Sýria: Bezpečnostná rada OSN musí spraviť viac, aby skončili útoky na nemocnice

Podľa Amnesty International by bezpečnostná rada OSN by mala uvaliť cielené sankcie na všetkých, ktorí úmyselne útočia na nemocnice a páchajú vojnové zločiny. Organizácia priniesla otrasné svedectvá o úmrtiach stoviek civilistov a civilistiek vrátane detí po čoraz intenzívnejších vzdušných útokov vlády od 21. apríla.

Organizácia sa rozprávala s lekármi a aktivistami v Aleppe vrátane niekoľkých, ktorí sa nachádzali v nemocnici al-Quds počas útoku sýrskej vlády 27. apríla. Očití svedkovia opisovali obrazy deštrukcie a povedali, že nemocnica bola známa a jasne označená, a že najbližšie vojenské zariadenie sa nachádzalo o viac ako kilometer ďalej.

Nemocnica Al-Dabeet, ktorá sa nachádza na území al- Mohafaza kontrolovanom vládou a stará sa o ženy a deti, bola poškodená po útoku z 3. mája. Nie je jasné, odkiaľ útok prišiel, ale správy z médií naznačujú, že za útokmi stojí ozbrojená skupina. Zamestnanec nemocnice povedal Amnesty International, že pri dopade rakety pred nemocnicu, ktorá zničila pohotovosť, zomreli štyri ženy a viacero sa zranilo.

Po útoku na nemocnicu al-Quds bola 29. apríla zasiahnutá aj poľná klinika na predmestí Aleppa, ktoré kontroluje opozícia. Počas útoku sa nikto nezranil, pretože nemocnica bola v tom čase zavretá. „Nič neospravedlňuje úmyselné útoky na nemocnice, ktoré vykonávajú humanitárnu činnosť. Tieto opovrhnutiahodné útoky sú poslednými z dlhej krvavej rady podobných útokov, ktoré sú beztrestne páchané. Musia byť vyšetrené a musia okamžite prestať,“ povedala Magdalena Mughrabiová, dočasná zástupkyňa riaditeľa pre program Amnesty International pre Stredný východ a severnú Afriku.

„Zdokumentovali sme ako ruské a sýrske vládne zložky systematicky útočia na nemocnice v opozíciou kontrolovaných oblastiach okolo Aleppa. Tieto do očí bijúce porušenia medzinárodného práva nesmú pokračovať.“

Lekár, ktorý pracoval v nemocnici al-Quds počas útoku, povedal Amnesty International, že raketa zasiahla pohotovosť, zabila 27 ľudí, zdravotný personál aj pacientov. Povedal, že sa na pohotovosti nachádzalo viac zdravotníkov ako obyčajne, kvôli zvýšenému počtu obetí, ktoré do nej prichádzali z dôvodu intenzívnejšieho bombardovania Aleppa.

Iný lekár, ktorý bol na pohotovosti, opísal útok:

„Raketa dopadla na dvere a zabila strážnika a zdravotného pracovníka. Nepočul som ani lietadlo, ani útok. Cítil som výbuch, elektrina prestala fungovať. Prebral som sa a bzučalo mi v uchu. Kvôli prachu som nič nevidel. Pozrel som sa na hlavné dvere na pohotovosť, ale boli zablokované. Trvalo mi asi pol minúty, kým som zistil, čo sa stalo. Počul som ako kolegovia kričia, ale úplne som zabudol na to, čo som sa naučil v škole. V prvom momente som nevedel, čo mám robiť.“

„Videl som riaditeľa a ďalšieho kolegu na zemi ako kričia a sú zranení. Ďalší kolega mal zlomenú nohu. Videl som dvoch členov zdravotného tímu, ktorí boli mŕtvi, nehýbali sa. Neboli to iba moji kolegovia, ale aj moji priatelia.“

„Nemohli sme evakuovať zranených cez dvere, pretože boli zablokované. Skupina civilnej obrany ich dokázala odtiaľ dostať. V nemocnici zomreli aj civilisti a civilistky, deti aj ženy. Čakali na svojich príbuzných na pohotovosti.“

Podľa Forenzného úradu majú vzdušné útoky, ktoré sa udiali od 21. apríla do 30. apríla v oblastiach kontrolovaných opozíciou v okolí Aleppa na svedomí 193 mŕtvych civilistov a civilistiek vrátane 40 detí, a najmenej 398 zranených.

Jeden z aktivistov opísal raketový útok 28. apríla na oblasť al-Kalasse:

„Videl som telá ženy, jej štyroch dcér a švagrinej. Najstaršia dcéra mala len 15 rokov. Vytiahli ich zo sutín budovy, ktorá sa kompletne zrútila. Videl som aj telá muža a jeho dvoch chlapcov, 13 a 12- ročného, ktorých vytiahli zo sutín ďalšej budovy. Zničilo ma to. Sú to naši susedia, každý deň ich vidíme a rozprávame sa s nimi. Zomreli počas jednej minúty.

Aktivisti povedali Amnesty International o asi 25-tich civilistoch a civilistkách, ktorí zomreli počas vzdušných útokov z 29. apríla na budovy v západnom Aleppe – v oblastiach al- Kalasse, Sukari, Ferdous a Bustan al Qasr.

Úmyselné útoky na civilné obyvateľstvo, ktoré sa priamo nezúčastňuje na bojoch, či útoky na civilné objekty vrátane nemocníc a ostatných zdravotníckych zariadení sú závažným porušením medzinárodného humanitárneho práva (tzv. zákonov vojny) a sú vojnovými zločinmi. Zákony vojnu udeľujú nemocniciam a zdravotným zariadeniam špeciálnu ochranu. Túto ochranu môžu stratiť iba v tom prípade, ak sú využívané mimo ich humanitárnej funkcie na páchanie „činov poškodzujúcich nepriateľa“, ako je napríklad uchovávanie zbraní.

Amnesty International vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby obnovilo svoje úsilie vytvoriť tlak na všetky strany konfliktu v Sýrii, aby prestali útočiť na civilné obyvateľstvo, čím jasne páchajú vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Bezpečnostná rada OSN by mala uvaliť cielené sankcie na tie strany konfliktu, ktoré porušujú Rezolúciu 2254, ktorá vyzýva k ukončeniu útokov proti civilnému obyvateľstvu a civilným objektom, vrátane zdravotníckych zariadení.

„Zdá sa, že aj malá kontrola, ktorú malo medzinárodné spoločenstvo nad situáciou vďaka prímeriu sa postupne stráca. S narastajúcim počtom mŕtvych dôsledkom vojnových zločinov musí narásť aj naliehavosť, s ktorou sa medzinárodná komunita bude usilovať ukončiť útoky na civilné obyvateľstvo,“ povedala Magdalena Mughrabiová.