Egypt: Ukončite otrasné zadržiavanie a deportácie utečencov zo Sýrie

Egyptské úrady musia ukončiť svoje hrozné postupy nezákonného zadržiavania a násilných deportácií voči stovkám sýrskych utečencov, ktorí sa snažia uniknúť ozbrojenému konfliktu v ich krajine. 

V priebehu posledných mesiacov egyptské úrady zaviedli nové obmedzenia pre sýrskych občanov imigrujúcich do Egypta, podľa ktorých musia ešte pred príchodom získať víza a bezpečnostnú previerku. Amnesty International vyzýva krajiny v oblasti, aby nechali svoje hranice otvorené tým, ktorí unikajú konfliktu a vyzýva medzinárodné spoločenstvo k zvýšeniu príležitostí pre ohrozených utečencov usadiť sa mimo oblasti.

„Zavedenie obmedzení, ktoré v konečnom dôsledku uzatvoria hranice pred utečencami unikajúcimi pred vojnovými zločinmi a zločinmi proti ľudskosti v Sýrii vysiela veľmi negatívnu správu. Egypt by mal Sýrčanom pomáhať znova sa postaviť na vlastné nohy, nie im v tom pri každej príležitosti zabraňovať,“ uviedol Sherif Elsayed Ali.

Amnesty International /AI/ vydala správu Už tu ďalej nemôžeme žiť“: Utečenci zo Sýrie v Egypte, ktorá poukazuje na tragické následky nekompromisného postoja Egyptu voči utečencom zo Sýrie. Stále viac a viac utečencov riskuje svoje životy kvôli tomu, aby sa po mori dostali do Európy – prevádzačom často platia až 3.500 USD na osobu za prechod. V posledných dňoch došlo v Stredozemnou mori aj k úmrtiam utečencov a žiadateľov o azyl prichádzajúcim zo severnej Afriky.

Egyptské úrady majú povinnosť zabezpečiť ochranu komukoľvek, kto sa snaží uniknúť pred konfliktom v Sýrii a žiada o bezpečný azyl v ich krajine. V súčasnosti sa Egyptu vôbec nedarí plniť svoje medzinárodné povinnosti ,” vyjadril sa Sherif Elsayed Ali, vedúci oddelenia Amnesty International pre práva utečencov a migrantov.

„Namiesto ponúknutia základnej pomoci a podpory pre utečencov zo Sýrie, egyptské úrady ich zatýkajú a deportujú, čo nezodpovedá štandardom ľudských práv. Väčšina utečencov po ich odchode zo Sýrie stratila domovy a prišla o živobytie.”

Stovky utečencov, ktorí opustili Sýriu, vrátane množstva detí, občas aj bez rodičov, čaká pretrvávajúca väzba v zlých životných podmienkach alebo deportácia – v niektorých prípadoch aj oddelenie od  rodiny. Amnesty International našla medzi utečencami v trvalej väzbe aj pár dvojičiek vo veku len jedného roka. Viacero utečencov AI povedalo, že pociťovali potrebu odísť z Egypta, a to kvôli podmienkam, ktorým boli v krajine vystavení.

Egyptské námorné sily zadržali približne 13 lodí s utečencami zo Sýrie, ktorí sa snažili dostať do Európy. Podľa posledných údajov kancelárie OSN pre utečencov egyptské úrady zatkli pri pokuse o prechod 946 ľudí. 724 z nich – ženy, deti a muži – sú stále vo väzbe. Vo väčšine prípadov sú zadržaní ponechaní vo väzbe na príkaz egyptského Úradu pre národnú bezpečnosť, a to aj potom, čo prokuratúra nariadila ich prepustenie.

V jednom takomto prípade bol deväťročný chlapec z Aleppo zatknutý na lodi s rodinným priateľom. Bol zadržaný a násilne oddelený od matky na štyri dni.

Minulý týždeň sa 12 ľudí utopilo, keď sa loď s utečencami zo Sýrie potopila pri pobreží Alexandrie. V októbri došlo k úmrtiu viac než 300 ľudí, vrátane viacerých Sýrčanov, keď sa ich plavidlo prevalilo pri pokuse sa dostať na pôdu talianského ostrova Lampedusa.

Jedna zo žien, ktorej manžel bol zadržaný pri pokuse o prechod do Talianska, pri rozhovore s Amnesty International povedala: „Deň za dňom žijeme bez nádeje… Nechcem nič viac, len aby sa mi vrátil manžel. Chceme sa usadiť v krajine, kde budeme v bezpečí… alebo spôsob, akým by sme mohli opustiť Egypt bez toho, aby sme prechádzali cez more. Tu už ďalej nemôžeme žiť.“

Počas návštevy policajnej stanice v Alexandrii našla AI minulý týždeň približne 40 utečencov zo Sýrie, vrátene 10 detí, ktorí tam boli nezákonne zadržaní bez plánovaného prepustenia. Najmladšími boli jednoročné dvojičky, ktoré sú tam zadržané od 17. septembra. Bolo im zabránené zastupovať utečencov, ktorí boli zadržaní na policajných staniciach po celom stredomorskom pobreží Egypta.

Zatknutí utečenci majú možnosť vybrať si medzi deportáciou, alebo dlhodobou a nezákonnou väzbou. Toto viedlo k násilnému rozdeleniu desiatok rodín. Právnici Amnesty International informovali aj o tom, že minimálne v dvoch prípadoch boli utečenci násilne deportovaní späť do Damasku v Sýrii.

„Posielanie utečencov späť do oblasti násilného konfliktu je závažným porušením medzinárodného práva. Utečenci, ktorí túto oblasť opustili, boli zjavne v nebezpečenstve,“ povedal Sherif Elsayed Ali.