Rok po proteste Pussy Riot: Rusko stupňuje útoky na slobodu prejavu

Rok po vystúpení punkovej skupiny Pussy Riot v moskovskej pravoslávnej katedrále sa situácia slobody prejavu v Rusku zhoršila, hovorí Amnesty International.

Minuloročné zatknutie a kriminálne usvedčenie členiek Pussy Riot signalizovalo nové a tvrdé potlačenie ľudských práv v krajine. Ruský parlament odvtedy prijal niekoľko nových zákonov namierených proti tým, ktorí sú kritickí voči autoritám.

“Nové zákony dali autoritám obsiahle právomoci obmedziť činnosť neziskových organizácii, ľudskoprávnych a politických aktivistov v Rusku a ísť tak proti medzinárodným ľudskoprávnym záväzkom krajiny,” povedal John Dalhuisen, programový riaditeľ Amnesty International pre Európu a Strednú Áziu. Ruská vláda potrebuje ukázať presadzovanie ľudských práv a musí prestať podstrkovať ľstivé vyjadrenie, že občianske slobody a spoločenská, ekonomická a politická stabilita sú v Rusku nezlúčiteľné.“

Nové útoky na slobodu prejavu

Od júna 2012 platia obmedzujúce pravidlá na organizovanie verejných protestov, spolu s neobyčajne vysokými pokutami vo výške až do 32,000 amerických dolárov.

Ten istý mesiac si ohováranie, ktoré bolo kriminalizované len pár mesiacov predtým, našlo cestu späť do Trestného zákonníka, s vyššími poplatkami ako predtým.

V novembri 2012 začal platiť zákon, ktorý požaduje od mimovládnych organizácii financovaných zo zahraničia, aby sa registrovali ako „zahraniční agenti“. To na nich nielen kladie nielen väčšiu administratívnu záťaž, ale hlavne môže spôsobiť ich negatívne vnímanie vzhľadom na negatívny význam spojenia „zahraničný agent“ v ruskom jazyku.

V novembri bola taktiež zavedená úplne nová zákonná definícia slova „zrada“, čo môže potenciálne kriminalizovať ľudskoprávny a politický aktivizmus.

V decembri ruským parlamentom prešiel takzvaný zákon „Dimu Jakovleva“, ktorý uvaľuje ďalšie prísne obmedzenia na mimovládne organizácie a prijíma diskriminujúce opatrenia zamerané na osoby s dvojitým americkým aj ruským občianstvom.

Tvrdý trest pre Pussy Riot

Kým boli tieto legislatívne zmeny vyčítané, ruské autority odsúdili a tvrdo potrestali tri členky skupiny Pussy Riot za ich protest v moskovskej katedrále.

V auguste 2012 po niekoľkých mesiacoch zadržania a nespravodlivom súdnom procese, boli členky Pussy Riot, Nadežda Tolokonnikovová, Jekaterina Samusevičová a Maria Aľochinová, odsúdnené na dva roky väzenia v trestaneckej kolónii. Jekaterine Samusevičovej bolo udelené podmienečné prepustenie.

Maria Aľochinová je v samoväzbe, Nadežda Tolokonnikovová trpí zdravotnými ťažkosťami, ktoré sa počas väzby zhoršili. Obe ženy majú mladé deti.
„Fakt, že Naďa a Máša sú uväznené napriek tomu, že majú deti, je taktiež istou formou zastrašovania. Kto by sa potom chcel angažovať (v protestoch), keď má deti? Toto je zámerná krutosť, krutosť pre účel propagandy. Je to nepríjemné a musíme s tým nejako bojovať,“ povedala nedávno pre Amnesty International Jekaterina Samusevičová.