Nigéria: Úniky ropy aj naďalej ochromujú deltu rieky Niger

Spoločnosť Shell a taliansky nadnárodný ropný gigant ENI pripustili, že v minulom roku došlo spolu k viac ako 550 únikom ropy v delte rieky Niger.

Na porovnanie, počas rokov od 1971 do roku 2011, došlo každý rok v priemere k 10 únikom ropy v celej Európe. V roku 2014 nahlásil Shell 204 únikov ropy. ENI, ktorá operuje v menšej miere, nahlásila neuveriteľných 349 únikov.

Tieto údaje sú alarmujúce. ENI zjavne stratila kontrolu nad svojimi operáciami v delte Nigeru. Spoločnosť Shell tiež neurobila žiaden pokrok v boji proti únikom ropy, aj napriek jej sľubom,” povedala Audrey Gaughranová, riaditeľka pre globálne záležitosti v Amnesty International.

Ak by sa to dialo v inej krajine, znamenalo by to stav národnej pohotovosti. V Nigérii sa to zdá byť štandardný operačný postup ropného priemyslu. Ľudské náklady sú tiež hrozivé. Stovky ľudí žije s týmto znečistením každý deň.“ Obe spoločnosti tvrdia, že úniky predstavujú asi 30,000 barrelov – čo je 5 miliónov litrov ropy. Ak zoberieme do úvahy nedostatočný systém nahlasovania, ktorý používajú ropné spoločnosti, je pravdepodobné, že tieto čísla sú značne podhodnotené.


Spoločnosť Shell


Ropné spoločnosti hovoria, že príčinou väčšiny únikov sú sabotáže a krádeže. Toto tvrdenie je ale v rozpore s tvrdením komunít, ktoré tam žijú a tvrdeniami mimovládnych organizácii. Počas súdneho sporu vo Veľkej Británii, v novembri v roku 2014, spoločnosť Shell bola po rokoch odmietania nútená sa priznať, že podcenila veľkosť dvoch hlavných ropných škvŕn v delte rieky Niger. Je dôležité, aký objem oleja vytiekol, keďže od toho závisí výška náhrady vyplatená postihnutým komunitám. Shell nakoniec súhlasil, že zaplatí 55 miliónov libier komunite Bodo. Pôvodne im spoločnosť ponúkla kompenzáciu vo výške 4000 libier.

Ak by mohli byť všetky úniky ropy preskúmané, tak ako boli preskúmané úniky v komunite Bodo, potom by bol odhalený skutočný rozsah škôd. Problém únikov ropy sa netýka len finančnej kompenzácie – je to tiež závažný ľudskoprávny problém. Shell podvádza ľudí tak, že im vyplatí len náhradu. Prípad Bodo jasne poukazuje na to, že to, čo je potrebné je, aby Shell priznal pravdu o únikoch ropy. V prípade komunity Bodo trvali úniky šesť rokov. Dokumenty, publikované v rámci súdneho procesu vo Veľkej Británii ukázali, že spoločnosť po celé roky vedela, že jej hlavné potrubie je staré a nebezpečné, a že ho nedokázala správne udržiavať. Súd okrem iného konštatoval, že Shell má zodpovednosť za udržiavanie svojich plynovodov.

ENI

Taliansky ropný gigant ENI, ktorý je vlastníkom nigérijskej ropnej spoločnosti Agip je menším hráčom v delte Nigeru, ako Shell. Ale počet únikov ropy spoločnosti je vysoký a vyžaduje si naliehavé opatrenia zo strany nigérijskej a talianskej vlády. V roku 2013 ENI nahlásila 500 únikov, v roku 2014 to bolo 349 únikov. V roku 2012 nahlásil Nigérijský regulačný orgán 474 ropných škvŕn pochádzajúcich z operácií ENI. Talianska vláda musí vyšetriť, to čo sa deje v nigérijskej operácii ENI. Tieto čísla vyvolávajú závažné otázky, ktoré sa týkajú možného zanedbania, ktoré trvá niekoľko rokov, “povedala Audrey Gaughranová. “Ropné spoločnosti v Nigérii musia urýchlene zverejniť vek a stav, v akom sa nachádza ich infraštruktúra. Musia vykonať zhodnotenie svojich operačných postupov a zverejniť výsledky vyšetrovania, aby komunity vedeli, čo sa deje.” Nech už je príčina únikov akákoľvek, podľa nigérijského zákona, ropné spoločnosti sú zodpovedné za úniky ropy a za vyčistenie postihnutých oblastí. Toto sa ale zriedkakedy deje. V dôsledku toho, obyvatelia v delte Nigeru žijú v prostredí, ktoré je desaťročia znečistené.