Tisíce Afgáncov na úteku pre bojmi a hladom

V Afganistane je viac ako 235 tisíc utečencov, ktorí opustili svoje domovy kvôli hladu alebo zostrujúcim sa bojom medzi vládou a Talibanom. Mnohí žijú v utečeneckých táboroch v úbohých podmienkach a súrne potrebujú humanitárnu pomoc, upozorňuje Amnesty International (AI)

„USA a svetová komunita by mali prijať plán pomoci, ktorý by chránil práva a životné podmienky Afgáncov a nesústreďoval by sa len na vojenské aspekty,“ vyhlásil Sam Zarifi, riaditeľ Amnesty International pre Áziu a Pacifik.

Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) je v Afganistane momentálne okolo 235 tisíc utečencov. Väčšina z nich sa v súčasnej situácii nachádza kvôli bojom medzi vládou (spolu so spojeneckými vojskami USA a NATO) a ozbrojenými opozičnými silami vrátane Talibanu. Boje sa odohrávajú hlavne na juhu, juhovýchode a severozápade krajiny.

„V čase, keď Afganistan zasiahla ďalšia tvrdá zima, museli svoje domovy opustiť desaťtisíce Afgáncov, ktorí už beztak žili v jedných z najhorších ekonomickým podmienok na svete,“ vyhlásil Zarifi.

Vojenské rozbroje znásobili účinky pretrvávajúceho sucha a hladu v severnom a západnom Afganistane, čo zapríčinilo, že mnohé rodiny sa presťahovali do bezpečnejších a bohatšch oblastí krajiny ako Herat a Kábul.

Bez pomoci aj v utečeneckých táboroch

V decembri 2008 výskumníci Amnesty International navštívili viacero neformálnych utečeneckých táborov v provinciách v Kábule a v Herate. Ľudia, s ktorými sa rozprávali, tvrdili, že v tábore im bola pomoc poskytnutá iba zriedka.

Ľudia v táboroch žijú v nedostačujúcich podmienkach, často bez kúrenia a bez postelí – mnoho detí i starých ľudí musí spať na mokrej podlahe. Väčšina ľud má obmedzený alebo žiaden prístup k jedlu, zdravotníckym službám a vzdelaniu. Výskumníci sa tiež stretli s prípadmi prenosých chorôb ako tuberkulóza.

Tridsaťpäťročná matka ôsmich detí povedala Amnesty International: „Je to už asi rok, čo sme sa museli vysťahovať kvôli bojom medzi vládou a Talibanom. Naše domy boli bombardované (silami NATO) a stratili sme všetko, čo sme mali. Tu nemáme nič, žiadnu prácu, žiadnu pomoc. Od jedného obchodníka sme raz dostali uhlie a ryžu, teraz však neustále bojujeme s hladom.“

Terčami aj humanitárni pracovníci

Podľa Úradu pre ochranu mimovládnych organizácií v Afganistane (ANSO) bolo v roku 2008 v Afganistane zabitých 31 pracovníkov mimovládnych organizácií, pričom 78 bolo unesených. ANSO zaznamenal tiež 176 útokov proti pracovníkom či zariadeniam mimovládnych organizácií. Rok 2009 si zatiaľ vyžiadal jednu obeť na životoch.

„Cieleným zabíjaním humanitárnych pracovníkov sa ozbrojené opozičné sily dopúšťajú vojnových zločinov. Zabraňujú tiež prísunu potrebnej humanitárnej pomoci, čím ešte zhoršujú sitáciu pre tisíce ľudí trpiacich zimou a nedostatkom jedla,“ povedal Sam Zarifi.

Amnesty International vyzvala afgánsku vládu a ostatné národné i medzinárodné agentúry, aby poskytli okamžitú pomoc vysťahovalcom vrátane jedla, vody, adekvátneho prístrešia, kuriva a zdravotníckych služieb.

Pozrite si video natočené výskumníkmi AI v utečeneckom tábore v Afganistane (v angličtine):