Georgia pripravuje popravu mentálne chorého mladistvého páchateľa

V nasledujúcich ôsmich dňoch sa štandardy mravnosti a ľudskosť v USA stanú stredobodom pozornosti celého sveta, uviedla Amnesty International (AI) v súvislosti s nadchádzajúcou popravou mentálne chorého mladistvého páchateľa.

Poprava Alexandra Williamsa na elektrickom kresle je naplánovaná na 24. augusta 2000 v štáte Georgia.

“Poprava Alexa Williamsa sa stane ďalším dôkazom, že USA sú jednou z vedúcich krajín v uplatňovaní trestu smrti. USA vedú v popravovaní mladistvých páchateľov, ktorí mali v čase spáchania zločinu menej ako 18 rokov,” uvádza AI.

Alex Williams mal v čase spáchania vraždy 17 rokov. V roku 1986 zavraždil 16-ročnú Aletu Bunch. V prípade vykonania trestu sa stane piatym mladistvým popraveným v USA v tomto roku. Znamenalo by to najvyšší počet popráv mladistvých za posledné roky od roku 1954. USA by tak za sedem mesiacov tohto roku popravili viac mladistvých ako ostatné krajiny na celom svete za posledných sedem rokov.

“Okrem USA neexistuje takmer žiadna krajina kde by popravu Alexa Williamsa vykonali,” uviedla AI. “V uplynulých troch rokoch sa vykonali popravy mladistvých jedine v Iráne a Konžskej demokratickej republike.”

Alexovi Williamsovi, tak ako aj ďalším páchateľom, nebola umožnená adekvátna právna obhajoba, čo je v rozpore s medzinárodnými štandardmi. Williamsov právnik zanedbal prípad na súdnom pojednávaní v roku 1986 tým, že neprešetril chlapcovu minulosť desivo zneužívaného dieťaťa, ako aj dôkazy o mentálnej chorobe.

Mentálne ochorenie Alexa Williamsa sa zhoršilo v cele smrti. Štát nariadil nútenú liečbu za účelom odstrániť symptómy: klamlivé predstavy, zvukové a vizuálne halucinácie. Diagnóza bola stanovená rôzne, najskôr ako paranoidná schizofrénia, neskôr schizoafektívna porucha s bipolárnymi znakmi.

Správa o prípade Alexa Williamsa, vydaná AI, uvádza aj kontext narastajúceho národného a medzinárodného znepokojenia nad uplatňovaním trestu smrti v USA. Dvadsať osem rokov po rozhodnutí Najvyššieho súdu USA o zastavení popráv pre ich subjektívny charakter, trest smrti v USA zostáva naďalej lotériou. Kto zomrie v rukách kata, závisí od toho, kým bola obeť zločinu, kto bol obhajcom na súde, kde bol zločin spáchaný ako aj od toho aký odporný bol zločin.

Po zastavení popráv guvernérom v štáte Illinois, narástli výzvy za moratórium v USA. Illinoiský guvernér rozhodol o zastavení popráv z dôvodu “hanebného” počtu popráv nesprávne usvedčených osôb.

“Trest smrti v USA je plný chýb a nespravodlivosti,” uviedla Amnesty International. “Poprava Alexa Williamsa sa stane ďalším znakom, že úrady USA radšej aplikujú krutú brutalizujúcu formu odplaty, namiesto humánnej alternatívy reflektujúcej progresívne štandardy spravodlivosti a morálky.”

“Georgia ešte stále môže popravu zastaviť. Zrušenie popravy neznamená zneuctenie pamiatky Alety Bunch, či zabudnutie brutálneho spôsobu akým zomrela. Ide o výzvu dodržať medzinárodné štandardy morálky a ľudskosti.”

Členovia Amnesty International na celom svete sa pridávajú k žiadostiam o milosť.