Izrael/Gaza: OSN musí uvaliť embargo na zbrane, počet civilných obetí stúpa

Momentálne prebiehajú izraelské nálety na celom pásme Gazy a raketová paľba palestínskych ozbrojených skupín na Izrael. Amnesty International vyzýva na medzinárodné vyšetrovanie násilia zapríčinenej všetkými stranami konfliktu.

 

V pásme Gazy od začiatku operácie, 8.júla zomrelo už viac ako 100 Palestínčanov, z ktorých väčšina boli civilisti. Viac ako 600 ľudí bolo zranených, veľa z nich vážne. Viac ako 340 domovov v Gaze bolo zničených alebo po útokoch sú už neobytné. Bolo poškodených aj najmenej päť zdravotníckych zariadení a tri poľné nemocnice.  V Izraeli bolo raketovými útokmi zranených aspoň 20 ľudí a poškodený bol aj ich majetok.

Philip Luther, programový riaditeľ Amnesty International pre Blízky východ a severnú Afriku hovorí: “Vzhľadom k stupňujúcemu sa násiliu je nevyhnutné poveriť OSN mandátom na vykonanie nezávislej vyšetrovacej misie v pásme Gazy a v Izraeli, aby sa vyšetrilo porušovanie medzinárodného humanitárneho práva. Jedná sa o prvý zásadný krok na zabezpečenie toho, aby sa tí, ktorí sa dopustili vojnových zločinov, za ne aj zodpovedali. Medzinárodné spoločenstvo nesmie opakovať predchádzajúce chyby, len tak stáť a pozorovať ničivé následky, ktoré majú tieto boje na civilistov na oboch strán konfliktu.”

Amnesty International vyzýva OSN, aby okamžite zaviedla rozsiahle zbrojné embargo na Izrael, Hamas a palestínske ozbrojené skupiny, s cieľom zabrániť ďalším porušeniam medzinárodného humanitárneho práva a ďalších porušení ľudských práv. Kým bude embargo schválené, všetky štáty musia pozastaviť poskytovanie vojenskej techniky, asistencie a munície všetkým stranám konfliktu.

Zomreli stovky civilistov

Izraelské letecké nálety boli zamerané na domy civilistov v pásme Gazy. Ako sa uvádza vo vyhlásení izraelskej armády, konali tak na základe toho, že to boli domy rodín ľudí z hnutia Hamas. Vo vyhlásení sa tiež uvádzalo, že ničili domy až po tom, ako rodiny upozornili na to, aby odišli. Avšak, vo viacerých prípadoch neexistuje dôkaz, že títo údajni “Hamas operatívci” naozaj boli vo vnútri svojich domov v čase útoku, ani že domy boli používané na uschovávanie munície alebo na iné vojenské účely.

Počas prvých troch dní vojenskej operácie izraelské letecké nálety zabili najmenej 32 civilistov. Najmenej dva domy boli zničené bez varovania. Deväť civilistov, vrátane dvoch detí, zomreli v stredu počas izraelského leteckého náletu na kaviareň na pláži blízko Khan Younis, kde sa zišli desiatky ľudí, aby sledovali zápas počas majstrovstiev sveta vo futbale. Na domy civilistov sa útočilo tzv. metódou „klopania na strechu“, pri ktorej izraelské sily strieľali malé rakety ako znak varovania. Následne vystrelili raketu, ktorá zničila domy. V niektorých prípadoch dokonca rodiny dostali od izraelskej armády varovanie cez telefón.

Philip Luther ďalej hovorí: “Kým izraelské úrady neprinesú konkrétne dôkazy o tom, že tieto domy boli používané na vojenské účely, plánované útoky na domy civilistov predstavujú vojnový zločin. Zhodenie rakiet na dom rozhodne nemôžeme považovať za účinné varovanie. Amnesty International zaznamenala takéto útoky aj v predchádzajúcich vojenských operáciách izraelskej armády v pásme Gazy.”

Medzitým palestínske ozbrojené sily v pásme Gazy vystrelili viac ako 600 rakiet na Izrael, vrátane miest ako sú Jeruzalem, Tel Aviv či Hadera, čím ohrozili životy miliónov ľudí. Hovorca hnutia Hamas uviedol, že všetci Izraelčania sú “opodstatnené ciele”.

,,Streľba rakiet, ktoré nie sú zamierené na vojenské ciele, sú vojnovým zločinom. Stáva sa z toho cielená streľba na civilistov. Neexistuje pre to žiadne ospravedlnenie.”

Amnesty International takisto vyzýva Izrael a Egypt, aby zabezpečili povolenie dodávok zdravotnej a humanitárnej pomoci v pásme Gazy a aby obe krajinyzabezpečili zdravotnú starostlivosť ľuďom, keď ju budú potrebovať. Nemocnice v pásme Gazy majú problém s rastúcim prílivom ranených civilistov a nedostatkom zdravotníckych potrieb, pohonných hmôt a elektrickej energie a to predovšetkým v dôsledku striktnej izraelskej blokády  v pásme Gazy počas posledných 7 rokov.

Podľa medzinárodného humanitárneho práva, strany ozbrojeného konfliktu musia rozlišovať medzi vojenskými cieľmi a civilistami a mieriť útoky len na vojenské ciele. Neprimerané a bezohľadné útoky sú zakázané. Strany musia prijať potrebné opatrenia počas útokov a minimalizovať škody na civilistoch a ich majetku. Musia tiež prijať opatrenia na ochranu civilistov pred účinkami ich útokov.