Falun Gong – ďalšie správy

V novoročnom vydaní oficiálneho Denníka ľudu čínska vláda vyhlásila, že Falun Gong so svojimi učiteľmi, praktizovaním meditácií a cvičení je vážnym “ohrozením sociálnej a politickej stability” v Číne. 

Hnutie Falun Gong vláda zakázala 22. júla 1999 a o tri mesiace neskôr parlament prijal zákon o zákaze všetkých “siekt a organizovaných kultov”. Nikto však nedefinoval čo patrí pod toto označenie. Prenasledované je veľké množstvo rôznych organizácií, často náboženských.

Ťažko stanoviť presné číslo zadržiavaných či väznených členov hnutia Falun Gong. Rôzne informácie nasvedčujú tomu, že sú ich tisíce. Niektorých oficiálne odsúdili za trestné činy, iných poslali do pracovných táborov bez súdu. Stále prebiehajú nespravodlivé súdy. Veľa prívržencov mučia, ďalších držia na psychiatriách.

Od júla 1999 v zadržaní alebo krátko po prepustení záhadne zomrelo najmenej 77 prívržencov Falun Gong (z toho 42 žien). Ukazuje sa, že mnohí zomreli na následky mučenia alebo po násilnom kŕmení v čase, keď držali hladovku. Všetkých zadržiavali len za pokojné aktivity. Šiesti prívrženci Falun Gong (z toho štyri ženy) spáchali na slobode samovraždu. Niektorí z nich boli pod policajným dozorom.

Oficiálne čínske správy tvrdia, že 12 ľudí (z toho 4 ženy) “vyskočilo” a zabilo sa pri policajných prevozoch alebo vypočúvaní. Osem praktizujúcich Falun Gong počas zadržiavania “spadlo”. Väčšina prípadov sa stala v priestoroch administratívnych zastupiteľstiev provincií v Pekingu. Osemnásť ľudí počas zadržiavania držalo hladovku, siedmi z nich zomreli, pretože ich násilne kŕmili. Vo viacerých správach sa uvádza, že násilné podávanie potravy vykonávali osoby bez lekárskeho školenia či skúseností, pričom došlo k poškodeniu hrtanu a iným smrteľným komplikáciám. Miestne úrady väčšinu úmrtí potvrdili, ale napriek mnohým svedectvám zamietli akékoľvek obvinenia z mučenia či zlého zaobchádzania. Vláda nezačala žiadne vyšetrovanie a nepristúpila k žiadnym opatreniam.

Pravidelne prichádzajú ďalšie správy o konkrétnych prípadoch mučenia a nespravodlivých procesoch. V niektorých oblastiach sú prívrženci Falun Gongu zadržiavaní v ”nápravných centrách”. Ak sa nevzdajú svojho presvedčenia, končia vo väzení.

Nedávne uväznenie dvoch zahraničných praktizujúcich Falun Gong dokazuje, že čínske úrady sa zatiaľ neobávajú ani negatívneho ohlasu v zahraničí. Päťdesiatdeväť ročný Zhang Kunlun s dvojitým, kanadským a čínskym občianstvom, bol v novembri 2000 odsúdený na tri roky pracovného tábora. V roku 1989 sa Zhang vysťahoval do Kanady. Neskôr sa vrátil do Číny, aby sa postaral o chorého príbuzného. Býval v provincii Shandong a zamestnal sa na tamojšej Univerzite Umení. Od júla 2000 ho dvakrát zadržiavali za praktizovanie Falun Gong. Pätnásteho novembra ho zatkli tretíkrát. Polícia údajne mala pri sebe dokument, kde bolo bez akéhokoľvek vysvetlenia napísané, že Zhang je odsúdený na tri roky v pracovnom tábore. Ihneď ho odviedli do tábora Liu Chan Shan na predmestí Jinan. Po prvý raz tak zahraničného prívrženca Falun Gong nevyhostili z krajiny, ale priamo odsúdili.

Tridsaťsedemročnú Teng Chunyan odsúdil pekingský súd za zatvorenými dverami na tri roky väzenia. Teng má trvalý pobyt v New Yorku a jej manžel je americkým občanom. Ona je akupunkturistkou a od minulého roka praktizuje Falun Gong. Začiatkom roku 2000 sa vrátila do Číny, aby zhromaždila dôkazy o zadržiavaní členov Falun Gong v pekinskej psychiatrickej liečebni. O tom čo zistila informovala zahraničných novinárov v Pekingu.
V máji 2000 ju zadržali a 23. Novembra bol súd. Napriek protestom americkej vlády bol v decembri vyhlásený rozsudok.

“Medzinárodné spoločenstvo sa už nemôže len prizerať hrubému porušovaniu ľudských práv v Číne. Je povinné tieto praktiky jasne odsúdiť a vyvíjať na čínsku vládu nátlak, aby konala,” upozorňuje Amnesty International.

PRÍPADY MUČENIA PRÍVRŽENCOV FALUN GONG

Chen Zixiu, žena, 59 rokov, mesto Weifang, provincia Shandong. Šestnásteho februára 2000 šla pani Chen po ulici, a zrazu ju niekto zadržal. Bol to človek poverený dozeraním na Falun Gong v meste. Predviedli ju na policajnú stanicu. Neskôr ju previezli do Prevýchovného centra Falun Gong. Vládni úradníci ju bili gumovými a elektrickými obuškami po nohách a krížoch. Na hlavu a krk použili ostnatý drôt. Vo februári ju donútili plaziť sa po snehu. Takto ju nútili, aby sa vzdala praktizovania Falun Gong. Nakoniec pani Chen zvracala, zrútila sa na zem a viac sa neprebrala. Keď si príbuzní mali prevziať jej telo, zistili, že je posiate tmavými modrinami, uši sú napuchnuté a zuby polámané. Celé oblečenie mala krvavé. Smrť Chen Zixiu podrobne skúmal novinár z Wall Street Journal, a jej prípad bol uverejnený na prvej strane tohto denníka 20. apríla 2000.

Zhao Jinhua, žena, 42 rokov, mesto Zhaoyuan, provincia Shandong. Dňa 29. septembra 1999 pani Zhao pracovala na poli. Prišli policajti a zatkli ju. Bili ju po tvári a hlave, kopali ju a mlátili obuškami. Dávali jej elektrické šoky, nedovolili jej spať, nútili ju stáť bosú na cementovej podlahe. Siedmeho októbra bola umučená na smrť. Záver posudku súdneho lekára znel: “smrť spôsobená úderom tupým predmetom”. Traja muži, Liu Jinling, Li Lanying, Chi Yunling, a Chen Shihuan, ktorí túto správu zverejnili, boli neskôr zatknutí ”ilegálny únik štátnych tajomstiev.”

Su Gang, muž,32 rokov, mesto Zibo,provincia Shandong. Dvadsiatehotretieho mája 2000 na popud polície poslala firma Qil svojho zamestnanca softwarového inžiniera Su Ganga do psychiatrickej liečebne. Nejavil žiadne známky mentálnej choroby. Na psychiatrii mu násilím pichali injekcie poškodzujúce centrálny nervový systém. Jeho rodina začala protestnú hladovku.
Tridsiateho prvého mája Su Ganga prepustili. Stratil však pamäť, začal mať spomalené pohyby a bol neobyčajne slabý. Ráno 10. júna 2000 Su Gong zomrel na zlyhanie srdca.

Poznámka: čínske mená a názvy ponechávame v anglickom prepise, pretože takto si môžete nájsť viac informácií na internete.

Dokumenty v plnom znení sú záujemcom k dispozícii v kancelárii AI The crackdown on Falun Gong and other so-called “heretical organizations” ASA 17/11/00, Falun Gong practitioners: list of sentences, administrative sentences and those detained ASA 17/12/00., marec 2000.