Tchien-an-men

Peking sa v súčasnosti spomína hlavne v súvislosti s nadchádzajúcimi Olympijskými hrami. Mnohí obyvatelia mesta však v týchto dňoch myslia na 4. jún 1989. Aj vtedy sa mesto stalo centrom pozornosti svetových médií. Polícia zakročila voči demonštrantom na námestí Tchien-an-men. Výsledkom boli stovky mŕtvych a zranených. Obete dodnes neboli odškodnené, neprebehlo žiadne nezávislé vyšetrovanie udalostí. 

Vlani v máji úrady údajne vyplatili 70 000 jenov (asi 8 700 USD) matke 15-ročného chlapca Zhou Guoconga, ktorého polícia ubila na smrť. Zadržali ho za účasť na pokojnom proteste. Vyplatené peniaze však boli príznačne označené ako pomoc v núdzi, nie ako kompenzácia. Je možné, že aj iné rodiny dostali „kompenzáciu“, ale s podmienkou, aby o nej mlčali.

Číne sa darí šíriť cenzúru aj za hranicami. V novembri 2006 srbské úrady v Belehrade zakázali premietanie filmu Letný palác (Summer Palace). Čínske veľvyslanectvo ich totiž informovalo, že film je v Číne prísne zakázaný a jeho premietanie môže byť chápané ako porušenie dobrých bilaterálnych vzťahov. Film francúzsko čínskej produkcie o láske a študentskom júnovom prodemokratickom hnutí súťažil vlani na festivale v Cannes.

Desiatky ľudí sú v súvislosti s udalosťami z júna 1989 stále vo väzení. Nie je známy ich presný počet, oficiálna štatistika nebola zverejnená.

V septembri 2006 úrady prepustili robotníka Zhang Maoshenga, pôvodne odsúdeného na trest smrti za „kontrarevolučné podpaľačstvo“. Ráno 4. júna 1989 zapálil prázdne vojenské auto.Amnesty International žiada, aby čínska vláda prepustila všetkých väzňov svedomia. Upozorňuje napríklad na bývalého odborárskeho aktivistu Kong Joupinga, odsúdeného v septembri 2004 na 15 rokov za zverejnenie článkov a básní na internete. Žiadal v nich prehodnotenie prodemokratického hnutia z roku 1989.

Iný muž, Li Jianping, jeden z bývalých študentských vodcov protestov bol vlani v októbri odsúdený na dva roky väzenia za podnecovanie rozvracania. Na internete zverejnil esej, v ktorej kritizuje čínsky politický systém a žiada väčšiu demokraciu.
Väzňa svedomia Shi Tao odsúdili v apríli 2005 za vyzradenie štátneho tajomstva. Na webovej stránke zverejnil inštrukcie Komunistickej strany o tom, ako majú novinári informovať o 15. výročí udalostí na Tchien-an-men.

Amnesty International opätovne vyzýva čínsku vládu, aby plne rešpektovala slobodu slova a zrušila zákaz informovať o udalostiach zo 4. júna 1989. Olympijské hry v Pekingu boli schválené aj pod podmienkou, že čínska vláda zabezpečí slobodu médií a zlepšenie v dodržiavaní ľudských práv.