Izraelské zložky musia skončiť s používaním neprimeranej sily ako odpovede na protesty

 
TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL

Izraelská vláda musí okamžite ukončiť používanie neprimeranej sily na potlačenie palestínskych protestov v Gaze, uviedla Amnesty International v reakcii na dnešné opätovné vypuknutie protestov.

Počas protestov, ktoré prebehli posledné dva piatky, bolo usmrtených 26 Palestínčanov, vrátane troch detí a fotožurnalistu Yassera Murtaja, a zranených približne 3078 ďalších osôb. Amnesty International v dôsledku týchto úmrtí opätovne vyzýva na nezávislé a účinné vyšetrenie zásahov proti neozbrojeným protestujúcim, ako aj na zmenu politiky a dodržiavanie medzinárodných záväzkov zo strany izraelských orgánov.

Ako vyhlásila Magdalena Mughrabi, zástupkyňa riaditeľa Amnesty International pre Blízky Východ a severnú Afriku: „Svet uplynulé dva týždne s hrôzou sledoval, ako izraelské ozbrojené zložky používajú neprimerané, smrtiace násilie proti protestujúcim, vrátane detí, ktorí iba požadovali dôstojný život, a aby Izrael ukončil svoju politiku brutality voči Gaze.

„Hrozné použitie ostrých nábojov proti neozbrojeným protestujúcim so smrteľnými následkami musí byť vyšetrované ako možné nezákonné zabitie.

„Izraelská vláda musí rešpektovať právo Palestínčanov na nenásilné protesty a v prípade násilia použiť iba primeranú silu. Medzinárodné právo schvaľuje použitie smrtiacej sily iba ak je to nevyhnutné na ochranu pred bezprostredným ohrozením života.”

Podľa očitých svedkov a záznamov boli niektorí neozbrojení protestujúci zastrelení izraelskými ostreľovačmi počas toho, ako mávali palestínskou vlajkou alebo utekali smerom preč od plotu.

Od piatka, 30. marca, bolo medzi zranenými približne 445 detí, minimálne 21 príslušníkov palestínskych záchranárov Červeného polmesiaca a 15 novinárov. Podľa Ministerstva zdravotníctva v Gaze bolo 1236 ľudí zasiahnutých ostrými nábojmi, ostatní boli zranení gumovými nábojmi alebo zasiahnutí slzným plynom, ktorý zhadzovali drony. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyjadrila znepokojenie, že skoro 350 z nich môže niesť dočasné alebo trvalé následky. Doteraz museli podstúpiť amputáciu nôh minimálne štyria ľudia.

Počas uplynulých dvoch piatkov sa desaťtisíce Palestínčanov, vrátane mužov, žien a detí, zhromažďovali v piatich táboroch postavených približne 700 metrov od plota oddeľujúceho pásmo Gazy od Izraela, aby potvrdili svoje právo na návrat a žiadali ukončenie takmer 11 rokov trvajúcej blokády Izraelom. Zatiaľ čo protesty boli zväčša pokojné, niekoľko protestujúcich začalo hádzať kamene a podľa izraelskej armády i Molotovove koktaily smerom k plotu. Izraelské jednotky tvrdia, že zastrelené boli osoby, ktoré sa snažili preliezť plot medzi Gazou a Izraelom, alebo patrili medzi „hlavných iniciátorov“. Na strane Izraelcov si konflikt nevyžiadal žiadne obete.

Izraelská armáda uviedla, že prešetrí správanie svojich jednotiek počas protestov v Gaze, avšak izraelské vyšetrovania dlhodobo nespĺňajú medzinárodné štandardy a vo väčšine prípadov nevedú k trestnému stíhaniu. Výsledkom je to, že vážne zločiny proti Palestínčanom zostávajú často nepotrestané.

Vo vyhlásení z 8. apríla prejavila Fatou Ben Souda, prokurátorka Medzinárodného trestného súdu, ktorá má predbežné vyšetrovanie situácie v krajine v kompetencii, záujem o prešetrenie usmrtení a zranení Palestínčanov izraelskými ozbrojenými silami.

Ako uviedla: “Je naliehavé stanoviť, kto je zodpovedný nielen za sériu nedávnych incidentov, kedy Izrael použil neprimerané a smrtiace násilie, ale aj za desaťročia pravdepodobných nezákonných zabití, vrátane mimosúdnych popráv a iných zločinov podľa medzinárodného práva.

Protesty prebiehajú v súvislosti s palestínskym pamätným Dňom pôdy a Palestínčania v nich požadujú právo na návrat pre milióny utečencov späť do dedín a miest na dnešnom území Izraela.

Predpokladá sa, že budú trvať minimálne do 15. mája, kedy si Palestínčania pripomínajú Nakbu, teda „veľkú katastrofu“ – deň, ktorý symbolizuje vysídlenie a vyvlastnenie majetku státisícov Palestínčanov v rokoch 1948-9 počas konfliktu, ku ktorému došlo po vytvorení Štátu Izrael.

 
Konkrétne čisla (k 30. marcu):
 
41 zabitých
-z toho 5 deti pod 18 rokov
-z toho 2 novinári
 
8536 zranených
-z toho 793 detí
-z toho 283 žien
-z toho 166 kritický zranených
 
2064 zranených živou muníciou
 
403 zranených gumovými nábojmi
 
24 prípadov amputácií
-z toho 19 dolných končatín
-z toho 1 horné končatiny
-z toho 1 časť členku
-z toho 3 prsty
 
24 čiastočne poškodených sanitiek
 
 

obrázek