Irak: mučenie väzňov je na dennom poriadku

Desaťtisícom zadržiavaných Iračanov hrozí mučenie alebo iné zlé zaobchádzanie. Jedná sa o väzňov, ktorí sú bez súdneho procesu či obvinení zadržiavaní v irackých väzniciach. Veľká časť z nich bola v júli 2010 americkou stranou odovzdaná pod správu Iraku. S touto informácií dnes prišla organizácie Amnesty International.

Nová správa AI:  Nový poriadok, staré zločiny: nezákonné zadržiavanie a mučenie v Iraku  poukazuje na bezprávie, ku ktorému v Iraku beztrestne dochádza. Jedná sa napríklad o tisíce náhodných zadržaní bez súdneho procesu, ťažké ubližovanie na zdraví, tajné uväznenia za účelom priznania alebo vynúteného zmiznutia.

“Iracké bezpečnostné sily sú zodpovedné za systematické porušovanie práv zadržiavaných osôb. Zločinov sa dopúšťa v istote úplnej beztrestnosti, “uviedol riaditeľ Amnesty International pre oblasť Blízkeho východu Malcom Smart.”Americké bezpečnostné zložky, ktoré nemajú príliš dobrú reputáciu v súvislosti so zaobchádzaním  s väzňami, nedávno odovzdali tisíce zadržaných ľudí irackej administratíve, z ktorej strany im hrozí násilie a zneužívanie. Zriekli sa pritom akejkoľvek zodpovednosti za ich ľudské práva, “dodal Smart.

V Iraku je podľa odhadov Amnesty International zadržiavaných okolo 30 000 ľudí bez riadneho súdu. Desať tisíc z nich bolo po ukončení činnosti niektorých  bojových jednotiek USA  predaných irackému vedeniu.

AI zistila, že niekoľko väzňov pod irackým poručníctvom zomrelo následkom mučenia alebo použitia špeciálnych vyšetrovacích metód. Príbuzní často netušia, kde sú ich blízki uväznení a či vôbec žijú.

Mučenie je v Iraku rozšírenou metódou výsluchu a slúži predovšetkým na získanie priznania Metódy mučenia zahŕňajú bitie s káblami a hadicami, lámanie a úrazy končatín, elektrické šoky na citlivé časti tela, odstraňovanie nechtov horných a dolných končatín, dusenie, pichanie rôznych častí tela vrtákom a psychologické formy mučenia ako sú hrozby znásilnenia. V mnohých prípadoch sa jedná o dopredu nachystanú akciu, kedy sú väzňom zaviazané oči a je donútený k podpísaniu dokumentu, ktorý ani nečítal.Stovky takto usvedčených ľudí bolo odsúdených k trestom smrti a niektoré popravy boli už vykonané.

K dnešnému dňu sú v Iraku napriek súdnym príkazom aj Zákonu o amnestii z roku 2008 nespravodlivo zadržiavané tisíce ľudí. Vo väzniciach spravovaných americkou stranou zostáva naďalej iba okolo 200 osôb.

“Iracké autority musia zabezpečiť dodržiavanie medzinárodných záväzkov a zastaviť mučenie a ďalšie tvrdé zneužívania väzňov, ku ktorému dnes v krajine dochádza,” apeluje Malcom Smart. “Osoby, ktoré boli zadržiavané po dlhú dobu bez trestného stíhania, a bez toho, aby boli súdené, musia byť prepustené alebo postavené pred súd, bezodkladne v plnom súlade s medzinárodnými štandardmi spravodlivého procesu a bez možného postihu trestu smrti,” dodal.

Prípady
Vo februári 2010 zomrel vo väzení na následky vnútorného krvácania bývalý člen Irackých špeciálnych síl Rijád Mohammed Saleh al – Uqaibi (54), otec niekoľkých detí. Zranenia boli výsledkom krutého vypočúvania a opakovaného násilia, ktorému bol vystavený.Zatknutý bol v septembri 2009 a následne bol prevezený do utajované väznice na starom bagdadskej letisku. Jeho rodina dostala jeho telo o niekoľko mesiacov neskôr s vysvetlením, že zomrel na zlyhanie srdca.

Karim (55, pseudonym) je bývalý zamestnanec univerzity v Mosule a otec piatich detí.30. septembra 2009 bol zadržaný irackými bezpečnostnými zložkami (policajnou antiteroristickou jednotkou). Svoje zadržanie opísal nasledujúcimi slovami: “Na hlavu nám nasadili plastové vrecká a do intímnych častí tela mi púšťali elektrické šoky. Často sme tiež hodiny ostali zavesení za kovové háky a nemohli sme sa nohami postaviť na zem.Vôbec najhoršie je ale dusenie plastovými vreckami. Netrvá to viac ako 5 alebo 10 sekúnd a začne vám dochádzať dych. Potom im hneď radi podpíšete čokoľvek vám dajú a priznáte sa k čomukoľvek. ”

Novú správu AI  nájdete tu: Nový poriadok, staré zločiny: nezákonné zadržiavanie a mučenie v Iraku.