OSN: Svetoví lídri sa vyhli zodpovednosti za utečeneckú krízu

Blížiace sa stretnutie lídrov na pôde OSN je zmeškanou príležitosťou vysporiadať sa s prehlbujúcou sa celosvetovou utečeneckou krízou. Toto zlyhanie ovplyvní milióny najzraniteľnejších ľudí na svete, pokiaľ lídri nenájdu alternatívne riešenia, ako sa títo ľudia budú môcť dostať do bezpečia. Pred nadchádzajúcimi dvomi stretnutiami na vysokej úrovni to tvrdí Amnesty International.

Členské krajiny OSN prijmu 19. septembra neúčinnú dohodu o ľuďoch na úteku. 20. septembra požiada prezident Spojených štátov Barack Obama lídrov, aby konkrétnymi záväzkami pomohli ukončiť utrpenie ľudí na úteku z celého sveta – táto žiadosť bola doteraz tvrdohlavo ingorovaná.

„Svetoví lídri ukázali tvárou v tvár najhoršej utečeneckej kríze za posledných 70 rokov šokujúcu bezohľadnosť voči právam ľudí, ktorí boli nútení utiecť zo svojich domovov kvôli konfliktu či prenasledovaniu,“ povedal Salil Shetty, generálny tajomník Amnesty International.

„Vieme, že stretnutie na pôde OSN bude fiaskom a nevyzerá, že Obamov summit pozbiera rozbité kúsky.“

Generálny tajomník OSN Ban Ki-moon navrhol Celosvetovú dohodu o ľuďoch na úteku, v ktorej sa mali vlády zaviazať k prijatiu 10% z celosvetového počtu ľudí na úteku ročne.

Členské krajiny ale zbavili návrh OSN akéhokoľvek pevného jadra. Postarali sa o to, aby návrh neobsahoval nič, čo by ich zaviazalo prijať konkrétny počet ľudí.

Celosvetová dohoda o ľuďoch na úteku nebude prijatá až do roku 2018. Namiesto toho v pondelok štáty prijmú “Deklaráciu z New Yorku”so symbolickými záväzkami, ale zbavenú akýchkoľvek opatrení o prevzatí zodpovednosti.

„Na toto stretnutie sme čakali dva roky. Svetoví lídri mali oznámiť jasné a konkrétne kroky k ukončeniu utečeneckej krízy. OSN najskôr navrhlo ambiciózny plán, no Európska únia, Rusko a Čína boli medzi tými krajinami, ktoré kvôli svojim národným záujmom obetovali práva ľudí na úteku. Tým zmeškali obrovskú príležitosť podporiť celosvetové riešenie krízy,“ dodal Salil Shetty.

„Svetoví lídri sa vyhli svojej zodpovednosti namiesto toho, aby ju prevzali. Stretnutie na pôde OSN sabotovali krajiny, ktoré konali vo svojom vlastnom záujme. Milióny ľudí na úteku z celého sveta, ktorí žijú v tažkých podmienkach, ponechali na okraji priepasti.“

„Vlády by si ale nemali mylne myslieť, že už nemajú žiadnu zodpovednosť. Členské štáty OSN majú morálnu aj právnu povinnosť prijať ľudí na úteku, ktorí potrebujú pomoc.“

Deň po prijatí slabého dokumentu OSN bude prezident Obama hostiť v New Yorku Stretnutie lídrov. Stretnutie má za cieľ zaručiť, že zúčastnené krajiny prijmu konkrétne záväzky ponúknuť bezpečné a legálne cesty pre ľudí na úteku – v čom doteraz zlyhávali. Bude tiež od predstaviteľov žiadať, aby darovali finančné prostriedky pre pomoc ľuďom na úteku.

Amnesty International vyzýva vlády predovšetkým bohatších krajín, aby sa na Stretnutí lídrov alebo v nadchádzajúcich týždňoch urýchlene zaviazali presídliť výraznejšie viac ľudí na úteku a ponúkli im legálne spôsoby ako nájsť bezpečie.

„Obamove stretnutie musí oživiť snahy vyriešiť utečeneckú krízu. Musí ukázať, že aspoň niektoré krajiny chcú pomôcť ľuďom na úteku,“ dodal Salil Shetty.

„Zúfalo potrebujeme, aby krajiny rýchlo a rozhodne ukázali, že sú ochotné prevziať zodpovednosť a okamžite pomôcť. Spravia tak ak prijmú časť z najzraniteľnejších ľudí na úteku a ďalším udelia humanitárne, pracovné a študentské víza. Čím viac krajín vystúpi na pomoc, tým pôsobivejšie bude riešenie.“

„V dlhodobom náhľade potrebujeme prevzatie zodpovednosti, ktoré bude lepšie organizované, kedy sa štáty dohodnú na objektívnych kritériách, podľa ktorých rozhodnú, v akom pomere si majú rozdeliť ľudí na úteku berúc do úvahy jednotlivé možnosti a kapacity štátov.“

Podľa údajov UNHCR je v súčasnosti na svete 21 miliónov ľudí na úteku. Len 14% z nich sa nachádza v najbohatších častiach sveta.

Etiópia, Keňa, Jordánsko, Libanon, Pakistan a Turecko hostia tretinu z celosvetového počtu ľudí na úteku. Spolu ich ekonomiky tvoria 1,6% celosvetovej ekonomiky. V súčasnosti je každoročne presídlených len okolo 100 000 osôb na úteku. 90% z nich iba piatimi krajinami (USA, Kanada, Austrália, Nórsko a Spojené kráľovstvo).

Amnesty International žiada vlády z celého sveta, aby dodržiavali práva ľudí na úteku tým, že prevezmú svoju časť zodpovednosti. Tento týždeň spustila kampaň „I Welcome“, v ktorej vyzýva vlády, aby prijali ľudí na úteku.

„Svetoví lídri nedokázali prijať plán na ochranu 21 miliónov ľudí na úteku. Niektorí z nich sú najzraniteľnejší ľudia na svete. Ale tam, kde lídri zlyhali, prídu ľudia, ktorí majú svedomie. Zmena začína tromi krátkymi slovami: Vítam ľudí na úteku,“ dodal Salil Shetty.