Slobodne sa vieme rozhodovať len so slobodnými médiami

V Turecku sú dnes mnohí známi a rešpektovaní novinári a novinárky zadržaní pre podporovanie “teroristickej organizácie” či odsúdení na doživotie “pre pokus o prevrat” len preto, že písali svoje pravidelné stĺpčeky do novín. Pomysleli ste si, že toto sa predsa nemôže diať? Napriek absurdnosti tejto situácie je Turecko skutočne najväčším novinárskym väzením na svete, kde sú novinári a novinárky väznení len pre svoju prácu.

Keby sme si však pred pár mesiacmi povedali, že pre dôvody súvisiace s novinárskou činnosťou zavraždia investigatívneho novinára Jána Kuciaka, väčšina z nás by si asi pomyslela, že to sa na Slovensku stať nemôže. Dnes je však zrejmé, že opäť musíme bojovať za slobody, ktorých existenciou sme si boli istí.

„Preto si pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače Amnesty International Slovensko pripomína, že práca v médiách sa stáva náročnejšou a nebezpečnejšou nielen v Číne, Turecku či Zambii, ale aj v krajinách Európskej Únie. V Maďarsku sledujeme postupné umlčiavanie kritických televíznych staníc či novín. V Poľsku a na Slovensku sme svedkami postupného prepúšťania novinárov a novinárok vo verejnoprávnych médiách,“ upozorňuje Kamila Gunišová, vedúca kancelárie Amnesty International Slovensko.

„Svetový deň slobody tlače je príležitosťou postaviť sa negatívnemu trendu zo strany vlád, ktoré kriminalizujú či delegitimizujú aktivity novinárov a novinárok. Cesta k obťažovaniu, prenasledovaniu, pokutám, zákazu činnosti, obvineniam či väzeniu je častokrát „vydláždená“ práve opovrhujúcou rétorikou voči ľuďom pracujúcim v médiách, ktorú z úst najvyšších vládnych predstaviteľov a predstaviteliek počúvame posledné mesiace aj na Slovensku,“ dodáva Gunišová.

„V neposlednom rade môžeme v tento deň poslať vládam jasnú správu o negatívnych dopadoch, ktoré má na spoločnosť a jej budúce rozhodnutia dusná atmosféra, v ktorej novinári a novinárky pracujú. Práve teraz, keď naša krajina potrebuje silné kritické hlasy a kritickú žurnalistiku, keď je nutné zmeniť spôsob jej fungovania, novinári a novinárky na Slovensku čelia ďalším výzvam. Práca pod neustálym tlakom a hrozbou obvinení, pokút či iných pracovno-právnych dôsledkov núti ľudí pracujúcich v médiách dvakrát zvažovať, o čom budú hovoriť či písať,“ dodáva Gunišová.

Úlohou vládnych predstaviteľov a predstaviteliek je presadzovať a chrániť slobodu prejavu a slobodu médií. Len vtedy budú novinári a novinárky chránení a v bezpečí a verejnosť bude robiť informované rozhodnutia.