Ukrajina: Sloboda zhromažďovania sa potláča

Poriadková polícia násilne rozohnala pokojné protesty v Kyjeve, čím porušila právo na slobodu zhromažďovania sa. Násilné rozohnanie demonštrantov na Námestí nezávislosti (Maidan) v centre Kyjeva v sobotu ráno poukazuje na hanebnú neúctu voči právu na pokojný protest, uviedlo Amnesty International.

Amnesty International žiada okamžité, efektívne a nezávislé vyšetrovanie obvinení z nezákonného použitia sily príslušníkmi poriadkového policajného zboru Berkut.

“Rozhodnutím násilne rozohnať demonštráciu z 30. novembra ukrajinské úrady porušujú všetky štandardy a hodnoty, o ktoré sa podľa vlastných tvrdení usilujú,” uviedla Heather McGill, výskumníčka Amnesty International pre Ukrajinu.

30. novembra krátko pred štvrtou hodinou rannou sa poriadková polícia vo veľkom počte priblížila k demonštrantom. Predchádzali tomu pracovníci lokálneho úradu, ktorí prinášali náradie na vztýčenie tradičného novoročného stromu na námestí. Hovorca ministerstva vnútra na televíznom kanáli Channel5 ospravedlňoval rozohnanie demonštrácie argumentujúc prípravou na novoročné oslavy.

„Medzinárodné štandardy ľudských práv umožňujú obmedzenia práva na slobodu zhromažďovania sa iba v prípadoch „nutnej sociálnej potreby“. Vztýčenie novoročného stromu však nemôže byť považované za právoplatný dôvod na obmedzenie práva na slobodu zhromažďovania,“ hovorí Heather McGill.

Podľa očitých svedkov, s ktorými robilo Amnesty International rozhovor, príslušníci Berkut najprv povedali demonštrantom, aby sa rozišli, pretože demonštrácia bola „nelegálna“a potom začali biť tých, ktorí zostali. Videozáznam zobrazuje príslušníkov Berkut ako bijú protestujúcich a v niektorých prípadoch prenasledujú mužov a ženy v snahe udrieť ich. Zatiaľ bolo z výtržníctva obvinených okolo 35 ľudí podľa administratívneho zákonníka, niekoľko desiatok ľudí sa lieči zo svojich zranení.

Vasil Pančenko, architekt z Kyjeva, povedal Amnesty International, čo sa mu stalo: “Videl som ich ako bijú ľudí – bili ľudí aj keď padali na zem. Zhodili ma na zem – videl som troch [príslušníkov poriadkovej polície]. Zbili mňa a niekoľkých, čo boli blízko mňa. Potom nás zdvihli a povedali nám, aby sme išli preč.”

Vasil Pančenko bol obvinený z  priestupku výtržníctva za zabránenie vztýčenia novoročného stromu. Sťažoval sa na zlé policajné zaobchádzanie. „Tu na Ukrajine neočakávame, že dostaneme odškodné, ale chcem aby našli tých, ktorí sú vinní.“

Vasil Katola, zubár, opísal ako sa predtým dobré vzťahy s príslušníkmi Berkut zrazu zmenili v to sobotné ráno k horšiemu: „Príslušníci Berkut tam boli na demonštrácii každú noc a boli k nám milí, dokonca s nami pili čaj. Avšak tí, čo prišli sobotné ráno, boli veľmi agresívni a ja som sa začal obávať.“

V sobotu poobede premiér Azarov povedal národu, že bol hlboko rozhorčený a rozrušený ohľadom toho. čo sa stalo počas noci na námestí. Náčelník Kyjevskej mestskej polície prebral zodpovednosť za nasadenie síl Berkut, ale povedal, že násilie bolo následkom provokácie.

Takéto vysvetlenia úradov sú nepresvedčivé. Videozáznam neukazuje žiaden dôkaz akejkoľvek provokácie protestujúcich a v každom prípade sa zdalo, že rozkaz na rozohnanie demonštrácie bol daný predtým, ako sa akákoľvek provokácia odohrala.

Očividne niekto rozhodol, že čo je veľa to je veľa a protesty musia skončiť. Nemôže existovať žiadne opodstatnenie na rozohnanie zhromaždenia a nič nemôže ospravedlniť násilie, ktoré bolo použité.

Amnesty International žiada ukrajinské úrady aby dodržiavali svoje záväzky v rámci ľudských práv, a aby chránili právo na pokojné zhromažďovanie. Musia vykonať vyšetrenie podnetov a dôvodov, prečo bol príkaz na rozohnanie daný a zaistiť, aby bolo každé jedno obvinenie zo zneužitia sily prešetrené.