v Číne aj v iných prípadoch veľmi rozšírené. Používané sú elektrošokové obušky, bitie a nástroj známy ako „Di Lao“, kedy sú zápästie a chodidlá obete spútané a ešte naprieč spojené reťazami. V dôsledku takéhoto spútania je takmer nemožné chodiť či sadnúť si.

Správa AI obsahuje mená a fotografie obetí a ich zranení. Je zrejmé, že mučenie podozrivých a usvedčených väzňov je naďalej veľmi rozšírené, a to aj napriek tomu, že mučenie čínske zákony zakazujú.

AI sa obáva, že stovkám členov Falun gong, ktorí zostávajú zadržaní, hrozí nebezpečenstvo mučenia a zlého zaobchádzania. AI v správe vyzýva čínsku vládu, aby zahájila okamžité a nezávislé vyšetrovanie všetkých obvinení z mučenia a zlého zaobchádzania. AI požaduje, aby výsledky vyšetrovania boli zverejnené a zodpovední boli potrestaní.

Konkrétne mená a prípady z mnohých:

Štyridsaťdvaročná Zhao Jinhua pracovala na poli, keď prišla polícia a zadržala ju. V policajnom zadržaní ju nútili aby sa vzdala svojho praktizovania Falun gong (FLG). Keďže odmietla, opakovane ju bili palicami a elektošokovými obuškami. Dvakrát ju museli poslať do nemocnice na pohotovosť. Druhýkrát prevoz do nemocnice už neprežila. Polícia informovala rodinu Zhao Jinhua o jej smrti, a varovala ju, aby o tom verejne nerozprávala. Podľa pitevnej správy smrť nastala následkom úderov tupými predmetmi. Na mnohých miestach tela boli rany a krvné podliatiny. Zhao Jinhua bola ubitá na smrť v policajnom zadržaní. Polícia a úrady zariadili kremáciu tela ihneď po pitve…

Päťdesiatročná žena Zhu Shaolan bola zadržaná spolu s ďalšími praktizujúcimi Falun gong, ktorí zbierali podpisy pod petíciu proti zákazu FLG. Spolu so štyridsiatimi zadržanými zahájila hladovku na protest proti svojvoľnému zadržaniu. Po štyroch dňoch hladovky začala dáviť a veľmi zoslabla. O šesť dní neskôr ju polícia poslala do nemocnice, kde po dvoch dňoch zomrela. Nie je známe, že by o okolnostiach jej smrti boli oficiálne zverejnené akékoľvek informácie…

Tridsaťosemročnú Zhang XiaoHong zadržali pri cvičení Falun gong. Bola obvinená z „narušovania spoločenského poriadku praktizovaním feudálnych povier“. Keď po niekoľkých dňoch zadržiavania požiadala o povolenie urobiť cvičenie Falun gong, pripútali ju k inému zadržiavanému, ktorý tiež chcel praktizovať FLG. Dvadsať tri hodín museli sedieť spútaní chrbtom k sebe na tvrdej lavičke, nedovolili im jesť, spať, ani ísť na záchod. Potom ich spútali každého samostatne, s rukami za chrbtom a v takejto polohe ich nechali štyri dni. Dovolili im ležať, ale nemohli spať, pretože ich putá mali automatické zariadenie, uťahujúce sa a zarezávajúce sa do kože akonáhle upadli do spánku. Ak chceli jesť alebo ísť na záchod, boli odkázaní na pomoc spoluväzňov. Po štyroch dňoch ich na jeden deň spútali v polohe s rukami vpredu a na druhý deň ich prepustili.

Dvadsaťosemročnú ženu Sun Lanfang v zadržaní spútali v polohe „Di Lao“. Reťaze jej doplnili o kovovú platničku, ktorá jej vôbec nedovoľovala pohnúť sa deväťdesiatdeväť hodín.

Správa AI uvádza mená ďalších osôb, ktoré museli stáť pripútané k rúram od kúrenia, alebo iným tyčiam. Niektorí stáli desať hodín, iní aj okolo tridsať.

Zhu Hang, profesorku na Katedre humanitných a sociálnych vied na Univerzite v Dalian, zadržali pri cvičení FLG v parku. Tiež bola obvinená z „narušenia spoločenského poriadku praktizovaním feudálnych povier“. V zadržaní ju spútali v „Di Lao“ polohe, v ktorej sa vôbec nemohla hýbať. Nedokázala sa sama najesť, ani použiť toaletu. Keďže nechcela spôsobovať problémy spoluzadržiavaným a tiež nebol dostatok jedla pre všetkých, prestala jesť. Vedenie väzenia si až po niekoľkých dňoch všimlo jej zlý zdravotný stav. Dozorcom bolo nariadené kŕmiť ju. Lyžicami jej násilne držali otvorené ústa. Neskôr jej zaviedli do nosa hadičku, aby jej podávali tekutú stravu. Keď stratila vedomie, previezli ju do nemocnice. V dôsledku spútania jej ľavá ruka napuchla na takmer dvoj násobok. Na pravej ruke má niekoľko rán. Nemôže normálne otvárať ústa a má ťažkosti pri rozprávaní.

Dvadsaťdeväťročný univerzitný študent vypovedal, že v zadržaní bol niekoľkokrát bitý. Pre francúzsku tlačovú agentúru povedal: „Prvýkrát keď nás bili, stráž nám vyzliekla nohavice a každý dostal pätnásť rán koženým bičom. Naše bedrá boli pokryté krvou.“ Neskôr ich stráž prinútila vyzuť si topánky, bila ich po tvári. Potom ich na niekoľko hodín pripútala k oknu. O dva dni ich bili gumeným obuškom. Študenta prepustili po intervenciách z univerzity.

Po zákaze Falun gong polícia v provincii Hunan začala vytvárať Spoločné ochranné tímy. Zapisovala do nich ľudí, disidentskými zdrojmi označovaných ako „hrdlorezi“. Zapísaní mali pomáhať pri hľadaní a zatýkaní prívržencov FLG, hlavne v početných výukových centrách v provincii. Počas hľadania a zatýkania bolo nahlásených mnoho násilných incidentov.

V júli v meste Changsha špeciálna policajná jednotka, sprevádzaná ozbrojenou políciou zaútočila na hlavné centrum FLG v provincii. Zbila a zranila všetkých prítomných, ktorí boli v styku s FLG. V októbri počas policajného útoku na vydavateľstvo tlačiace FLG knihy, nadriadený dôstojník zlomil majiteľovi vydavateľstva obe nohy. Pán Zhou Zhi bol brutálne zbitý počas domovej prehliadky. Polícia mu zobrala všetky peniaze a ďalšie osobné veci.

Slečnu Li Juhua členovia Spoločného ochranného tímu zatkli a potom znásilnili.

V provincii Jilin boli zadržaní bití elektrošokovými obuškami, kopali im do žalúdka, spútavali ich a nútili piť špinavú vodu.

V provincii Shandoung zadržaných bili, päť dní im nedovolili spať a tri dni ich nechali o hlade. Pritom ich nútili, aby „priznali“ svoje previnenia. Skôr ako ich polícia prepustila, varovala ich, aby nikomu nehovorili o tom, ako s nimi zaobchádzali.

Iných zadržaných prívržencov Falun gong polícia poslala do blázinca a držala ich tam spolu s tamojšími pacientmi. Dvaja ľudia vypovedali, že počas dvadsiatich dní takéhoto zadržiavania museli brať sedatíva.

Mnoho ľudí sa v auguste vybralo do Pekingu apelovať proti zákazu FLG. Protestujúcich zadržali. Asi šesťdesiat z nich v zadržaní na protest zahájilo hladovku. Po dvoch dňoch hladovky niektorí museli stáť na prudkom slnku. Keď už nedokázali stáť, boli bití. Iných bili a nútili stáť v predklone v 90 stupňovom uhle, s natiahnutými rukami za chrbtom. Pani Guo Fenren bili po tvári zväzkom kľúčov, až pokiaľ jej krv nepokryla tvár.