Veľký brat vie najlepšie

Vlády po celom svete preberajú kontrolu nad internetom, aby zakročili proti slobode prejavu, robili cenzúru informácií a v mene národnej bezpečnosti vykonávali dohľad nad užívateľmi. Nižšie sú uvedené niektoré šokujúce prípady vládnych zásahov a dohľadu nad internetom, ktoré poukazujú na rozsah a závažnosť tohto problému, v rozvinutých aj rozvojových krajinách.

2 000 000 – počet ľudí zamestnaných na kontrolu internetu v Číne

193 – počet zahraničných vlád, politických frakcií a organizácií, ktoré USA špehuje. Povolenie na to má od NSA (Národná bezpečnostná agentúra).

1,000 – množstvo rán bičom, ktoré dostal Raifa Badawiho zo Saudskej Arábie potom, ako ho vláda obvinila zo zriadenia internetovej stránky, ktorá uráža islam a zosmiešňuje islamské hodnoty. Momentálne si odpykáva trest 10 rokov väzenia za rovnaký zločin.

24 hodín – čas, na ktorý sudánske orgány vypojili internet, aby zabránili organizovaniu protestov cez sociálne siete dňa 25. septembra 2013.

29 – počet užívateľov Twitter-u v Izmire v Turecku, ktorým hrozí trojročné väzenie za zverejnenie tweetov počas minuloročných protestov. Žiadny z tweetov neobsahoval podnet k násiliu. Títo 29 sú poslední z početnej rady vládnych kritikov prenasledovaných či obvinených za ich správy na sociálnych sieťach.

7 – počet dní medzi uverejnením oznamu o návrhu zákona zvyšujúcom právomoci britskej bezpečnostnej službe a jej prijatie do práva. Návrh zákona o uchovávaní údajov a o vyšetrovacích právomociach bol skrátený mimoriadnym postupom, ktorý obchádza kontrolu britským parlamentom alebo verejnosťou.

34 – počet blogerov zadržaných vo Vietname. Krajina je v poradí druhou v počte zadržaných užívateľov internetu. Prvou je Čína.

.

Vedeli ste, že…?

Francúzsko predstavilo nový zákon, ktorý povoľuje odpočúvanie online komunikácie bez oprávnenia.

Pakistanský telekomunikačný úrad požiadal Twitter o zablokovanie “rúhačských” tweetov. Aj keď Twitter spočiatku súhlasil, v priebehu niekoľkých týždňov rozhodnutie zvrátil na základe vôle spoločnosti a sociálnych médií, predovšetkým Twitteru. Za “rúhačský” obsah je pravidelne v krajine blokovaný aj Facebook a Youtube.

Thajsko zablokovalo Youtube potom, ako bolo na kanáli zverejnené video kritizujúce thajského kráľa. V roku 2014 bolo niekoľko užívateľov Facebooku zatknutých a prenasledovaných za posty považované za urážlivé voči monarchii. Dokonca aj tým, ktorí dali na post “páči sa mi to”, hrozilo trestné stíhanie.

Od roku 2013 saudskoarabské úrady znásobili svoje úsilie na to, aby zabránili online aktivizmu. Monitorujú aplikácie na sociálnych sieťach a zakázané sú všetky šifrované sociálne siete ako sú Skype, WhatsApp, Viber či Line.

Etiópske bezpečnostné služby používajú softvér vyvinutý britskými a nemeckými firmami, ktorí ovládajú na diaľku. Softvér poskytujú prístup k súborom užívateľa, jeho informáciám a aktivitám, vrátanie sledovania stlačenia kláves pre heslá a zapnutie web kamery a mikrofónu, čo môže z počítača urobiť odpočúvacie zariadenie.

Irán v roku 2011 vytvoril “Kybernetickú políciu” cieľom ktorej je blokovanie online aktivít a to prostredníctvom sociálnych sietí, o ktorých sa domnievajú, že by boli hrozbou pre národnú bezpečnosť. Sledujú online aktivitu jednotlivcov a často zatýkajú a zadržiavajú ľudí pre ich správy na internete, napriek tomu, že veľa z nich len uplatňuje svoje právo na slobodu prejavu.