Francúzsko: Neprimerané obmedzenia protestov pod zámienkou boja proti terorizmu

Právomoci určené na boj proti terorizmu sú opakovane zneužívané na obmedzenie nenásilných protestov, odhalila nová správa Amnesty International. Výskumná správa Právo, nie hrozba: Neprimerané obmedzenia demonštrácií na základe mimoriadneho stavu vo Francúzsku odhaľuje stovky neoprávnených opatrení obmedzujúcich slobodu pohybu a právo na nenásilné zhromažďovanie, vydaných pod zámienkou ochrany pred terorizmom.

„Mimoriadne zákony pôvodne určené na ochranu Francúzov pred hrozbou terorizmu sú namiesto toho využívané na obmedzovanie ich práva na nenásilný protest,“ tvrdí Marco Perolini, výskumník Amnesty International pre Francúzsko. „Pod zámienkou mimoriadneho stavu boli o právo protestovať pripravené stovky ľudí, ktorým bolo neoprávnene zakázané zúčastňovať sa protestov.“

Po tragických útokoch z 13. novembra 2015 v Paríži bol nasledujúci deň vyhlásený mimoriadny stav, ktorý bol už päť krát predĺžený. Prezident Macron minulý týždeň naznačil, že požiada parlament o obnovenie mimoriadneho stavu po šiesty krát. Mimoriadny stav umožňuje príslušným orgánom v rámci preventívnych opatrení zakázať akékoľvek zhromaždenie, a to na základe veľmi všeobecného a nedefinovaného dôvodu „ohrozenia verejného poriadku.“ Tieto právomoci obmedzujúce právo na slobodné zhromažďovanie sa sú často využívané neprimerane. Od vyhlásenia mimoriadneho stavu bolo vydaných 155 nariadení zakazujúcich verejné zhromaždenia. Taktiež bolo zavedených 639 opatrení zamedzujúcich účasť konkrétnych osôb na verejných zhromaždeniach, z ktorých sa 574 týkalo osôb protestujúcich proti navrhovaným reformám pracovného práva. Podľa médií boli navyše desiatky podobných opatrení zabraňujúcich účasť na protestoch zavedené po druhom kole prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnilo 7. mája.

Demonštrant pre Amnesty International uviedol: „Máte dojem, že využívajú všetky možné prostriedky, aby útočili na tých, ktorí sú najaktívnejší.“ Charlesovi, mladému študentovi žijúcemu v Paríži, bolo zakázané zúčastniť sa dvoch protestov proti reformám pracovného práva s odôvodnením, že bol v minulosti na proteste zadržaný i keď neboli voči nemu vznesené žiadne obvinenia. Pre Amnesty International sa vyjadril: „Obvinili ma z toho, že som bol jedným z násilných demonštrantov…. Zaobchádzali so mnou tak, že som sa cítil ako terorista, ako niekto nebezpečný.“

Tieto obmedzenia sú v rozpore s medzinárodným právom, pretože demonštrácie sú nenásilným aktom až pokiaľ príslušné orgány nedokážu opak. Protesty sú však považované skôr za potenciálnu hrozbu než za jedno zo základných práv. Mnohí v protestoch pokračujú aj napriek zákazom, no stretávajú sa často s nie nevyhnutným a neprimeraným násilím zo strany bezpečnostných zložiek. Obušky, gumové náboje a slzný plyn bývajú použité proti nenásilným protestujúcim, ktorí verejný poriadok zjavne neohrozujú. Zatiaľ čo niektorí z protestujúcich sa násilných činov dopustili, stovky, možno tisícky protestujúcich utrpeli zranenia od polície. Street Medics, neformálne hnutie pracovníkov prvej pomoci, odhaduje, že iba v Paríži bolo počas protestov proti reformám pracovného práva políciou zranených okolo 1000 protestujúcich. Organizácia Amnesty International videla videozáznamy, na ktorých štyria príslušníci polície pred zatknutím kopú a bijú obuškami Paca, 16-ročného študenta. Dvaja svedkovia pre Amnesty International uviedli, že Paco sa pred zatknutím políciou na násilných činoch nepodieľal. Jean-François, 20-ročný študent, ktorý prišiel o ľavé oko, keď ho polícia postrelila gumeným nábojom povedal pre Amnesty International: „Som veľmi nahnevaný. Ešte donedávna som polícii dôveroval.“

„Výrazným znížením kritérií postačujúcich pre obmedzenie práva na nenásilné zhromažďovanie sa vyústil mimoriadny stav vo Francúzsku do príliš očividného zneužívania pôvodne výnimočných opatrení, určených na boj proti terorizmu. Ľudia nenásilne uplatňujúci svoje právo na zhromažďovanie sa boli spoločne vhodení do balíčka opatrení boja proti terorizmu,“ hovorí Marco Perolini.

„Tesne pred voľbami prisľúbil Emanuel Macron ochrániť právo protestovať vo Francúzsku. Teraz keď je prezidentom, musí svoje slová premeniť na skutky. Prezident Macron musí zastaviť zneužívanie protiteroristických právomocí na obmedzovanie nenásilných protestov a ukončiť nebezpečnú a mätúcu špirálu, ktorá môže viesť k trvalému mimoriadnemu stavu vo Francúzsku.“