Ešte stále ste nenašli svojho manžela? Skúste ho pohľadať v jame!

“Ešte stále ste nenašli svojho manžela? Skúste ho pohľadať v jame!”
Takúto radu dali ruskí vojaci Zure Mandykadzhievej, ktorej manžel Šamil “zmizol” v novembri 2001

Deviateho novembra 2001 vnikli ruskí vojaci v čečenskej dedine Seržen-Jurt do domu, v ktorom spalo päť dievčat a dve ženy. Dve ženy (vo veku 45 a 21 rokov) – Aset Jakhiaeva (známa tiež ako “Zargan”) a Milana Betirgirieva (známa tiež ako “Ainat”) prespali v dedine, aby pomohli s prípravami na svadbu susedovej dcéry.
Spomínaní vojaci v dedine vykonali raziu. Podľa svedkov vojaci v dome prerušili prívod elektrického prúdu. Keď zhrozené dievčatá začali kričať, vojaci sa im vyhrážali, že ich zastrelia. Potom im baterkou svietili do tváre a diskutovali, ktorú z nich znásilnia.
Jedno z dievčat pre Amnesty International povedalo, že náhle do miestnosti vstúpil dôstojník a zakázal vojakom dotknúť sa ich.
Keď vojaci odišli, dievčatá sa pozreli do izby, kde spali Aset Jakhiaeva a Milana Betirgirieva. Bola prázdna. Vonku na ulici našli časti šiat žien vrátane sukne a blúzky. Odvtedy žiadnu zo žien nikto nevidel. “Zmizli”.
Súčasný konflikt v Čečensku začal v spetembri 1999. Sprevádzajú ho početné správy o tom, ako ruskí vojaci porušujú ľudské práva a medzinárodné humanitárne právo.

O stovkách čečenských civilistov je známe, že “zmizli” po tom, ako ich zadržali ruské jednotky. Medzi obete patria ženy a dievčatá podozrivé z príbuzenstva a zo spolupráce s bojovníkmi. Telá niektorých “zmiznutých” ľudí sa neskôr našli na neoznačených odkladacích plochách. Mnoho z tiel nesie znaky mučenia, nevynímajúc znásilnenia alebo násilnú smrť.
Ruské jednotky zadržia ľudí väčšinou pri kontrolách identity v konvojoch civilistov cestujúcich z Čečenska do susedného Ingušska alebo pri vojenských raziách (tzv. “začistky”) v obývaných oblastiach.
Pri raziách dochádza k porušovaniu ľudských práv civilného obyvateľstva. Existuje množstvo správ o mužoch, ženách a deťoch, ktoré boli unesené, znásilnené, či inak mučené, a zastrelené.
Zadržaní sa nemohli stretnúť sa s príbuznými, právnikmi alebo vôbec s vonkajším svetom. Tí, čo prežili hovoria, že mučenie je rutinné a systematické. Priniesli správy o znásilneniach zadržaných žien aj mužov, o bití kladivami a palicami, o mučení elektrošokmi a slzným plynom. Niektorí sa vyjadrili, že ich zavreli do kobiek o trochu väčších ako diery v zemi.
Vyšetrovanie obvinení príslušníkov ruských jednotiek z vykonávania mimosúdnych popráv, zo “zmiznutí”, z mučenia a zlého zaobchádzania sú neadekvátne a zodpovední sú len zrieka postavení pred súd.
Amnesty International vyzýva ruské úrady, aby splnili svoje povinnosti a poskytli obetiam účinnú nápravu a odškodnenie a predviedli ľudí zodpovedných za porušovanie ľudských práv pred súd.

Čo môžete urobiť vy

Napíšte prezidentovi Ruskej federácie Vladimírovi Putinovi,
Kremeľ, Moskva, Ruská federácia

Naliehajte, aby Vás uistil, že
 všetky obvinenia budú dôkladne a nestranne prešetrené a páchatelia budú predvedení pred súd,
 všetky správy o “zmiznutiach” budú nestranne prešetrené a mená a miesta pobytu všetkých zadržaných sa zverejnia.

Amnesty International je celosvetové dobrovoľnícke ľudsko-právne hnutie, ktoré sa zasadzuje za prepustenie väzňov svedomia, za spravodlivé súdenie politických väzňov a je proti mučeniu, trestu smrti, “zmiznutiam” a proti politickým vraždám na celom svete. Amnesty International pracuje nestranne, aby presadzovala dodržiavanie ľudských práv obsiahnutých vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv a v iných medzinárodných štandardoch.