Guantánamo: Obama musí napraviť ľudskoprávne zlyhanie

Na 11. výročie transferu prvého väzňa na americkú základňu Guantánamo na Kube a len niekoľko dní pred inauguráciou Baracka Obamu na post amerického prezidenta, ho Amnesty International vyzvala , aby obnovil svoj sľub z roku 2009 zatvoriť väznicu na základni Guantánamo, a aby väznení boli prepustení alebo im bol zabezpečený spravodlivý súdny proces.

V roku 2002 bolo na základni, väčšinou bez súdneho procesu alebo obvinenia, držaných 779 mužov, dnes je na základni držaných 166 mužov.

Sedem mužov bolo odsúdených vojenskou komisiou, z toho piati z nich v prípravnom konaní uzavreli dohodu o priznaní, výmenou za ich možnosť prepustenia zo základne. V súčasnosti čelí šesť zadržaných možnosti rozsudku trestu. Všetci šiesti boli ešte pred ich transferom na základňu Guantánamo podrobení núteným zmiznutiam, dvaja z nich boli mučení metódou vyvolávajúcou dojem topenia „waterboardingu“.

“Tvrdenie, že USA je šampiónom  ľudských práv neobstojí, pokiaľ bude existovať Guantánamo, súdy vojenských komisií, absencia zodpovednosti a nápravy za zneužívania zo strany amerického personálu”, povedal Rob Freer výskumník Amnesty International pre USA.

Pri svojom prvom nástupe do funkcie v januári 2009, prezident Obama sľúbil, že do roka zatvorí väznicu na Guantáname a zastaví “posilnené” metódy výsluchu používané CIA. Následne v roku 2010 jeho administratíva oznámila,  že štyri tucty väzňov na Guantáname nemôže byť stíhaných ani prepustených, ale mali by ostať pod neobmedzenou vojenskou väzbou bez obvinenia alebo trestného konania.

Obamova administratíva obviňovala zo zlyhania zatvoriť Guantánamo Kongres, no napriek tomu 2 Januára 2013 prezident podpísal zákon o obrane, ktorý je prekážkou na ceste k riešeniu prípadov zadržiavaných na Guantáname. Chápanie významu “globálna vojna” pre Obamovu vládu znamená, že aj keď väzenské zariadenie na Guantáname bude zatvorené, nezákonne zadržiavaní budú premiestnení, nie prepustení.

Je potreba, aby americké autority prijali a aplikovali medzinárodné  ľudskoprávne princípy. Vojenské komisie musia ukončiť svoju činnosť v prospech spravodlivých procesov bežných civilných súdov, držaní musia byť prepustení a odškodnení za zneužívania“.


Fakty o základni Guantánamo: 
11 – rokov od prvého transferu zadržiavaných na základňu Guantánamo Bay na Kube

166 – mužov bolo 8. januára 2013 zadržiavaných na základni, skoro polovica z nich sú jemenskej národnosti

779 – celkový počet zadržiavaných na základni, väčšina držaná bez akéhokoľvek súdu, či obvinenia

600 – odhadovaný počet zadržiavaných v roku 2002, ktorí boli z Guantánama presunutí do iných krajín  

9 – zadržiavaných, ktorí zomreli na Guantáname, posledný z nich v septembri 2012

12 –  zadržiavaných, ktorí mali menej ako 18 rokov, keď sa dostali na základňu

1 – zo zadržiavaných na základni premiestený do USA kvôli trestnému stíhaniu federálneho súdu

7 – odsúdení vojenskými súdmi

6 – zadržiavaní, ktorí čelia možnosti rozsudku trestu smrti