Pät faktov o Ilhamovi Tohtim, ocenenom aktivistovi, ktorý je väznený v Číne:

25. októbra, krátko po tom, čo dostal prestížnu cenu Martina Ennalsa za ľudské práva, oslávil ujgurský  učiteľ Ilham Tohti  narodeniny. Kto je Ilham Tohti a prečo je vo väzení?  

Ilham Tohti je rešpektovaný ekonóm, ktorý upozorňuje na porušovanie práv ujgurskej menšiny Čínou.

Slavný ujgurský intelektuál Ilham Tohti bol profesorom ekonómie na vysokej škole Central University for Nationalities v hlavnom meste Číny, Pekingu. Dvadsať rokov pracuje na vybudovaní dôvery medzi ujgurským a han- čínskym obyvateľstvom. Odmieta separatizmus a násilie, snaží sa urovnať rozdiely medzi týmito etnickými skupinami. Ujgurovia, etnická skupina zložená prefovšetkým z moslimských turkických národov, čelia rozsiahlej diskriminácii v  Ujgurskom Autonómnom Regióne Xinjiang (XUAR) na severozápade Číny.

Ilham Tohti bol sledovaný a niekoľkokrát zatknutý za upozorňovanie na vážnú situáciu ujgurského obyvateľstva v Číne.

Cez svoju prácu a prednášky Ilham upozorňoval na stratégiu štátu, ktorá obmedzuje využívanie ujgurského jazyka, možnosti ujgurov vyznávať ich vlastné náboženstvo, bráni ich možnostiam získať prácu a podporuje migráciu han – čínskeho obyvateľstva do regiónu. To všetko podnecuje nespokojnosť a etnické napätie. Ilham založil a spravoval dvojjazyčnú webovú stránku „Uighur Online“, ktorá podávala správy o porušovaní ľudských práv ujgurského obyvateľstva ale aj etnickí han-číňania. Štátne orgány webovú stránku niekoľkokrát zrušili, prvýkrát pred Olympiádou v Pekingu v roku 2008, následne v apríli 2009 a v súčasnosti nefunguje už od roku 2014.

Ilhama zadržali na niekoľko týždňov počas obdobia etnického násilia v regióne XUAR v roku 2009. Ilham na internete zverejnil informácie o ujguroch, ktorých zadržali, zabili, alebo zmizli počas protestov alebo po nich. Počas nasledujúcich rokov bol na rôzne časové obdobie potrestaný domácim väzením.

„Cesta, ktorou som sa vydal je čestná a nenásilná. Spolieham sa iba na svoje pero a papier.“ Ilham Tohti

Ilham Tohti bol naposledy zadržaný v januári 2014 a je odsúdený na doživotie za falošné obvinenie zo „separatizmu“.

15. januára 2014 odviedla polícia Ilhama Tohtiho zo svojho domu v Pekingu. Päť mesiacov nevedela jeho rodina ani priatelia, kde sa nachádza. Desať dní nedostával jedlo a dvadsať dní mal spútané nohy. 23. septembra nasledoval nespravodlivý súdny proces, pri ktorom bol odsúdený na doživotie za obvinenie zo „separatizmu“.

Čínska vláda často využíva „separatizmus“ k potlačeniu slobody prejavu – aj za nenásilnu kritiku štátnej politiky. Vláda argumentuje, že akákoľvek kritika etnickej politiky je v skutočnosti pokusom o poškodenie etnických vzťahov a tajná podpora separatistických názorov. Aj keď sa Ilham otvorene postavil proti separatizmu a chcel iba vedieť, prečo politika Pekingu podnecuje etnickú polarizáciu, tak vláda nakoniec dospela k názoru, že jeho práca vnáša až príliš svetla do zúfalej situácie ujgurskej komunity v regióne XUAR.

V januári 2016 stovky akademikov vyzvali k prepusteniu Ilhama Tohtiho.

Štyristo akademikov z celého sveta vyzvalo čínského prezidenta Xi Jinpinga, aby okamžite Ilhama prepustil. V otvorenom liste napísali prezidentovi Xi vyučujúci z Harvardskej univerzity, Univerzity Hong Kongu, Oxfordskej univerzity a mnohých dalších, že okamžité a bezpodmienečné prepustenie Ilhama Tohtiho by „významnym spôsobom ukázalo čínsky záväzok smerom k akademickej slobody“.

Ilham Tohti patrí k 9 prípadom, za ktoré budeme viesť kampaň v decembri v rámci Maratónu písania listov 2016.

Ilham patrí do tohtoročného Maratónu písania listov, celosvetovej kampane Amnesty International. Tá začína v tomto decembri, kedy vyzveme ľudí po celom svete, aby napísali za Ilhamove práva – a snáď sa nám ho podarí dostať na slobodu. Sám Ilham hovorí: „Cesta, ktorou som sa vydal je čestná a nenásilná. Spolieham sa iba na svoje pero a papier.“ Ako lepšie sa dá vyjadriť podpora Ilhamovi než zobrať si pero a začať písať. Sledujte nás na Twitteri a Facebooku, alebo si kliknite na web maraton.amnesty.sk – a zistíte ako sa možete zapojiť i Vy do našej kampane.