Pozvánka: „Pod tlakom mučenia podpíšete čokoľvek.“

Tlačová správa Amnesty International, 14. mája 2015

Amnesty International Slovensko pozýva pri príležitosti desiateho výročia násilného potlačenia demonštrácie v uzbeckom Andižane bezpečnostnými zložkami k infostánku v podobe vypočúvacieho stolu v sobotu, 16.5. 2015 od 11.00 do 14.00. Začíname na Rybnom námestí a okolo obeda sa presunieme pred Starú tržnicu. Okoloidúci a okoloidúce sa dozvedia o využívaní mučenia na získanie priznaní v Uzbekistane, ale aj inde vo svete. Zároveň tým organizácia odštartuje kampaň Zastavme mučenie, ktorú bude predstavovať na letných festivaloch.

„Mučenie je v Uzbekistane hlboko zakorenené a rozšírené,“ hovorí Lucia Bernátová, koordinátorka kampaní Amnesty International Slovensko. Bezpečnostné zložky ho využívajú proti mužom a ženám, ktorí sú obvinení z rôznych trestných činov, ale aj proti tým, ktorí stratili priazeň vlády či boli obvinení z terorizmu alebo „protištátnych aktivít“. „Je verejným tajomstvom, že každý človek, ktorý v Uzbekistane upadne do nemilosti štátnych orgánov, môže byť zadržaný a mučený,“ pokračuje Bernátová. Najčastejšie sa mučením získavajú priznania, no využíva sa aj na zastrašenie a potrestanie zadržaných v predbežnej väzbe či počas čakania na vydanie obvinenia. „Súdy sa o takto získané priznania opierajú pri usvedčovaní páchateľov v rozpore s medzinárodným právom“, pokračuje Bernátová.

K zmene situácie v Uzbekistane stačia malé kroky, no treba veľkú politickú vôľu. Amnesty International vyzýva prezidenta Uzbekistanu Islama Karimova, aby verejne odsúdil využívanie mučenia. Orgány by mali takisto vytvoriť nezávislý systém inšpekcie všetkých väzníc a zabezpečiť, aby priznania a iné dôkazy získané mučením či iným zlým zaobchádzania neboli použité na súde. Je aj povinnosťou medzinárodného spoločenstva a najmä strategických partnerov Uzbekistanu, ktorí postavili bezpečnostné, politické, vojenské a ekonomické záujmy pred vytvorením tlaku na uzbecké orgány, aby apelovali na zavedenie týchto zmien.

V sobotu, 16.5.2015 si od 11.00 do 14.00 bude každý môcť vyskúšať, aké to je sedieť za vypočúvacím stolom so zviazanými rukami či zaviazanými očami. Dozvedia sa viac o tom, prečo Amnesty International už tridsať rokov bojuje za svet, v ktorom mučenie nemá miesto a budú môcť podpísať petíciu za prepustenie väzneného Erkina Musaeva z Uzbekistanu, ktorý bol odsúdený na dvadsať rokov po priznaní získaného mučením.

Pozadie demonštrácie v Andižane
Pred desiatimi rokmi bola v meste Andižan v Uzbekistane krvavo potlačená demonštrácia uzbeckými bezpečnostnými zložkami so stovkami obetí. Mnoho ľudí bolo odvtedy protiprávne zadržaných a každému, kto sa odváži rozprávať o tejto téme hrozí nebezpečenstvo v podobe prenasledovania či útokov. Európska únia uvalila na Uzbekistan po udalosti zbrojné embargo a iné sankcie a žiadala náležité prešetrenie zabíjania. V októbri 2009 však bolo embargo zrušené bez zmienky nedostatočného vyšetrenia udalostí v Andižane. Americká vláda takisto žiadala vyšetrenie zabíjaní, ale v januári 2012 zrušila obmedzenia na vojenskú pomoc Uzbekistanu, ktoré uvalila na krajinu v roku 2004 kvôli stavu ľudských práv v krajine.