Azerbajdžan: Desaťročný trest pre mladého aktivistu, ktorý vytvoril graffiti je výsmechom spravodlivosti

Desaťročný trest pre Giyasa Ibrahimova, 22- ročného mladého aktivistu, ktorý bol zadržaný po tom, čo posprejoval sochu bývalého prezidenta Azerbajdžanu, je škandalóznou urážkou slobody prejavu.

„Rozsudok vynesený nad Giyasom Ibrahimovom je absolútnym výsmechom spravodlivosti. Zatkli ho len za napísanie hesla na sochu, neskôr bol mučením donútený priznať sa k závažným zločinom spojenými s drogami. Kvôli týmto falošne vytvoreným obvineniam chcú štátni činitelia, aby strávil zbytok svojej mladosti za mrežami,“ povedal Denis Krivosheev, zástupca riaditeľa Amnesty International pre Európu a strednú Áziu.

„Je veľmi znepokojivé vidieť, ako ďaleko sú azerbajdžanské úrady schopné zájsť, aby umlčali svojich kritikov. Vyzývame ich, aby zrušili tento rozsudok založený na vykonštruovaných obvineniach, okamžite prepustili Giyasa Ibrahimova, a aby nezávisle vyšetrili mučenie a ďalšie zlé zaobchádzanie, ktoré musel zniesť.“

25. októbra odsúdil súd pre závažné zločiny v Baku Giyasa Ibrahimova na 10 rokov väzení. Súd ho uznal vinným z drogových zločinov podľa článku 234 azerbajdžanského trestného zákonníka.

Giyasa Ibrahimova zatkli spolu s ďalším aktivistom Bayramom Mammadovom 9. mája 2016, potom čo Mammadov zverejnil fotografiu graffiti na Facebooku, ktorými pomaľovali sochu Heydara Aliyeva, bývalého prezidenta Azerbajdžanu a otca súčasného prezidenta Ilhama Aliyeva.

Polícia tvrdí, že objavili okolo ôsmich gramov heroínu, ktoré mali pri sebe. Ale počas výsluchu sa ich pýtali len na graffiti. Policajní predstavitelia opakovane požadovali, aby sa aktivisti verejne ospravedlnili za urážku Heydara Aliyeva a vyhrážali sa im bitkami v prípade odmietnutia. Ich právnik povedal, že po výsluchu boli pokrytí modrinami, že sa im vyhrážali znásilnením a boli donútení umyť toalety na policajnej stanici, pričom ich natáčali.

Amnesty International verí, že Giyas Ibrahimov a Bayram Mammadov sú väzňami svedomia a obvinenia spojené s drogami proti nim sú falošne vytvorené za jediným účelom – potrestať ich za ich politické aktivity.

„Obhajcovia ľudských práv, politickí aktivisti a nezávislí žurnalisti v Azerbajdžane sú v pevnom zovretí. Tí, ktorí majú nesúhlasné názory sú vystavení riziku vydierania, mučenia a fyzického napadnutia. Naliehame na medzinárodných partnerov, aby vyzvali predstaviteľov Azerbajdžanu k dodržiavaniu svojich záväzkov v súlade s medzinárodným právom, a aby zaistili dodržovanie práva na slobodu prejavu, práva na združovanie a na nenásilné zhromažďovanie,“ dodal Denis Krivosheev.

Pozadie

Giyas Ibrahimov a Bayram Mammadov sú študentmi a členmi NIDA, pro-demokratického hnutia mladých. Graffiti, za ktoré ich zatkli bolo heslo „Šťastný deň otrokov“, čo je slovná hračka na slogan „Šťastný deň kvetín“ , ktorý sa slávi 10. mája. V tento deň sa narodil bývalý prezident. Na opačnú stranu sochy aktivisti napísali obscénnú správu, ktorou vyjadrili svoj politický protest.

Súdne pojednávanie s Bayramom Mammadovom pokračuje. Pokiaľ bude uznaný vinným, hrozí mu podobný trest.

Giyas Ibrahimov a Bayram Mammadov sú súčasťou každoročného Maratónu písania listov 2016.

Bayram a Giyas patrí k 8 prípadom, za ktoré budeme viesť kampaň v decembri v rámci Maratónu písania listov 2016.

Bayram a Giyas patrí do tohtoročného Maratónu písania listov, celosvetovej kampane Amnesty International. Tá začína v tomto decembri, kedy vyzveme ľudí po celom svete, aby napísali za ich práva – a snáď sa nám ich podarí dostať na slobodu. Ako lepšie sa dá vyjadriť podpora Bayramovi a Giyasovi než zobrať si pero a začať písať. Sledujte nás na Twitteri a Facebooku, alebo si kliknite na web maraton.amnesty.sk – a zistíte ako sa môžete zapojiť i Vy do našej kampane.

https://maraton.amnesty.sk/