Rasovo motivované násilie na Ukrajine narastá

Pre farbu pleti boli len v tomto roku v Kyjeve zavraždení štyria cudzinci. Útoky či rasové profilovanie zo strany polície hrozia dnes na Ukrajine komukoľvek, kto vyzerá odlišne. Upozorňuje na to nová správa Amnesty International, ktorá tiež varuje pred alarmujúcim nárastom počtu násilných útokov proti cudzincom a príslušníkom etnických či národnostných menšín v krajine. 

Mimovládne organizácie uvádzajú, že v roku 2007 bolo na Ukrajine spáchaných 60 rasovo motivovaných útokov, z ktorých šesť viedlo k smrti obete. Tento rok je poznačený už vyše 30 rasistickými útokmi. Páchatelia svoje obeti zabili v štyroch prípadoch. Obete pochádzali prevažne z Afriky a Ázie. V absolútnej väčšine prípadov polícia nereagovala dostatočne promptne na volania o pomoc, alebo odmietla reagovať vôbec. Útoky zostávajú často nenahlásené, pretože obete nevidia šancu domôcť sa spravodlivosti.

Predsudky a násilné útoky proti Židom a ich majetky naďalej pokračovali. Ľudí, ktorí vyzerajú ako cudzinci, polícia často zastavuje na kontrolu dokladov. Príslušníkom rómskych komunít, vrátane žien a detí, policajti odoberajú odtlačky prstov a fotografujú ich. Všetko naznačuje, že sa tak deje výlučne na základe ich etnickej príslušnosti. Podobné druhy rasového profilovania sú na Ukrajine bežné, i keď sú v rozpore s medzinárodnými záväzkami krajiny.

Je povinnosťou ukrajinských autorít zaručiť všetkým ľuďom na jej území právo nebyť diskriminovaný. „Rasizmus a xenofóbia sú na Ukrajine živou realitou, ktorú však na oficiálnych úrovniach nevidia, alebo vidieť nechcú,“ hovorí Nicola Duckworth, Riaditeľka programu pre Európu a strednú Áziu pri AI. Ako prvý krok k odstráneniu tohto problému musia podľa AI úrady začať monitorovať a zaznamenávať prípady rasovo motivovaných útokov naprieč Ukrajinou. „Monitoring však sám o sebe problém nevyrieši. Všetky úrovne vlády by mali verejne a jednoznačne uznali existenciu rasovej diskriminácie a prijať efektívne kroky k jej odstráneniu a ochrane obetí,“ dodáva Duckworth.

Prípady jednotlivcov 
Predavač z Nigérie, Daniel Osaemor, bol napadnutý skupinou mladíkov 19. februára 2008, keď vychádzal zo supermarketu v Kyjeve. Tí ho obkľúčili a opakovane bodli do hrude. Daniel sa pustil do behu za jedným z mužov, ktorý naďalej držal v ruke nôž. Daniel Osaemor mal vo vrecku kovovú tyč, ktorú používal pri stavaní svojho stánku na trhu. Útočníka ňou údajne udrel do hlavy. Daniel Osaemor bol následne obvinený z výtržníctva, zatiaľ čo proti trom útočníkom, ktorí ho dobodali nožom, žiadne obvinenia vznesené neboli. Vyšetrovateľ popiera rasový motív celého útoku.

Juhokórejčan Jeong Kwon Kang bol zavraždený v apríli 2007. Keď vyšiel zo supermarketu neďaleko svojho domu v Kyjeve, štyria mladíci ho dokopali na smrť. Jeden z útočníkov podľa výpovede svedka skákal na Jeongovi oboma nohami. Ešte predtým, než Jeong následkom zranení podľahol, prokuratúra obvinila štyroch mužov z ťažkého ublíženia na zdraví a výtržníctva. Jeden z nich sa podľa úradu prokurátora otvorene priznal, že chcel Jeong Kwon Kanga zabiť pre jeho národnosť. Kórejský konzul na Ukrajine uviedol, že klasifikovať takýto závažný zločin ako výtržníctvo podľa jeho mienky naznačuje „priveľmi laxný postoj k rasizmu, čo je pre Ukrajinu vskutku nebezpečné“.