V roku 2004 bolo popravených 3797 ľudí

V minulom roku bolo popravených minimálne 3797 ľudí v 25 krajinách sveta. Ďalších 7395 bolo odsúdených na smrť v 64 štátoch.

Pri príležitosti uverejnenia počtu svetových popráv vyzvala Amnesty International Komisiu OSN pre ľudské práva, ktorá momentálne zasadá v Ženeve, aby odsúdila trest smrti ako porušovanie základných ľudských práv.

,,Čísla, ktoré dnes uverejňujeme, sú bohužiaľ iba vrchol ľadovca. Skutočný obraz je odhaliť ťažké, pretože mnohé krajiny popravujú ľudí tajne, čo je v protiklade so štandardami OSN. Tie vyzývajú na zverejnenie informácií o popravách.” uviedla AI. Väčšina popráv sa odohrala v malom počte krajín: Čína popravila minimálne 3400 ľudí, ale zdroje z vnútra krajiny uvádzajú až 10 000 popráv. Irán popravil najmenej 159 a Vietnam 64 ľudí. Spojené štáty usmrtili 59 ľudí, o 6 menej ako v roku 2003.

,, Je znepokojujúce, že väčšina tých, ktorých popravili, nemala spravodlivý súdny proces. Veľa z nich prišlo o život na základe dôkazov získaných mučením.”

Bhután, Grécko, Samoa, Senegal a Turecko zrušili popravy pre všetky zločiny, a tak ku koncu roka trest smrti neuplatňovalo celkovo 120 krajín. Niektoré štáty trest smrti ponechali vo svojej legislatíve, na jeho praktizovanie však uvalili moratórium. Urobili tak Tadžikistan, Kirgizsko, Južná Kórea, či Malawi. Amnesty International víta rozhodnutie Najvyššieho súdu USA o zákaze popráv odsúdených, ktorí v čase spáchania činu ešte nedovŕšili 18 rokov. Týmto rozhodnutím sa už všetky krajiny sveta prihlásili k zákazu popráv mladistvých. Avšak AI sa obáva, že detskí odsúdenci sú naďalej popravovaní v niekoľkých ďalších krajinách. V roku 2004 Irán popravil najmenej troch mladistvých, čím porušil svoje záväzky ako signatár medzinárodných dohôd. Aj Čína popravila mladého muža napriek podozreniam, že keď svoj zločin spáchal, nemal ešte 18 rokov. Poprava bola vykonaná v dobe, keď sa jeho právnik a rodina odvolávali na Najvyšší súd, aby jeho prípad prehodnotil. Iný mladistvý bol popravený v Iráne v januári tohto roku.

,,Je najvyšší čas, aby Komisia OSN pre ľudské práva jasne potvrdila, že trest smrti pre tých, ktorí zločin spáchali v čase, keď ešte nedosiahli 18 rokov, je v protiklade s medzinárodným právom. Žiadny právny systém, akokoľvek dokonalý, nie je neomylný. Trest smrti sa bude vždy spájať s možným rizikom smrteľnej chyby, keď umrie nevinný”, uvádza sa vo vyhlásení Amnesty International.