Sudánska vláda sa musí postarať o státisíce ľudí, ktorí prišli o domov v dôsledku konfliktu

Amnesty International v súvislosti s nedávnym Medzinárodným dňom utečencov vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby pomohlo obetiam humanitárnej katastrofy v Darfúre.
Sudánska vláda je podľa Amnesty International povinná spraviť všetko preto, aby chránila práva civilného obyvateľstva. Predovšetkým musí umožniť dodávky humanitárnej pomoci tým, ktorí po nútenom presídlení prišli o strechu nad hlavou. Vláda však vážnosť humanitárnej a ľudskoprávnej krízy v Darfúre popiera a dokonca vytvára prekážky pre distribúciu humanitárnej pomoci.

„V konečnom dôsledku je to práve sudánska vláda, ktorá nesie zodpovednosť za presídlenie viac ako milióna obyvateľov, vypaľovanie dedín, zabíjanie civilistov, znásilňovanie, rabovanie a systematické ničenie životov civilistov, ktorého sa dopúšťajú príslušníci vládou podporovaných milícií Janjawid,“ konštatuje medzinárodná organizácia.

Asi 130 tisíc ľudí utieklo pred konfliktom do susedného Čadu. Amnesty International upozorňuje na nutnosť zabezpečiť ochranu a pomoc utečencom po oboch stranách čadsko-sudánskej hranice do začiatku obdobia dažďov. Počas neho sa už totiž do utečeneckých táborov nebude možné dostať až do začiatku októbra. „Keď sa tábory a osady stanú pre medzinárodné humanitárne výbory ešte nedostupnejšími, je riziko že v nich umrie množstvo utečencov, najmä detí a starých ľudí,“ varuje Amnesty International.

Veľa utečencov prišlo do Čadu s traumatizujúcimi zážitkami. Príslušníci milícií znásilnili v Darfúre tisícky žien, v dôsledku čoho mnohé nich otehotneli a mnohé boli nakazené pohlavnými chorobami. Amnesty International neustále dostáva správy o tom, ako milície Janjawid porušujú práva utečencov v táboroch a osadách vnútri Sudánu.

Jediný majetok väčšiny utečencov v Čade tvorí len oblečenie, ktoré mali na sebe v čase úteku. Žijú v príbytkoch, ktoré si sami postavili z konárov a látok a ktoré sú len chabou ochranou proti extrémnym poveternostným podmienkam v regióne. Nedostatok toaliet a umyvárok spôsobuje vážne hygienické problémy.
Utečenci žijúci v blízkosti hraníc nie sú v bezpečí. Útočia na nich príslušníci Janjawid a letecké sily Sudánu. Vysoký komisár OSN pre utečencov preto zriadil niekoľko táborov vo väčšej vzdialenosti od hraničnej oblasti. Otvoril osem táborov, ktoré údajne v súčasnosti obýva 90 tisíc ľudí. Odhaduje sa, že ďalších 40 tisíc ľudí stále žije v zúfalých podmienkach mimo táborov.

V súčasnosti je na svete okolo 12 miliónov utečencov a žiadateľov o azyl. Väčšinu z nich, okolo 75%, tvoria utečenci v rozvojových krajinách. Milióny ľudí ušli pred konfliktmi a hrubým porušovaním ľudských práv v oblastiach západnej a strednej Afriky, v Kolumbii, Rusku a južnej Ázii. Najväčšiu skupinu utečencov stále tvoria Palestínčania.

Okrem ľudí, ktorí hľadajú útočisko mimo vlasti je na svete podľa odhadov ďalších 23 miliónov ľudí, ktorí prišli o domov vo vlastnej krajine. Napriek tomu, že by mali mať rovnaké práva ako hociktorá iná skupina obyvateľov, vláda ich veľmi často nemôže alebo nechce chrániť. Najväčší počet ľudí, ktorí prišli o domov v dôsledku vnútorného presídlenia je práve v Sudáne.

Preložila Renáta Šadibolová