Trest smrti v roku 2011: popravuje menej krajín, zato s väčšou intenzitou

Počet krajín, ktoré stále popravujú, klesol za posledných desať rokov o tretinu. V roku 2011 však výrazne narástlo množstvo popráv v krajinách, ktoré trest smrti uplatňujú. Vo svojej výročnej správe “Rozsudky smrti a popravy 2011” to dnes uviedla medzinárodná organizácia Amnesty International (AI).

V roku 2011 výrazne vzrástol počet popráv v krajinách, ktoré trest smrti udeľujú.  Popravených bolo najmenej 676 ľudí, na konci roka na vykonanie trestu smrti čakalo 18 750 ľudí. Oproti roku 2010 bolo popravených o 149 ľudí viac, pričom sa popravovalo iba v 20 zo 198 štátov sveta, čo je pokles. Metódy usmrtenia zahŕňali sťatie hlavy, obesenie, smrtiace injekcie a zastrelenie.
“Väčšina krajín od používania trestu smrti ustupuje,” uviedol Salil Shetty, generálny tajomník Amnesty International. “Tým, ktoré túto krutú metódu stále používajú, odkazujeme: ste pozadu a je načase, aby ste tento neľudský a ponižujúci trest prestali vykonávať.”

Najväčší nárast zaznamenaných popráv nastal na Blízkom východe – oproti vlaňajšku je takmer päťdesiatpercentný. Pritom 99 percent popráv v Iráne (najmenej 360), Saudskej Arábii (najmenej 82), Iraku (najmenej 68) a Jemene (najmenej 41). AI disponuje informáciami, že najmä v Iráne nie sú mnohé popravy oficiálne priznané a skutočný počet popráv je preto oveľa vyšší. V Iráne tiež boli najmenej traja ľudia popravení za trestné činy, ktoré spáchali pred 18-tym rokom veku, čo je v rozpore s medzinárodným právom.

Popravovaní boli ľudia napríklad za cudzoložstvo a sodomiu (Irán), rúhanie (Pakistan), čarodejníctvo (Saudská Arábia), obchod s ľudskými kosťami (Demokratická republika Kongo) alebo za drogové trestné činy vo viac než 10 krajinách.

Vo väčšine krajín, kde boli ľudia popravení alebo odsúdení k trestu smrti, nemali súdy podobu spravodlivého súdneho procesu. V niektorých krajinách boli priznania vynucované mučením či iným nátlakom – napríklad v Bielorusku, Číne, Iráne, Iraku, Severnej Kórei a Saudskej Arábii.

Čína popravila viac ľudí, než celý svet dohromady.

Podľa AI došlo v Číne k tisícom popráv. Presné číslo však nemožno zistiť, pretože Čína tieto údaje uchováva ako štátne tajomstvo. AI vyzvala čínske úrady, aby zverejnili počty popravených a na smrť odsúdených ľudí a potvrdili tak svoje vyhlásenia, že krajina za posledné štyri roky trest smrti obmedzuje.

V Bielorusku, Číne a Vietname neboli väzni, ich rodinní príslušníci ani právnici informovaní o nadchádzajúcej poprave. K verejným popravám dochádzalo v Severnej Kórei, Saudskej Arábii, Somálsku a Iráne.

USA boli opäť jediným štátom na americkom kontinente a jediným členom G8, ktorý popravoval. V roku 2011 išlo o 43 väzňov. V Európe a v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu sa popravuje v jedinom štáte – Bielorusku. V roku 2011 tu boli popravení dvaja ľudia.

Čo sa zlepšilo?

Aj v krajinách, kde je trest smrti vykonávaný vo vysokej miere, došlo v roku 2011 k určitému pokroku. Značný pokles počtu popráv a rozsudkov smrti počas posledných 10 rokov zaznamenala AI napríklad v Spojených štátoch. Illinois sa stalo 16. štátom USA, kde bol trest smrti zakázaný.

K poklesu využívania najvyššieho trestu došlo tiež v Libanone, na palestínskych územiach a v Tunisku.

Originálna verzia výročnej správy v anglickom jazyku