Rusko musí upustiť od nepodložených obvinení z pirátstva voči aktivistom Greenpeace

Akékoľvek obvinenia z pirátstva voči aktivistom Greenpeace na lodi Arctic Sunrise bude zjavne nepodložené, tvrdí Amnesty International potom, čo ruské úrady vydali stanovisko k tomuto prípadu v utorok popoludní.

 

“Len veľmi málo faktov nasvedčuje tomu, žeby neozbrojení aktivisti Greenpeace boli pirátmi“ hovorí John Dalhuisen, programový riaditeľ Amnesty International pre Európu a Strednú Áziu.

“Obvinenia z pirátstva sú v tomto prípade zjavne nepodložené – nemajú základ v práve ani v skutočnosti.“

“Aktivisti Greenpeace musia byť prepustení za primeranú kauciu a mať prístup k svojím obhajcom až do začatia možného súdneho procesu.“

Okolo 30 aktivistov Greenpeace bolo zadržaných ruskými bezpečnostnými zložkami, ktoré minulý štvrtok v neskorých hodinách vstúpili na loď Arctic Sunrise. Podľa aktivistov, bezpečnostné jednotky boli ozbrojené zbraňami, ktorými strieľali do vzduchu a do vody, rovnako ako aj nožmi, ktorými prepichli nafukovacie člny. Nechali nastúpiť posádku lode pred hlavne zbraní a údajne zničili rádiovú miestnosť, ktorá sa používa na komunikáciu.

Aktivisti protestovali proti vrtom v blízkosti Prirazmlomnaya; vrtnej plošine v Pechorskom mori, v blízkosti Novaya Zemlya, súostrovia pri severnom pobreží Ruska.

“Všetky vierohodné obvinenia z nadmerného použitia sily počas ich zadržania musia byť prešetrené“ hovorí John Dalhuisen.

Ruská vyšetrovacia komisia – štátna agentúra zodpovedná za prešetrovanie závažných zločinov – vo svojom stanovisku hovorí, že voči zadržaným aktivistom začala vyšetrovanie z pirátstva.

Medzinárodné právo definuje pirátstvo ako akýkoľvek protiprávny čin násilia alebo zadržania, alebo akýkoľvek lúpežný čin spáchaný za súkromným účelom.

Ruské trestné právo definuje pirátstvo podobne ako zadržanie inej lode s použitím alebo hrozbou použitia násilia. Pirátstvo sa trestá odňatím slobody v dĺžke 5 až 15 rokov.