Svet potrebuje efektívnu Zmluvu o obchodovaní so zbraňami

Amnesty International (AI) dnes vydala novú správu, ktorou apeluje na svetových lídrov, aby prijali „zlaté pravidlo“ ľudských práv. Podľa neho by vlády mali predchádzať transferom zbraní, pri ktorých je reálna hrozba, že budú zneužité na závažné porušovanie medzinárodných ľudskoprávnych štandardov a medzinárodného práva. 

Niekoľko štátov, vrátane Číny, Egypta, Indie, Pakistanu, Ruska a USA, sa pokúša o zablokovanie, odklad či úplné zmietnutie návrhov, bez ktorých by Zmluva stratila akýkoľvek zmysel a nekontrolovaný obchod so zbraňami by mohol naďalej pokračovať.

„Napriek podpore zo strany väčšiny sveta, hŕstka skeptikov má záujem na zachovaní status quo, aby sa mohli naďalej beztrestne prizerať nezodpovednému obchodu so zbraňami. Kontrola zo strany jednotlivých štátov či embargá OSN sú totiž slabou a neefektívnou formou kontroly transferov zbraní,” uviedol Brian Wood z Amnesty International, ktorý má na starosti kampaň Zbrane pod kontrolu.

Správa Svet na rázcestí: Zmluva o obchodovaní so zbraňami ilustruje katastrofické dôsledky nekontrolovaného obchodovania so zbraňami na deviatich prípadových štúdiách, a to Kolumbie, Pobrežia slonoviny, Guatemaly, Guinei, Iraku, Mjanmarska, Somálska, Ugandy a Sudánu/Čadu. Poukazuje tiež na skutočnosť, že bez efektívnej medzinárodnej dohody – ktorou by mala byť Zmluva o obchodovaní so zbraňami – nebude možné zabrániť ďalšiemu masívnemu porušovaniu ľudských práv vo svete.

Čína, Rusko, USA, ako aj ďalšie krajiny naďalej vyvážajú zbrane do krajín, kde preukázateľne dochádza k porušovaniu základných práv obyvateľstva:

– Čína a Rusko boli najväčšími zásobovateľmi Sudánu, čo sa týka konvenčných zbraní. Tie sudánska vláda zneužíva v pretrvávajúcom konflikte v Darfúre. Rusko do Sudánu vyvážalo vojenské helikoptéry a bombardéry, zatiaľ čo z Číny pochádzala väčšina ostatných druhov zbraní a munície.

– Irak: Zásoby vyše milióna malých a ľahkých zbraní pre približne 531 tisíc členov jednotiek Irackej bezpečnosti poskytlo americké Ministerstvo obrany. Celkový nedostatok mechanizmov zodpovednosti voči vládam Iraku, USA a Spojeného kráľovstva, umožnil, že sa tieto zbrane dostali do rúk nevládnych ozbrojených skupín a na čierny trh.

– Mjanmarsko, napriek dlhotrvajúcemu porušovaniu ľudských práv zo strany vládnych vojsk, bolo naďalej cieľovou krajinou pre zbrane, muníciu, či obrnené transportéry z Číny, Srbska, Ruska a Ukrajiny. India nedávno krajine ponúkla ďalšie zásoby zbraní.

– Počet neregistrovaných zbraní, ktoré kolujú v Guatemale , sa pohybuje medzi 800 tisíc a 1,5 milióna. Mnohé z nich boli zakúpené legálne a až následne boli predané nelegálne na čierny trh. Počet vrážd v krajine každým rokom rastie, v roku 2007 bolo zavraždených 5 781 osôb. Napriek vysokej zločinnosti Guatemala odmieta zodpovednosť a dováža veľké množstvo malých a ľahkých zbraní, najmä pištolí a revolverov. V rokoch 2004 až 2006 patrili medzi päť najväčších zásobovačov krajiny týmito zbraňami Argentína, Česká republika, Nemecko, Kórejská republika a Slovensko. Slovensko do krajiny dovážalo i ďalšie druhy zbraní.

Správa upozorňuje i na to, že embargo OSN na dovoz zbraní je naďalej porušované na Pobreží slonoviny, Somálsku a sudánskom Darfúre. Dôvodom sú slabé národné zákony a nedostatok vôle zo strany niektorých štátov presadzovať efektívnu medzinárodnú Zmluvu o obchodovaní so zbraňami. Zlyhanie vyše 80 percent krajín prijať zákony regulujúce transfery zbraní situáciu len zhoršuje.

Je najvyšší čas, aby bola prijatá Zmluva o obchodovaní so zbraňami. Predstavitelia tých istých vlád, ktoré pred šesťdesiatimi rokmi podpísali Všeobecnú deklaráciu ľudských práv, by dnes mali a môžu prijať efektívnu dohodu o medzinárodných transferoch zbraní, založenej na ochrane základných ľudských práv.”

POZADIE

Zmluve o obchodovaní so zbraňami sa od februára do augusta 2008 venovala expertná skupina OSN. Jej správa bude predložená Prvej komisii Valného zhromaždenia OSN v októbri 2008.

AI a jej partneri žiadajú štáty, aby začali na návrhu Zmluvy pracovať už začiatkom roku 2009. Cieľom je, aby medzinárodné spoločenstvo mohlo profitovať z právne záväznej a univerzálnej Zmluvy najneskôr do konca roku 2010.

Základné fakty

– Denne zomrie viac ako 1 000 osôb v dôsledku ozbrojených konfliktov.
– Každý rok sa vo svete vyrobí 8 miliónov malých a ľahkých zbraní. 
– V priemere každý druhý zo všetkých prípadov závažného porušovania ľudských práv, ktorým sa AI venuje, zahŕňa použitie malej a ľahkej zbrane.
– 85 % prípadov zabitia zahŕňa použitie malej a ľahkej zbrane.
– Dodnes len 40 štátov prijalo zákony a pravidlá pre kontrolu obchodovania so zbraňami.
– V decembri 2006 hlasovalo za presadzovanie medzinárodnej Zmluvy o obchodovaní so zbraňami 153 štátov sveta.

 AI_SK_Facts & Figures_ENG.doc
 AI_SK_Sprava CA_ENG.doc
 AI_SK_Svet na razcesti.pdf