Výročná správa AI 2002, časť Slovensko

Všeobecné informácie. Hlásené bolo mučenie a zlé zaobchádzanie s Rómami zo strany polície a úmrtie rómskeho muža v policajnej väzbe za podozrivých okolností. Úrady nedokázali poskytnúť informácie o prešetrovaní týchto prípadov organizáciám monitorujúcim ľudské práva. Informácie získané z mimovládnej organizácie vyvolali pochybnosti o úrovni vyšetrovania zabitia Ľubomíra Šarišského v roku 1999. Právnik zastupujúci rómske obete nedostal od polície dostatočnú ochranu pred rasistickými útokmi.

Rómovia Po zvážení slovenskej správy týkajúcej sa implementácie ustanovení Dohovoru proti mučeniu OSN, vyjadril Výbor OSN proti mučeniu znepokojenie nad hlásenými prípadmi zlého zaobchádzania s Rómami zo strany polície ako aj nad obvineniami, že polícia zlyhala pri poskytovaní adekvátnej ochrany Rómom pred rasovo motivovanými útokmi skinheadov. Výbor bol tiež znepokojený, že úrady neboli schopné zabezpečiť promptné, nestranné a dôkladné vyšetrenie týchto útokov, alebo stíhať a potrestať všetkých zodpovedných.
AI od slovenských úradov opakovane žiadala informácie týkajúce sa vyšetrovaní porušovania ľudských práv Rómov. Odpoveď však nedostala.
 Karol Sendrei zomrel 6. júna na policajnej stanici v Revúcej, kde bol zadržaný spolu so svojimi synmi. Všetkých troch zatkli deň predtým v Magnezitovciach po tom, ako sa sťažovali, že policajný dôstojník napadol jedného zo synov. Traja Rómovia boli údajne priviazaní k radiátoru na policajnej stanici a následne policajtmi dobití. Karola Sendreia zbili tak surovo, že stratil vedomie a privolaný lekár ho už nedokázal priviesť k životu. Pitva preukázala, že zomrel na následky šoku spôsobeného natrhnutou pečeňou, vnútorným krvácaním a zlomeninou čeľuste, rebier a hrudníka. Jeden zo synov, Peter Sendrei, bol hospitalizovaný do miestnej nemocnice s vážnymi podliatinami na celom tele. V októbri bolo zatknutých sedem policajtov, ktorých obvinili z mučenia krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania.
 V októbri 2001 zverejnila mimovládna organizácia Európske centrum pre rómske práva (ECRP) výsledky vyšetrovania smrti 21 ročného Ľubomíra Šarišského, ktorý bol v auguste 1999 zabitý strelou do brucha počas výsluchu na policajnej stanici v Poprade. V marci 2000 vtedajší minister vnútra SR Ladislav Pittner vyhlásil, že oficiálne vyšetrovanie preukázalo, že zadržaný najprv napadol policajta a potom sa sám náhodne postrelil s jeho pištoľou. ECRP sa domnieva, že oficiálne vyšetrovanie ako aj súd so spomínaným policajným príslušníkom neboli promptné, dôkladné a nestranné. Napriek tomu, že pitva preukázala zranenia, ktoré zodpovedali obvineniam, že Ľubomír Šarišský bol zbitý počas zatknutia ako aj výsluchu, a že dve vyšetrovania uskutočnené v tejto záležitosti nepotvrdili verziu streľby policajta, spomínaný príslušník bol obvinený len z „ublíženia na zdraví z dôvodu zanedbania pracovnej povinnosti počas služby“. Zanedbanie spočívalo v zlyhaní bezpečne zaistiť služobnú zbraň. V októbri 2000 bol podmienečne odsúdený na 1 rok väzenia po súdnom procese, ktorý prebiehal ako skrátené konanie. Právnik zastupujúci rodinu zabitého nebol o súdnom procese vôbec informovaný.

Obťažovanie ochrancu ľudských práv V októbri 2001 bol Columbus Igboanusi, ochranca ľudských práv s medzinárodnou pôsobnosťou, dvakrát ohrozovaný pred svojím bytom v Bratislave skupinou ozbrojených osôb. Na letáku, ktorý koloval medzi príslušníkmi hnutia skinheads, sa píše, že je ochrancom Rómov a hrozbou pre Slovensko. Keď Columbus Igboanusi, nigérijský štátny občan, vyhľadal policajnú ochranu, bol podrobený výsluchu ohľadom jeho pobytu na Slovensku a mimovládnej organizácie, ktorú zastupuje. Na druhý deň napísali v bratislavskom denníku, že Columbus Igboanusi odmietol policajnú ochranu.

Správy AI o krajine
Concerns in Europe, January – June 2001: Slovak Republic (AI Index: EUR 01/003/2001)