Posledná tragédia v Stredozemnom mori poukazuje na zlyhanie EÚ v záchranných operáciách

V Stredozemnom mori zomrelo najmenej 10 ďalších utečencov/kýň a migrantov/tiek. Podľa Amnesty International táto tragédia ukázala, že európske vlády zlyhávajú v tom, aby poskytli adekvátne prostriedky na koordinované vyhľadávacie a záchranné operácie, ktoré by zachránili nespočetné ľudské životy.

 
Obchodné lode a národné pobrežné stráže statočne zareagovali na výzvu, na záchranu životov zraniteľných migrantov/tiek, utečencov/kýň a žiadateľov/ľky o azyl vo vodách pri južnom pobreží Európy,” povedala Gauri van Guliková, zástupkyňa riaditeľa Amnesty International pre Európu a strednú Áziu. “V súčasnej situácii, kedy narastá humanitárna kríza, toto zďaleka nestačí. Bez európskej vyhľadávacej a záchrannej operácie je prístup únie chaotický.”

Vďaka ôsmim na sebe nezávislým a ad hoc záchranným operáciám sa 3.marca podarilo zachrániť najmenej 941 migrantov. Záchrana sa realizovala v Sicílskom prielive a trvala deň. V jednom prípade sa čln s utečencami/kyňami prevrátil – ľudia zbadali v diaľke remorkér a nahrnuli sa na jednu stranu člnu. 121 osôb sa podarilo zachrániť, 10 sa utopilo. Podľa talianskej pobrežnej stráže veľa z nich pochádzalo zo Sýrie.

Posledné SOS volania boli z oblasti vzdialených približne 50 námorných míľ (92 km) severne od Líbye. Bolo to ďaleko od vôd, kde hliadkuje misia Európskej únie Triton. Na volanie o pomoc zareagovali obchodné plavidlá, talianska a tuniská pobrežná hliadka.

„Zmysel pre naliehavosť“ 


Na tlačovom brífingu v Bruseli Európska komisia vyhlásila, že únia potrebuje kolektívny “zmysel pre naliehavosť“, aby mohla adekvátne reagovať na počty ľudí prichádzajúcich do Európy. Európska komisia má v polovici mája predložiť nový program v oblasti migrácie. Ten by mal zahŕňať aj zvýšenie počtu možností bezpečnej a legálnej migrácie do Európy. Neočakáva sa ale, že program vydláždi cestu pre koordinovanú vyhľadávaciu a záchrannú misiu, ktorá by reagovala na rastúci počet úmrtí na mori.

Amnesty International opakovane vyzvala krajiny Európskej Únie, aby zahájili celoeurópsku vyhľadávaciu a záchrannú misiu, ktorá by mala aspoň taký mandát a prostriedky ako talianska misia Mare Nostrum. Tá zachránila viac ako 170 000 životov.

Dnes Európska komisia verejne priznala, že Triton nie je náhradou talianskej misie Mare Nostrum. Zmysel pre naliehavosť znamená, že využijeme všetky možnosti aby sme nahradili túto životne dôležitú misiu,“ povedala Iverna McGowanová, programová riaditeľka európskej kancelárie Amnesty International.
Aj ďalšie medzinárodné organizácie výzvu podporili. Medzinárodná komora pre lodnú prepravu vydala pred kľúčovým rokovaním Medzinárodnej námornej organizácie OSN v Londýne tlačovú správu, v ktorej vyzýva členské štáty EÚ, aby “bezodkladne konali a zabránili strate ďalších ľudských životov“.

Amnesty International tiež spustila petíciu adresovanú najvyšším predstaviteľom členských krajín, v ktorej vyzýva, aby sa krajiny EÚ zapojili do vyhľadávacích a záchranných operácií. (https://pripady.amnesty.sk/pripad/sos-europa)